Bouřlivé výšiny | 2009 | Je lepší být nenáviděn, než milován

4. května 2015 v 12:21 | Selenne
Název: Wuthering Heights
Žánr: romantika, drama, adaptace
Režie: Coky Giedroyc
Doba trvání: 142 min.
Rok: 2009
Databáze: CSFD [82%], IMDB [7,7/10]
Země původu: Velká Británie
Anotace: Podle klasického románu Emily Brönteové, Bouřlivé výšiny je příběh o lásce, nenávisti, posedlosti a pomstě. Nalezenec Heathcliff je vychován bohatou rodinou Earnshawů. Zamiluje se do jejich dcery Cathy, která jeho city opětuje - jejich láska je ale temná a zničující, ovlivňující životy všech okolo.

____________________________________________


Pokud bych si měla vybrat mezi třemi romány sester Brönteových, nejspíš bych si vybrala právě Větrnou hůrku. Je to jeden z těch příběhů, které jsou mnohdy vykládány jako příběhy velké lásky, podobně jako Velký Gatsby, nebo Romeo a Julie. Málokdo si však uvědomuje pod tím růžovým pěkným nánosem romantické naivity, jak toxické a nezdravé podobné vztahy jsou. Naštěstí, Větrná hůrka je ke svým hrdinům stejně nelítostná, jako si jsou hlavní hrdinové navzájem. Je to láska, která je natolik hluboká a nádherná, jako zničující a nebezpečná.Doposud jsem viděla pouze tři verze Větrné hůrky - velmi povedená je z roku 1992 s Juliette Binoche a Ralphem Fiennesem - přesto mám nejraději právě tuto dvoudílnou verzi z televizní produkce s Charlotte Riley a především Tomem Hardy jako Cathy a Heathcliffem v hlavních rolích.

Příběh samotný začíná velmi podobně jako kniha, stejně tak dodává vysvětlení o něco později a nechává chvíli čtenáře (tedy v tomto případě diváka) trochu tápat. Charlotte Riley a Tom Hardy mají správně jiskřivou chemii, oba dva jsou velmi dobře vybráni do svých rolí - Charlotte Riley má své kouzlo, i když není nijak 'super krásná', její rozmazlenou a sobeckou Cathy jí věříme od první chvíle. A ačkoliv by někdo mohl zpochybňovat, nebo se pozastavovat nad Tomem Hardym jakožto Heathcliffem, Tom Hardy do role temného a studeného Heathcliffa sedí překvapivě dokonale a snaží se využít každou vteřinu, co je v záběru. Zbytek obsazení je sympaticky vybrán a zdařile dotahuje za hlavní dvojicí.

Bohužel, místy jsou postavy zbytečně otravné a příliš napasované do svých rolí, což nutí diváka vykreslit si je v takovém světle, jaké mu tato adaptace diktuje. Je to zbytečné tlačení na pilu a kvůli tomu také vznikají trochu zbytečné pasáže, kdy si člověk říká, zda tahle scéna byla pro příběh nutná, nebo zda se jednoduše nemohla napsat trochu jinak. Všichni víme, co je Heathcliff zač - nemusí to být x-krát opakováno, nebo ukazováno. Zkrátka, občas by bylo méně více, než-li naopak.

Přesto všechno je to velmi zdařilá adaptace, která dokázala vystihnout jak ponurou atmosféru knihy, tak nesourodé, toxické a divoké vztahy mezi hlavními protagonisty. Samotný konec je trochu anti-klimaxový, což je bohužel na škodu - divák by dokázal bez těch posledních deset minut Heathcliffovy trýzně přežít. Zbytečně natahované, přesto je závěr přeci jen uspokojivý. Nevím proč, ale tahle adaptace má pro mě prostě to správné, hůrkovské kouzlo. Proto jsem schopná i po letech výše zmíněné chyby přehlížet a užít si Hardyovského Heathcliffa naplno.


HODNOCENÍ:


TRAILER:

____________________________________________

ZDROJE

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 11. května 2015 v 21:15 | Reagovat

Procházím si menším crushem na Hardyho a i když nejsem zrovna fanda filmových adaptací na klasické romány, o tomhle dost silně uvažuju :D což v podstatě znamená, že jakmile komentář dopíšu, půjdu hledat odkaz na stažení :D Na druhé straně ale musím říct, že právě tvoje recenze mě k tomu nakonec dokopla :D děkuji za tip! :D

2 StandyB StandyB | Web | 20. října 2015 v 8:36 | Reagovat

už dosť dlho sa chystám na knihu. Dostala som ju totiž na Vianoce...ale nejako neviem po zahliadnuti ukážok tohto filmu sa mi nejako do neho nechce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama