Leigh Bardugo - Grisha: Siege and Storm

16. srpna 2014 v 10:33 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Temnota nikdy neumírá.
Hnána přes Pravé moře, pronásledovaná životy, které vzala v Prasklině, Alina se musí pokusit začít nový život s Malem v neznámé zemi. Zjišťuje, že začít znovu není úplně jednoduché, když je člověk Přivolávačkou Slunce a svou identitu musí udržovat v tajnosti. Nemůže utíkat před svým osudem, ani před svou minulostí dlouho.

Darkling přichází z Praskliny s děsivou novou mocí a nebezpečným plánem, který bude testovat hranice přirozeného světa. S pomocí neblaze proslulého kapitána se Alina vrací zpátky do království, které opustila, odhodlaná bojovat proti mocnostem, které chtějí Ravku zničit. Ale jak její moc sílí, Alina postupně sklouzává do temné hry zapovězené magie a vzdaluje se od Mala.
Brzy si bude muset vybrat mezi svou zemí, vlastními ambicemi a láskou - nebo bude riskovat, že v nadcházející bouři všechno ztratí.

___________________________________________

Druhý díl Grishy, který ztrácí rozvleklost prvního, 'představovacího' dílu a nabírá plné obrátky. Představuje nové postavy, rozvíjí ty, které už známe. Atmosféra houstne, napětí stoupá a nejedna z postav dokáže představ svými nečekanými rozhodnutími.

Leigh Bardugo tentokrát rozehrává hru, kterou naťukla v předchozím díle, ve kterém se hraje o nadvládu, moc nad Ravkou, ale i o srdce všech přítomných hrdinů. Osobně musím vyzdvihnout způsob vývoje, kterým tu Alina prochází - neztrácí sebe samu, přesto se stává více ambiciózní, více ctižádostivou a mocichtivou. Její hra na kočku a na myš s jejím 'protivníkem' a zároveň svůdcem Darklingem (jak tohle jméno jen přeložit???) dostává na zcela nových obrátkách.

Autorka v Grishě dělá jednu velmi kouzelnou věc, ve které mnozí autoři selhávají - totiž, že své hrdiny neodsuzuje, nebo je neškatulkuje. Skrze Alininy oči si čtenář může udělat na každou z jednotlivých postav svůj vlastní názor, aniž by dokázal vlastně pořádně posoudit, která z postav je 'hodná, či zlá'. Dokonce i samotná Alina dělá rozhodnutí, které mohou překvapit a s kterými člověk může nesouhlasit, na druhou stranu chápe její motivy a důvody, proč dělá to, co dělá. Bardugo dává svým hrdinům na výběr, stejně tak je ukazuje čtenáři v nejrůznějších světlech a stínech. Díky tomu získávají nejen na plastičnosti a živosti, ale i obliby u čtenářů.

Tempo příběhu tentokrát nenechá čtenáře vydechnout, ani mu pořádně dát čas k tomu, aby se rozhodl, na kterou stranu se vlastně nakloní. Na Alininu, která se rozhodla uchopit svou moc jako Přivolávačka Slunce, jako živá Svatá a bojovat proti králi a Darklingovi? Nebo na stranu Darklinga, Černého Heretika, který se chystá ovládnout všechnu známou zemi, aby navždy skončila válka mezi zeměmi o hranice? Či snad na stranu královského bastarda a druhého prince trůnu Ravky, Nikolaie, kterému záleží na dobru země a jeho lidu a který je pro to odhodlán udělat cokoliv?

Dospělejší, temnější, divočejší.
Leigh Bardugo překonala všechna moje očekávání.
Neskutečná jízda, která rozhodně stojí za to si ji zopakovat.

Moje hodnocení: 8.5 / 10
Reakce po přečtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monča Monča | E-mail | Web | 16. srpna 2014 v 11:31 | Reagovat

:-D

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 17. srpna 2014 v 19:45 | Reagovat

Kniha zní neotřele... podívám se po ní :))

3 sarush ef sarush ef | Web | 18. srpna 2014 v 12:19 | Reagovat

To zní kurva dobře. A máš skvělej design!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama