Leigh Bardugo - Grisha: Ruin and Rising

23. srpna 2014 v 22:07 | Selenne L. Athi |  Přečteno
RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY.
RECENZE NA PŘEDCHOZÍ DÍLY: SHADOW AND BONE | SIEGE AND STORM

Hlavní město padlo.
Darkling vládne Ravce ze zlomeného trůnu.
Národ ted závisí na zraněné Přivolávačce Slunce, zostuzeném stopaři a hrstce jedinců kdysi mocné, magické armády. Hluboko v prastarých tunelech se oslabená Alina musí podrobit Apparatovi kvůli potřebné ochraně a jeho fanatikům, kteří ji uctívají jako Svatou. Její plány však následují jinou cestu, honbu za mystickým ohnivým ptákem a nadějí, že bastardí princ stále žije.
Alina bude muset utvořit nová spojenectví a odložit staré rivality, aby s Malem včas chytila Morozovova zesilovače. Avšak s tím začíná odhalovat i Darklingovu minulost a pravou náturu jejich pouta a její vlastní moci. Ohnivý pták je jedinou věcí, která stojí mezi Ravkou a jejím zničením - a snažit se zmocnit se ho může stát Alinu budoucnost, za kterou bojuje. [opět velmi špatně přeložená recenze]

___________________________________________

Závěrečný díl Grishy skrývá mnohá překvapení, odhalení a vyústění. A ačkoliv ne se všemi jsem tak úplně spokojená, musím hned na úvod říct - tahle trilogie rozhodně stojí za přečtení.
Ale popořadě - Alina se pro mě stává jednou z nejlépe napsaných hrdinek YA literatury. Od naprosto bezvýznamné kreslířky map po Přivolávačku Slunce, budoucí královnu Ravky, nejhledanější osobu v království po Svatou si prošla skvělým vývojem se všemi pády a vzestupy a navzdory pár neshodám v jejích rozhodnutích musím říct, že mě její příběh nadchl a bavil až do samého konce. S její dětskou láskou a stopařem Malem mám stále rozporuplný vztah - v některých momentech mu člověk fandí víc než Darklingovi, v jiných by mu nejraději dal přes pusu. Odhalení, které má s ním klíčovou spojitost a které úplně mění kurz celého příběhu, mi sice přišlo únikové a trochu sešité horkou jehlou na koleni, ale budiž - proč si trochu nezariskovat a nezvýšit sázky hlavních hrdinů? Darkling bohužel nemá tak velkou úlohu jako v předchozích dvou dílech, tedy spíš, že není na stránkách přítomen, ačkoliv se dostaneme k jeho samotným kořenům a pochopíme jak jeho, tak motivy jeho matky Baghry, která s finálním dílem získává další rozměr a stává se společně se svým synem jednou z nejzajímavějších postav celé série.
Nikolai, Genya, David a ostatní by potřebovali ještě pár stránek k tomu, aby si jich člověk dostatečně užil (osobní názor), přesto mají dostatek prostoru na to, aby byl i jejich příběh dotažen do konce a čtenáři bylo líto, že je opouští. Obzvláště Genyině příběhu dávám velké plus za to, jak poměrně velkou část mu autorka v Ruin and Rising věnovala.

Tempo příběhu se více houpe mezi pomalejším a zběsilým a stává se vyváženým mixem obou předchozích dílů. Co se týče vyústění samotného příběhu - někdy bych autorce vynadala za příběhové smyčky a uspěchání některých dějových linií, na které si mohla vzít 'mnohem víc času'. Osobně bych klidně obětovala rychlost tempa příběhu k dotažení všech dějových linií až do konce. V druhém díle si na to prostor udělala, tak proč ne i ve finále? Je škoda, že některé vztahy postav a konce nejsou takové, jak by si je čtenář představoval, přesto bylo už od začátku příběhu jasné, že je tímhle směrem chce autorka vést. Samozřejmě, ne všichni jsou pak některými závěry spokojeni, ale upřímně - kdy byl závěr některé série natolik uspokojivý, aby se líbil všem?

Decentní závěr skvělé, neotřelé trilogie ze světa inspirovaného starým Ruskem.
Brzy po nich sáhnu znovu. Už teď se nemůžu dočkat, co si pro nás Leigh Bardugo nachystá příště.

Moje hodnocení: 8 / 10
Reakce po dočtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama