8 otázek pro vaši 'silnou' ženskou postavu

13. srpna 2014 v 11:11 | Selenne L. Athi
Podobně jako mnoho dalších, i já úplně nechvaluju představu médií a mnohých spisovatelů/scénáristů 'silné ženské hrdinky', která nakopává všem zadnice a plive přitom nadávkami, přičemž si zachovává stejně nádherný a bezchybný účel. Nebo také 'silná ženská postava', která vlastně slouží jako nakopávací nástroj pro hlavního hrdinu, který jí stejně nakonec zastíní svou velikostí.
Takže milí autoři a autorky, posaďte se prosím pěkně do svých sedadel a dejte si malý dýchánek s vaší 'silnou ženskou postavou' a společně odpovězte na tyhle vážné (i nevážné) jednoduché otázky:

  1. Poté, co je vaše hrdinka představena - je schopna pak něčím přispět do celé zápletky a jejího vyvrcholení? Alespoň něčím?
  2. Pokud nějak ovlivňuje zápletku, je znásilněna/zabita/zbita k tomu, aby motivovala hlavního mužského hrdinu? Nebo se rozhodne spát/souhlasí se schůzkou/chodí s hlavním hrdinou? Nebo ho nějakým způsobem pobízí, aby vyrostl, nebo aby si přestal hrát na hrdinu? V zásadě - existuje jen proto, aby sloužila hrdinovým potřebám/vývoji/motivacím?
  3. Mohla by být vaše silná hrdinka nahrazena např. knihou, která by vašemu hlavnímu hrdinovi poskytla informace?
  4. Je vaše hrdinka nejsilnější, nejchytřejší, nejhustější, nejzkušenější... Dokud nedorazí hlavní hrdina?
  5. ... nebo hůř, začíná váš hlavní hrdina jako naprostá nula a zatímco on se vyvíjí, vaše silná ženská postava je statická a jen ho v jeho vývoji podporuje? Existuje vaše silná ženská postava jen proto, aby na ni zapůsobil hlavní hrdina?
  6. Je super, pokud je silná a nepřemožitelná, ale nezačíná jen takhle, aby ji mohli později porovnávat s hlavním hrdinou, který je pak lepší než ona sama?
  7. Je natolik silná až schopná, že nepotřebovala zachraňovat do té doby, než se na scéně objevil hlavní hrdina a kdy je ona unešena/ohrožována záporákem a potřebuje hrdinův zásah? Je zničení její hrdosti součástí příběhu?
  8. Zmizí v polovině příběhu kvůli něčemu jinému, než že dělá něco užitečného pro zápletku (kromě bytí rukojmí, nebo umírání)?
Pokud jste na většinu otázek odpověděli NE (kromě první, ta musela být kvůli srozumizelnosti poupravena), pak Vám gratuluji, můžete svou 'silnou ženskou postavu' takto nazývat. Ale teď vážně - každá postava by měla v příběhu stát sama o sobě. Anebo také - pište vedlejší postavy tak, jako kdyby byl příběh o nich. A to se týká jak mužských, tak ženských charakterů. Pokud si chcete přečíst víc o 'silných ženských postavách', pak si přečtěte tenhle článek (z něj jsem také tyto otázky čerpala).

Pro dnešek dosti pouček a sarkasmu.
Přeji příjemné posezení s vašimi hrdinkami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tabitha Tabitha | Web | 14. srpna 2014 v 10:51 | Reagovat

Díky za tenhle článek, donutil mě zamyslet se nad účelem učitelky mé hlavní hrdinky, možná ještě její příběh trochu poupravím :-)

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 17. srpna 2014 v 19:42 | Reagovat

Rozhodně dobrý, docela jsem se zamyslela.
1) Většina mých hrdinek rozhodně ano, protože jsou přece jenom hlavními postavami (ale i ty vedlejší jsou důležité), rovnocenně spolupracují s hlavním hrdinou a nebo mají vlastní důležitou linku.
2) Díkybohu většinou ne. Ne ani v jednom bodě, zdá se že to začíná vypadat dobře XD Co se pobízení týče, tak to mám většinou rovnoměrně hozené mezi ženské a mužské charaktery. Ono taky někdy hrdina pobízí hrdinku. Ne, mé hrdinky neexistují jako potřeby, to bytostně nesnáším XD
3) Tak to si neumím představit, jak by mohly být nahrazené jen nějakou věcí
4,5) Ne, většinou tak půl napůl. Např začíná jako neznalá toho o čem příběh je, pak se někam propracuje i když není dokonalá, a s hrdinou jsou si rovnocenni nebo je lepší než on, ale rozhodně není nejlepší ve všem.
6) Ne, viz výše.
7) Ne, většinou se několika záporákům postaví samy, někdy společně s hrdinou zachraňují někoho jiného, či dokonce jeho samotného a ano někdy je zachraňována.
8) Nikdy! XD

Tak doufám, že jsou moje hrdinky snesitelné, protože ty typy o kterých píšeš taky moc nemusím XD

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 17. srpna 2014 v 23:54 | Reagovat

Tak já píši do šuplíčku :D, ale je to pravda. S hlavní ženskou postavou je vždy kříž. Člověk se nemá ani pořádně, kde inspirovat, málokdy se objeví dobře propracovaná hrdinka, která by nepotřebovala hlavního hrdinu anebo je to napsáno v době kdy i západní svět patřil mužům a žena v něm má úděl její době hodný. Ono je to těžké, ale myslím, že autor by NEMĚL hledat inspiraci v literatuře tzv. "young adult" ^^"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama