The 100 | 2014 | 1. série

14. července 2014 v 14:55 | Selenne L. Athi |  Viděno
Lidstvo bylo zničeno nukleární válkou, která vyhubila téměř vše živé na planetě. Nyní skoro po sto letech je vyslána expedice čítající stovku mladistvých delikventů, aby zjistili jestli je Země znovu obyvatelná. [anotace z Edna.cz]

___________________________________________

The 100 je nový seriál CW, který má prakticky všechny atributy výtvorů této televizní stanice - pohledné obsazení, zajímavý nápad, dobře vybraný hudební doprovod a samozřejmě staré, dobré (a nervy drásající) milostné trojúhelníky. Navzdory tomu, že mě seriál už od začátku docela chytnul a překvapil, raději jsem si nechala pár týdnů odstup od finále, abych napsala pořádnou recenzi.

Pojďme pěkně popořadě - pilotní díl bych nejraději zakopala někam opravdu hluboko, hluboko do země. Tam, kde většinou pilotní díly chytají své diváky akčním dějem, zajímavým představením postav a tak dále, tak v tomto případě The 100 až děsivě ztroskotává. Hloupěji napsaný scénář pilotního dílu jsem opravdu dlouho neviděla, nemluvě o šílené uspěchanosti, kdy člověk jen kroutí hlavou, co se do háje děje.

Naštěstí se od druhého dílu seriál odstrkuje od dna a každou další epizodou zvyšuje laťku. Sice průměrného seriálu, přesto nikdo nemůže Stovce upřít, že každá nová epizoda má tempo a napětí, které diváka udrží celou třičtvrtě hodinu u obrazovky. 13 epizod, které čítá první řada, uběhne jako voda a kromě sem tam nějakých zbytečnějších dějových kiksů tvůrci zvládají říkat to podstatné a nevyplňovat děj slepými odbočkami.

Na čem však seriál napůl ztroskotává a napůl vyhrává, jsou jeho postavy. Navzdory docela bohaté škále charakterů se nám dostane pouze jediného pořádného vývoje v podobě jednoho z hlavních hrdinů Bellamyho, u něhož nejen divák chápe nejen jeho chování, ale i motivy, včetně jeho "kostlivců" z minulosti. Díky tomu se z Bellamyho stává jedna z nejzajímavějších postav seriálu, ať už jeho postavě člověk fandí, či nikoliv. Zbytek ansámblu za ním bohužel pokulhává - hlavní hrdinka Clarke má sice skvělé léčitelské a vůdčí schopnosti, ale tvůrci její rozvoj usekli až bolestivě rychle. Jeden z hlavních tahounů jejího příběhu, kdy se Clarke vyrovnává se zradou nejlepšího kamaráda a smrtí vlastního otce, je vyřešen prakticky v polovině série a Clarke tak ztrácí na zajímavosti - zejména proto, že její dějová linie se smršťuje do jedné společné se všemi ostatními postavami seriálu. Podobně bohužel dopadá i zbytek postav, které se smršťují na úkor dynamického děje a navzdory pár zajímavým dynamikám mezi nimi divák jen smutně čeká na nějaký pořádný vývoj, který se prostě neděje. U nikoho. Kromě výše zmiňovaného Bellamyho. (O milostných trojúhelnících ani nemluvit. Ano, je jich tu několik a některé dostaly decetních závěrů, přesto zůstává zásadní otázka, jestli jsou vůbec nutné a jestli bychom nemohli dostat zajímavé dynamiky mezi postavami obou pohlaví, aniž by nám bylo do obličeje cpána nějaká unylá, špatně napsaná romantika) Přesto musím přidat velký plus tvůrcům za pestrou škálu hrdinek, které jsou ve vedení a tvůrci s nimi zacházejí s respektem.

The 100 má rozhodně potenciál. Jak v postavách, tak i v příběhu. Bohužel je ho využíváno dost okrajově, uspěchaně a trochu zmateně. Nemluvě o některých nelogičnostech, či spíše nedostatku vysvětlení, které by se u sci-fi seriálu, který nám představuje 'Novou Zemi', docela hodilo. The 100 se kvůli výše zmíněným nedostatkům bohužel nadále řadí mezi průměrné, či lehce nadprůměrné seriály, které zaujmou napětím, nápadem a tempem příběhu. Můžeme doufat, že se tvůrci nebudou bát vystoupit z rozblácených, kalných vod teen seriálů, využijí prostoru a pořádně se do toho opřou.

Moje hodnocení: 6.5 / 10
Trailer:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 19. července 2014 v 20:39 | Reagovat

Myslím, že tento seriál vynechám, z tvého popisu mě nijak nezaujal, zčásti je to i kvůli tomu, že mám hodně ráda propracované postavy a vypadá to, že v tomto seriálu jich moc nenajdeme. Recenzi jsi ale napsala hezky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama