Garth Nix - Staré království: Lirael

18. července 2014 v 16:08 | Selenne L. Athi |  Přečteno
RECENZE NA PŘEDCHOZÍ DÍL | SABRIEL
Matka ji opustila, o otci netuší vůbec nic. Žije s rozvětveným clayrským společenstvím v obrovském komplexu jejich ledovce, nikdy se ale necítila jako jedna z nich. Touží po Zraku, vrozené schopnosti všech Clayr zřít budoucnost, touží stát se tím, čím není - pravou dcerou Clayrů. Přesto se osud Starého království ocitá v jejích rukou. Byla předurčena, aby se ujala nebezpečného úkolu - musí odvrátit sílící moc skrytého zla, jež se znovu chystá převzít vládu nad královstvím. Na cestě potkává prince Sametha, příslušníka abhorsenského královského rodu, který se rovněž vzpírá odkazu předků, a jejich cesty se spojují...

___________________________________________

Lirael se odehrává takřka dvacet let po ději Sabriel. A navzdory tomu, že se tu se Sabriel opět setkáváme, tentokrát dostává hlavní slovo nová hrdinka jméněm Lirael, která navzdory svému věku stále nemá dar Clayrů.

Oproti Sabriel je Lirael nejen delší, ale i mnohem emotivnější příběh - Garth Nix tentokrát dává větší prostor rozvoji postav, než samotnému ději, proto jsem se v některých částech knihy dokázala s Lirael mnohem víc stotožnit než se Sabriel. Osobně se mi do paměti zaryl začátek, kdy hlavní hrdinka přemýšlí nad tím, jestli by se neměla zabít, protože doposud nemá schopnosti a tak její život nemá smysl. Málokterý autor má tolik odvahy, že na čtenáře hnedka vybalí zprávu, že by se hlavní hrdina nejraději zabil. Garth Nix to však udělá takovým způsobem, kdy nejen čtenář dokáže s Lirael soucítit, ale i jej napínat, zda to hrdinka udělá či ne. K Liraelině příběh se přidává i druhá dějová linie, která představuje Sabrielina syna Sametha, který se má stát dalším Abhorsenem, jen kdyby... No, jen kdyby se mu do toho chtělo. Princ Sameth pro změnu láme klišovitý obrázek hrdiny, který neohroženě jde za svým, i když má strach, tak je plný naděje a odhodlání splnit svou povinnost. Sameth je však mladý muž, který se svému úkolu nejen brání, ale i zbaběle vyhýbá.

Garth Nix si tentokrát dává na čas s rozvojem postav, prostředí, ale i samotným dějem. Ačkoliv v Lirael mnohem více skáče mezi dějovými i časovými liniemi hlavních hrdinů, stále dokáže udržovat hutnou atmosféru, kdy čtenář ví, že se na další stránce stane něco, co rozhodně nečeká. Opět bojuje proti zavedeným klišé několika nečekanými zvraty (jmenovitě důvod, proč Lirael prozatím nedostala dar Clayrů, nebo jaký je její skutečný vztah k Samethovi) a postupně své hrdiny ponořuje do stále temnějšího prostředí. Oproti Sabriel má Lirael otevřený konec, takže čtenář je prakticky povinen sáhnout po pokračování v podobě Abhorsenky, která příběhy Sabriel, Lirael, Sametha, Prubíře a jejich zvířecích průvodců v podobě Nezbedné Fenky a kocoura Macka uzavírá.

Sečteno a podtrženo - Lirael je v některých ohledech mnohem lepší než Sabriel. Tam, kde v Sabriel víc ubíhal děj, tam si Nix dává pauzu pro své postavy. Přesto svět Starého království rozhodně neztrácí své kouzlo, ani svou temnou atmosféru, kterou čtenáře drží v napětí od první do poslední stránky.
Moje hodnocení: 9 / 10
Reakce po dočtení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 L L | 23. července 2014 v 1:19 | Reagovat

Hoci som sa naposledy rozhorčovala, ako mi Sabriel bude chýbať, myslím, že moja rana čitateľovi od Gartha Nixa už vychladla.
Jednoducho som si po dočítaní prvého dielu  nevedela predstaviť, že dejovú líniu Sabriel odsekol o 20 rokov sakra -_-

Ale teraz, po prečítaní recenzie, s vychladnutou hlavou (a možno aj tým náznakom depresie hlavnej hrdinky) sa na druhý diel teším snáď ešte viac ako na prvý.:)

2 L L | 23. července 2014 v 1:26 | Reagovat

a prepáč, že znovu otravujem, ale ako to vidíš s Dcerou hvězd a s.. sakra, už som aj názov zabudla.. Išlo o amulet, sarkastického mladíka a dievča s jazvou na tvári, ktorej zničili obchod...

A ako to vlastne bolo s Legendami Darkranu? Viem, že kedysi tu boli články, ako postupuješ pri písaní, ale reálne, ak si dobre pamätám, nebola možnosť prečítať si niečo z tohto diela?

Ozaj by som si ich rada prečítala :) Pamätám si ešte na príbeh Kloboučníka a... Klíčnice? Už si moc dobre nevzpomínam na mená, len na to, že sa mi príbeh páčil :) Jaj, Selena-selátko! ňuňu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama