Cecelia Ahern - Love, Rosie

25. července 2014 v 13:25 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Rosie a Alex jsou pro sebe jako stvoření. To je fakt, o němž vědí všichni ostatní. Jen oni dva ne. Nejlepší přátelé už od dětství, jejich vztah je bližší každým dnem do okamžiku, kdy se Alexova rodina rozhodne opustit Dublin a odstěhovat se do Bostonu. V tu samou dobu se Alex a Rosie rozhodnou přihlásit na vysoké školy ve Státech. Ona se dostane do Bostonu, on na Harvard. Vše se ale změní, když Rosie otěhotní s jedním ze svých spolužáků ten samý večer, kdy se měla s Alexem znovu setkat. Rosiiny plány se rozpadají a ona je nucena zůstat v Dublinu a stát se svobodnou matkou, zatímco Alex jde dál, stává se doktorem a postává novou lásku.
Jenže osud o těchto dvou neřekl poslední slovo a skrze dopisy, e-maily, vzkazy a škálu zmeškaných příležitostí mají tihle dva možná ještě šanci být spolu.

___________________________________________


Protože mě navnadila chystaná adaptace se Samem Clafflinem a Lily Collins, rozhodla jsem to s Cecelií Ahernovou zkusit ještě jednou po tom hodně silném fiasku, který si u mě udělala Vzpomínkami na zítřek. A to mluvím skutečně mírně.
Přečetla jsem si anotaci, věděla jsem, do čeho jdu.

Abych řekla pravdu, Love, Rosie má vážně zajímavý nápad i provedení. Člověk se prakticky přímé řeči nedočká, přesto se děj posouvá korespondencí mezi několika postavami, včetně ústřední dvojice, které samozřejmě celému příběhu vévodí. Postavy o daných událostech mluví většinou jako o vzpomínkách, ovlivněnými emocemi a skrytými tužbami. Sem tam probíhá konverzace v chatovacích místnostech, jinak se příběh odvíjí v mozaijkách dopisů a e-mailů. A překvapivě to příběh docela drží a čtenář pořád čeká, kdy se ti dva pitomci konečně dají dohromady. Jenže...

Je mi jasné, že Cecelia Ahernová chtěla své knize dodat pořádné drama. Když už to vypadá, že Alex s Rosie konečně budou spolu, vždycky se do toho něco přimotá a pak se stane nějaká nepříjemnost, z níž oba dva vyjdou s úplně odlišným názorem a tak se zase od sebe na nějaký čas vzdálí. Taková situace se člověku může zdát naprosto normální, kdyby jí autorka neomílala s obměnami po celou knihu. Někdy v polovině to tak čtenáře začne unavovat a nejraději by pravdu hlavním postavám omlátil o hlavu. Navíc přibývájí další dopisy mezi ostatními postavami - nad některými se člověk sice dost pobaví, jiné jsou tu však naprosto zbytečné a člověk si říká, proč je tam autorka vlastně dává.

Co se týče samotných postav, osobně jsem si více oblíbila Alexe. S Rosie jsem měla těžkosti se stotožnit většinu knihy, hlavně právě v té druhé polovině, kdy mi její postava nadále připadala dětinská, ačkoliv dotyčné bylo už přes třicet. Abych příliš neprozrazovala s konce knihy, jsem s ním nakonec docela spokojená. Na druhou stranu čtenář trochu kroutí hlavou, protože si projde s hlavními hrdinami všemi těmi obstrukcemi a šílenostmi, než se konečně dočká klišovitého konce.

Nejsem z toho rozčilená jako ze Vzpomínek, přesto v duchu doufám, že film tentokrát předčí mé očekávání a i samotnou knihu. Ano, čte se to dobře. Ano, má to zajímavý nápad. Ale připadá mi, že je to zbytečně odfkláknuté a v některých místech až zbytečně překombinované. Škoda, mohla to být větší romantická pecka.

Moje hodnocení: 4.5 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 14. srpna 2014 v 15:07 | Reagovat

Mně Ahernová taky moc nesedla. Četla jsem Dárek ... mě šokoval a PS: Miluji tě (Aniž bych věděla, jak to skončí a o čem to je). Dárek , a v PS: Miluji tě jsem zase... nepochopila jistou postavu - která dle mého mínění netušila, co vlastně chce...
No, takže se zřejmě na tuhle autorku nalákat nenechám.

2 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 10. října 2015 v 18:00 | Reagovat

Mohla bych se zeptat, jestli jsi četla knihu v angličtině? Ráda bych si ji také přečetla (v originále) a zajímalo by mě, jestli je napsaná náročným jazykem. Už jsem si na internetu přečetla pár stránek, ale vzhledem k tomu, že jsou ještě deti a teenageři, píší zatím jednoduše. Stupňuje se s jejich věkem i náročnost?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama