Reign | 2013 | 1. série

3. června 2014 v 12:06 | Selenne L. Athi |  Viděno
Seriál sledující osudy Mary, královny Skotské, která ve svých patnácti letech přijíždí na dvůr francouzského krále, aby si vzala korunního prince Francise. Jenže svazek není ještě stvrzen a podepsán; vše záleží na politice, náboženství a tajných spojenectvích, než na volbách vlastního srdce.

___________________________________________

Reign přímo páchne nevyužitým potenciálem. Tvůrci se rozhodli převést příběh Mary, královny Skotů, na televizní obrazovky dost osobitým a volným způsobem - jak sami prohlašují, jedná se spíš o takovou fanfiction, než seriál věrný historickým pramenům. Proto ti, kteří jsou zarytí milovníci historie, ať raději dají od tohohle seriálu ruce pryč. Odhlédneme-li však od toho, že to ani zdaleka není historický seriál, jako spíš milostné drama v hrubších podmínkách brzkého novověku, pak si člověk dosyta užije pěkných kostýmů, pestrých interiérů, ale i líbivého obsazení (koneckonců, je to seriál CW, tam je pohledné obsazení podmínkou).

První polovina série docela klapala - postavy se načrtávají, ačkoliv hrubě, tak si člověk může najít své oblíbence. Milostný trojúhelník(y), záhada v lesích, boj o přežití v podobě intrik a hradních klepů a záhadná postava, která žije mezi hradními zdmi a ovlivňuje životy zdejších obyvatel. Seriál je hodně postavený na (zejména mladých) ženských hrdinkách, které se nebojí používat všechny své zbraně, aby dosáhly toho, co chtějí. Tímhle způsobem je to příjemný a svěží vzduch do seriálového světa - hlavní hrdinka v podobě Mary Stuartovny s půvabnou tváří Adelaide Kane se nebojí vystrčit všechny drápky, učí se a přizpůsobuje se krutému boji mezi mocnými monarchy Evropy. To samé platí i o královně Catherine de Medici, kterou považuju za jednu z hlavních tahounů seriálu. Spíše epizodní příběhy mají docela spád a člověk si řekne, že ta necelá hodinka utekla jako voda i s milostnými dramaty na fiktivním francouzském dvoře 16. století.

Čím však seriál až bolestně trpí a divák to jasně cítí, když se překloní do druhé poloviny, je nedotaženost některých dějových linií. Dost pravděpodobně za to může původní objednávka epizod - z původních 13 se stalo 16 a následně plných 22 epizod. Je otázkou, jak moc tvůrci počítali s dodatečným objednáním epizod a jak moc některé plány chtěli rozvést do případné 2. série. Proto se zdá, že právě do těch 13 epizod to klape jak hodinky. Jenže pak nastane zlom a kromě pár lepších epizod se seriál brojí ve velkých otaznících a v mělkých vodách patosu. Samotné milostné x-úhelníky nejsou vždycky nejlépe dořešené a některé události nemají přílišný dopad na některé postavy, nebo alespoň dostatečný natolik, aby tomu diváci uvěřili.

Reign bolestně ztrácí právě na své rozvleklosti. Kdyby se podobně jako u The 100 nechalo 13 původních objednaných epizod a seriál by pak získal 2. sérii, dokázal by si udržet standartní sledovanost i poměrně nadprůměrný příběh pro dospívající. Takhle zabředl do těžkých vod plytkosti, kdy bude potřeba hodně zajímavých dějových zvratů a hlubší propracovanosti některých vztahů a postav, aby se zase zvedl zpátky na svou původní kvalitu v 2. sérii. Já doufám, že se tak stane a že tvůrci budou tentokrát mnohem opatrnější s tím, jak svůj příběh vedou. Koneckonců, Reign vážně není seriál k zahození - milostná dramata, půvabné prostředí hradů, pěkné kostýmy, pohledné obsazení a velice zajímavá škála postav, zejména těch ženských. Je to odpočinkové a zábavné, a kdyby se tvůrci nebáli vyhodit trochu z kopýtka a pořádně se do toho opřeli, pak nevidím důvod, proč by se nemohlo jednat i od nadprůměrnou záležitost. Veškeré predikce stranou. První polovina série super, druhá bohužel ztěžka dokulhává.

Moje hodnocení: 6.5 / 10  
Trailer:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fame Fox Fame Fox | Web | 3. června 2014 v 12:16 | Reagovat

Tento seriál by som si chcela pozrieť, ale málo mojich kamarátov ho pozerá a nikto mi nevie dať konkrétnu radu, či to pozerať alebo nie. Celkom ma to zaujma, ale sama sa neviem k tomu dokopať. :P
A strašne sympatický blog! :O Úplne mega! :)

2 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 3. června 2014 v 13:01 | Reagovat

[1]: Upřímně si myslím, že to za zkoušku určitě stojí. Zkus pár prvních epizod a uvidíš, jak moc tě to bude bavit :) pokud jo, dost pravděpodobně u toho vydržíš až do konce :)
jinak moc děkuju, snažím se ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama