Mark Lawrence - Roztříštěná říše: Trnový Princ

21. června 2014 v 17:47 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Mějte se na pozoru před Trnovým princem... Když mu bylo devět, sledoval, jak mu přímo před očima zavraždili matku a bratra. Když mu bylo třináct, byl vůdcem bandy krvelačných banditů. Do patnácti má v plánu být králem... Nastal čas, aby se princ Honorous Jorg Ankrath vrátil na hrad, který kdysi opustil, a přihlásil se o dědictví, které mu po právu náleží. Svět se pro něj změnil v den, kdy visel na trnech ostnovníkového keře a sledoval, jak muži hraběte Renara vraždí jeho matku a mladšího bratra. Od té chvíle prahne Jorg po pomstě. Život a smrt pro něj představují jen obyčejnou hru - hru, ve které nemá co ztratit, ale ve které může vyhrát úplně všechno. Jenže v otcově hradě na něj nečeká nic, než zrada. Zrada a temná magie. Je možné, aby osamělý chlapec, byť nade vší představu divoký a zvrhlý, porazil nepřátele, jejichž moc přesahuje i ty nejbujnější představy?

___________________________________________

Pokud něco nedokážu upřít Trnovému princi, pak je to způsob, kterým svého čtenáře drží na svých stránkách od té první do poslední a hustí do něj jednu zrůdnost za druhou. Vážně, člověk by si řekl, že hlavní hrdina už udělal hodně zvrhlostí, ale pak ho dalších deset stran přesvědčí o opaku.

Trnový princ mě hodně zaujal svou anotací. Upřímně, mohla bych spočítat na prstech jedné ruky knihy, které jsou vyprávěny spíše z pozice někoho, koho bychom považovali za "antihrdinu", ne-li přímo za záporáka celého příběhu. A že se navíc podíváme hlavní postavě do hlavy a prozkoumáme i to nejtemnější zákoutí jeho mysli, to už jsem vůbec nečekala.

Přesto jsem... Od toho čekala prostě víc. Navzdory tomu, že autor psychologii svého hlavního hrdiny docela zvládá, některé Jorgovy vnitřní monology a promluvy už mi postupem příběhu začaly být otravné. Ano, pochopila jsem, že jsi opravdu prožraný hnilobou skrz naskrz, nemůžeme se posunout dál? Je opravdu obtížné pokusit se stotožnit s postavou, která hned na prvních stránkách vypráví, jak ve svých třinácti letech znásilňuje a vraždí a pokud se mu někdo znelíbí i z jeho vlastních lidí, tak nemá problém ho zprovodit ze světa. Ano, na jednu stranu velice přitažlivý nápad, na druhou trochu chatrné provedení.

Navzdory tomu, že atmosféra příběhu je ponořená do bláta, deště a špíny, pak jsem po celou dobu čekala na nějaký nečekaný zlom, který by měl nějakým radikálním způsobem posadil na židli. A děj, jakým se Trnový princ vydal, k tomu dost vybízel. Ale ani ten pořádný kopanec nepřišel a já si pořád nejsem jistá, co jsem si z téhle knihy vlastně odnesla.
Zajímavé postavy? Příliš ne. Návraty do minulosti a vysvětlení, proč titulní hrdina dělá to, co dělá, jakkoliv se mi to může nelíbit? Ani to mi příliš nestačilo. Jorg splňuje onen příběhový rámec, kdy se jako hlavní hrdina plahočí kvůli "vyššímu cíli" někam, část knihy putuje tam a pak část zase zpátky. A navzdory pár překvapením, které si autor připravil pro svého hrdinu na konci, má očekávání Trnový princ prostě nenaplnil.

Podtrženo a sečteno - nápad rozhodně svůdný a zajímavý, provedení už ne tak povedené. Hutná, místy až mrazivá atmosféra, přesto žádná z výraznějších postav, které bych alespoň jednou držela palec v dlani, aby se jí něco nestalo. V některých chvílích jsem si říkala, že se autor možná až zbytečně odlepuje od pevné půdy temné fantasy a zabředává kamsi mezi hranice historie a sci-fi, ale budiž mu odpuštěno. Trnový princ je Lawrencovou prvotinou - ne úplně nanicovatou, přesto si myslím, že by se dalo ještě pár míst i vzhledem k autorově nezkušenosti v literární branži vypilovat natolik, aby mě to nakoplo sáhnout po pokračování. Bohužel, nestalo se tak.

Moje hodnocení: 4.5 / 10
Reakce po dočtení:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sinead Sinead | Web | 24. června 2014 v 13:56 | Reagovat

gif na konci článku pobavil :D knižka znie tak dvojznačne, že by mohla byť aj dobrá ale záleží od toho ako je napísaná. začiatok mi príde ako klasika, chlapec ktorému zabijú rodinu a potom sa nejako zmení. pripomína mi to moju obľúbenú knižku Meno Vetra. ak si to nečítala tak ti to veľmi odporúčam :)

2 Lyra Lyra | E-mail | Web | 24. června 2014 v 16:13 | Reagovat

Škoda, mohl to být zajímavý zážitek, protože knih vyprávěných z pohledu záporné postavy zase tolik není, ale když píšeš, že kniha za to nestojí, raději se jí vyhnu. Času je málo a potenciálně výborných knih v záloze číhá hodně! :-)

3 Daletth Daletth | Web | 25. června 2014 v 10:58 | Reagovat

Tak tuhle knihu si ze seznamu "chci si přečíst" škrtám... :-|

4 Bára Bára | 14. dubna 2015 v 14:39 | Reagovat

Už vyšel druhý díl Trnoví král

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama