Garth Nix - Staré království: Sabriel

7. června 2014 v 16:44 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá…

___________________________________________

Doposud si pamatuju, že Sabriel byla jedna z prvních "dospělejších" fantasy knih, které jsem četla. Nebo spíš knih, jejichž hlavní postavou je dospívající hrdinka, která se ocitá nejen na prahu dospělosti, ale i svého životního poslání. Po letech jsem se rozhodla knihu si konečně opatřit a při té příležitosti si ji znovu přečíst.

Garth Nix je rozhodně zajímavý tím, že na malém prostoru toho dokáže hodně říct. Ačkoliv se zdá, že Sabriel začíná docela rozvláčně a podobně jako mnoho dalších fantasy knih pro dospívající - hrdinka se dozví o ztrátě svého rodiče, rozhodne se vzít do ruky otěže svého osudu, najít svého rodiče a pokračovat v jeho šlépějích. A ano, Sabriel taková klišé rozhodně naplňuje a zpočátku se může zdát, že děj je možná až příliš rozvláčný a kromě pár drobnějších, akčnějších epizod se vlastně nic neděje. Dřív, než si to čtenář vůbec uvědomí, ho kniha vtáhne do děje a nepustí. A člověk pak ani nemá čas žasnout na klamným prvním dojmem, protože bude mít až příliš starostí s tím, co se děje hlavním hrdinům.

Postavy nedělají žádné vylomeniny, naopak jsou velmi dospělé a ačkoliv nejednou dělají špatná rozhodnutí, čtenář jim prostě drží palce od začátku do konce. Sabriel si krade prakticky celý děj pro sebe. Přemýšlí hlavou a neutíká před tím, co jí čeká. Její společník Prubíř, kterého vysvobodí ze zakletí, je sympatický hrdina a ačkoliv spíše hraje druhé housle a hlavní slovo má vždycky Sabriel, není na tomhle postu nijak degradován, nebo zesměšňován (berte si příklad, milý autoři a autorky fantasy). Nemluvě o tom, že romantická linie je tu jemně vykreslená, ale zároveň úplně minimální - když se probouzí prastaré zlo a Staré království umírá, člověk má jen málo času na nějaká sladká slůvka a polibky po třešněmi.

Garth Nix má veliký talent na zajímavé, neobvyklé inovace, které přináší mezi zažitá klišé fantasy žánru. Svět Starého království je zvláštním mixem našeho moderního světa se středověkými prvky. Svou magii koncipuje jako vyvolávání znaků, ale to není nic proti tomu, jak zajímavě je vykreslen jeho koncept nekromancie a jejich Abhorsenů, kteří ukládají všechno mrtvé ke spánku. Osobně bych přidala těch reálií sem tam víc, autor se o historii své země a o tom, co a jak vlastně vzniklo, jen otírá. Dostatečně pro příběh, ale já osobně bych klidně snesla víc.

Doplňující temná, místy až hororová atmosféra je jen sladkou třešničkou na tomhle skvěle napsaném fantasy dortíku, ke kterému se stojí za to vracet. Škoda, že svou slávu si získala až pár let po svém vydání a u nás tahle kniha tak trochu zapadla.

Moje hodnocení: 8.5 / 10
Reakce po dočtení:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | Web | 8. června 2014 v 11:06 | Reagovat

Přiznám se, že systém nekromancie mě fakt dostal. Ke knize jsem se dostala spíše náhodou a ještě že tak, protože to bylo skvělé počtení :-)

2 Illandris Illandris | Web | 10. června 2014 v 12:15 | Reagovat

Sabriel je vážně skvělá kniha a vůbec celá trilogie se mi hrozně líbila. Četla jsem to už před několika lety a nevím proč jsem začala druhým dílem a ten první si nechala úplně nakonec. Ale vidím, že si asi celou trilogii přečtu znovu:)

3 L L | 15. června 2014 v 11:24 | Reagovat

Po tejto recenzii som si knihu prečítala - myslím, že v recenzii si všetko pekne zhrnula. Boli tam klišé, a aj časti deja, na ktoré keď sa pozerám spätne, musím zhodnotiť, že klobúk dolu - všetko zachraňuje štýl písania, dávkovanie deja.
Len ma trochu sklamal fakt, že druhá kniha sa odohráva o dosť rokov neskôr - dúfala som, že Sabriel a Prubíř dostanú trochu miesta (ale asi by to bolo už klišé, ktoré by knihu degradovalo?) - idem vyzistiť, ako to s nimi v nasledujúcich knihách je, lebo moc sa mi do toho nechce ísť, ak sa z nich stanú vedľajšie postavy (viem, je to hlúpe, ale začiatok druhej knihy bol pre mňa ako facka čitateľovi).

4 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 22. června 2014 v 11:15 | Reagovat

[1]: jojop, já si říkala, že časem zkusím přečíst celýho Nixe, co u nás vyšel, kdysi dávno jsem četla snad první díl z jeho "týdnové série" a nějak jsem se (kdo ví proč) nedostala dál.

[2]: ono to trochu mate, protože se člověk z těch knížek moc nedozví, kterou ten příběh vlastně začíná, takže si člověk musí trochu zagooglit a najít si to :D já mám takový dojem, že jsem snad začínala Lirael, pak skočila na Sabriel a nakonec četla Abhorsenku, takže jsem na tom byla dost podobně :D

[3]: aaah, jsem ráda, že tě moje recenze inspirovala k přečtení! :D jooo, já mám taky Prubíře se Sabriel ráda a taky mě trochu mrzelo, že v Lirael nemají dostatek místa. tak se ti nedivím za ten počáteční šok nedivím :)

5 Choi Mari Choi Mari | Web | 13. července 2014 v 9:16 | Reagovat

Garth Nix je úžasný spisovatel. Vlastně jsem kdysi tuhle knihu četla proto, že ji napsal on. Je to už celkem dlouho a tak si jí moc nepamatuji (a ani ty další dvě), ale když jsem jí četla, velmi se mi líbila a moc dobře se mi četla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama