Veronica Roth - Divergent: Divergent

29. března 2014 v 14:05 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.

___________________________________________

Ve svém plánu víc číst v angličtině jsem se rozhodla koupit si Divergent v angličtině. Poslední dobou si hodně dávám pozor na trendy, které hýbou internetovým, potažmo pak čtenářským světem. A k takovým (i když už teď maličko starším) trendům Divergent patří. A vzhledem k těm desítkám recenzí, které jsem proletěla očima, jsem vlastně nevěděla, co od toho očekávat. Jedna věc je slyšet stále chválu a prakticky žádnou kritiku, druhá je pak jít do čtení knihy s takovýmhle očekáváním. Takže jsem si prostě řekla, že se odtrhnu od názorů jiných a budu číst bez jakéhokoliv očekávání.

V téhle dystopii je svět jednoduše rozdělen do několika frakcí, v níž si lidé váží pouze pár jednotlivých vlastností jedince. Ostatní musí být potlačeny, protože to od vás přece společnost očekává. Pokud nebudete míchat vlastní ambice s odvahou, pokud nebudete chtít kromě vědomostí i být laskaví k ostatním, pak jste naprosto v pořádku.
Hlavní hrdinka Tris bohužel takové 'štěstí' nemá - při svých zařazovacích testech se projevila tak, že by mohla patřit klidně do dvou, tří frakcí zároveň. A to prostě není správné. Beatrice, nebo Tris, jak si později začne říkat, je dobře načrtnutá postava, ačkoliv od jisté doby jsou její akce trochu předvídatelné. Občas mi připadá, že v tomhle případě autorka trochu záměrně tlačí své postavy do jistých pozic, z nichž se pak nemohou pohnout dál. A to sice není úplně špatně, ale člověk ztrácí onu dynamiku příběhu, kdy si není jistý, co dalšího mu tahle postava přichystá. Její instruktor Čtyřka, který patří mezi čtenářsky nejoblíbenější postavy téhle série, mě nijak... ehm, neuchvátil? Nevím, možná je to tím, že se chová naprosto normálně a pochopitelně. A jinak mě ničím nějak zvlášť neohromil. Přesto, přiznejme si, young adults literatura občas potřebuje takového hrdinu, který neběhá za hlavní hrdinkou jako ztracený pes, popřípadě jí neustále neodhání pryč se svou tajemností.

Veronica Roth se nebojí do svého čtenáře prát jednu akci za druhou, ani házet pořádné klády svým hrdinům pod nohy. Přesto mohla dát trochu větší prostor vývoji vztahu mezi Tris a Čtyřkou, nebo trochu víc věnovat čas tomu, proč vlastně bojovat proti zavedeným frakcím. Na druhou stranu je tu hlavní hrdinka vedena hlavně svým vlastním bojem o přežití, aniž by musela vklouznout do role 'zachránkyně světa'. Konec mi přišel až trochu příliš uspěchaný, navíc si Roth trochu nevydařeně zahrála na pana G.R.R. Martina a pár postav bez milosti odpravila. Bohužel v tak rychlém sledu, že ani chudák Tris, ani čtenář z toho nemohou dostat pořádně emotivní ránu do břicha, protože je to prostě až příliš rychlé. A maličko nahodilé, ale budiž tenhle fakt odpuštěn.

Divergent mohl být ještě o třídu, dvě lepší, co si budeme povídat. Přesto konečný výsledek, celkový obrázek toho, co všechno nám Veronica Roth se svou dystopií přinesla, také není úplně k zahození. A vzhledem k mé vzrůstající apatii vůči neustále se opakujícím dystopickým scénářům, mě Divergent docela bavil.

Moje hodnocení: 7 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | Web | 30. března 2014 v 9:25 | Reagovat

K téhle knize jsem se dostala až ve chvíli, kdy už byla venku dvojka a ta prvotní mánie mě tak docela minula (i když ne úplně). Jednička se mi líbila - jasně, některé prvky nebyly úplně vhodně zpracované (viz tebou zmíněná nahodilá úmrtí...), ale něco bylo naopak docela fajn.
Souhlasím s tím, že dystopie už začínají být únavné a tahle ještě patří k tomu kvalitnějšímu, co (i u nás - četla jsem to jen v češtině) vyšlo.
Nicméně v druhém díle jsem myslela, že Tris zabiju a někde zabiju. Doufám, že v trojce se to zase zlepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama