Marissa Meyerová - Měsíční kroniky: Cinder

18. prosince 2013 v 20:00 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody - mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je "pocta", kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a lékaři zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali.
Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet...

___________________________________________

Předělávky pohádek můžu vždycky. Obzvlášť, když se jedná o nové, neotřelé zpracování, jako je právě Cinder - aneb jak z Popelky uděláte napůl stroj, zasadíte ji do budoucího světa do světa dálného východu a prostě... Všechno maličko zkomplikujete a zamotáte, ale ten základ tu nadále je. Možná to bylo tím, že jsem si touhle knihou nebyla jistá a neustále jsem zvažovala, zda ji číst/nečíst, až jsem po ní nakonec sáhla a dala se do čtení. A buď mi to sedlo do nálady, nebo jsem byla k autorce hodně shovívavá, nebo prostě se mi to moc líbilo.

Cinder je příjemnou, sice nevyčnívající, přesto sympatickou hrdinkou, s kterou se ochotně necháte ponořit do světa Východního společenství, zamilujete se do prince Kaie a pokusíte se přijít na lék na nákazu smrtelné letumózy. Není nikterak zbrklá, ani vzteklá a především se snaží přežít s identitou, kterou se navzdory své 'klidné' masce snaží srovnat. Jejím cílem rozhodně není ulovit, stalkovat, nebo připravit jejího prince o příčetnost, jako mnoho jiných hrdinek. Už jen to jí přidává bodové plusy navíc. Princ Kaie je od pohledu sympaťák a přesto, že tu máme spíš jen náznaky, než plnou romantiku uvzdychaných scén a dlouhých pohledů, člověk jim oběma dokáže uvěřit, že se snadno najde v jejich srdcích místo pro toho druhého.

Děj ubíhá rychle, bez zádrhelů a zbytečně velkých odboček. Kdybych nečetla pár recenzí předtím, pak bych snadněji příběhu odpustila trochu té předvídatelnosti, přesto to nebylo tolik rušivé, aby mi to vyloženě kazilo čtení. Je to oddychovka, na nic si nehraje a rozhodně příjemně oprašuje kouzelný punc klasický pohádek. Nemluvě o tom, že se tu nejedná o žádné svržení systému, jako spíše zlé měsíční panovnici Levaně, která se snaží ovládnout i celou Zemi. Ta jako záporák by mohla dostat trochu více prostoru, než působit jako stín nebezpečí, přesto při prohloubení její postavy bych si docela dobře uměla představit, že se jí bojím a strachuji se v její přítomnosti o své hrdiny.

Beru veškeré své předchozí pochyby zpátky, Cinder za přečtení docela stojí.

Moje hodnocení: 7.5 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Benny Benny | Web | 18. prosince 2013 v 21:59 | Reagovat

Já fakt miluju tvoje reakce po dočtení. ;-)
Díky tobě (a Sheldonovi, of course) si jdu zítra do knihovny pro první dva díly téhle série. Tak jsem sama zvědavá, co z toho na mě vyleze. :-) Děkuju za tip..

2 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 18. prosince 2013 v 22:20 | Reagovat

[1]: díky, jsem ráda, že pobaví :D
doufám, že se Cinder bude líbit ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama