N. K. Jemisinová - Dědictví: Sto tisíc království

28. října 2013 v 18:03 | Selenne L. Athi |  Přečteno
První kniha trilogie Dědictví.

Yeine Darr je vyvrženec z barbarského severu. Ale když její matka za záhadných okolností zemře, je dívka povolána do velkolepého města zvaného Nebe. Tam ke svému ohromení zjistí, že byla jmenována dědičkou krále. Ovšem trůn Sta tisíce království nelze získat snadno. Yeine se náhle ocitne ve středu nemilosrdného boje o moc a je postavena proti vlivným příbuzným, o jejichž existenci do té doby netušila. Bojuje o svůj život a přitom je čím dál hlouběji vtahována do tajemství halícího matčinu smrt a do krvavé historie vladařské rodiny, jíž se nečekaně stala součástí. Osud světa visí na vlásku a Yeine zjišťuje, jaké nebezpečí představuje láska a nenávist a bohové a smrtelníci, pokud se neoddělitelně propletou.
Románové dílo mladé afroamerické autorky se dočkalo bouřlivého přijetí ze strany žánrové kritiky i čtenářů. Talentovaná autorka za něj na samém prahu své literární kariéry získala několik ocenění a bezpočet dalších nominací, což jen stvrzuje, jak silným dojmem její knižní debut působí.

___________________________________________

V duchu klepu třikrát o dřevo, že jsem si dokázala za dárkový poukaz nakoupit dobré knihy. Moje druhá volba kromě Zoo City padla na Sto tisíc království. Obálka téhle knihy je prostě nádherná a jednoduchá. A já jsem prostě úchylná na podobné obrázky tajemných hradů a tak dále.

Yeinin příběh je vyprávěn velmi komorně, přesto autorka naplno využívá imaginace i jazyka. Nejednou jsem si říkala, že Sto tisíc království tak trochu připomíná staré řecké báje a pověsti - spoutaní bohové, nadpřirozené síly a mezi nimi mladá hrdinka, která se snaží nenechat se rozdrtit kolem osudu. Díky tomu, že je příběh vyprávěn právě Yeine dostává vyprávění zvláštní magickou autentičnost.
Na druhou stranu je velká škoda, že některé vztahy, či pouhé zmínky tu nejsou propracovány mnohem podrobněji. Mě osobně by dalších sto stránek vůbec nevadilo. V některých místech jsem si takřka připadal ošizená, že to autorka uzavřela tak rychle navzdory tomu, že to nebylo nijak uspěchané. Zkrátka a dobře mám ráda trochu rozvleklosti - v tomhle případě mi připadalo, že byla posazena na trochu nesprávných místech, díky čemuž mě občas rozhovory Yeine se spoutanými bohy příliš nebavily.

Konec knihy pro mě byl hodně nečekaný - navzdory tomu, že autorka nechala cestou dost vodítek k tomu, aby tomu všemu pak dala logický závěr. Opravdu mě příjemně překvapila, díky čemuž mi dokázala pozvednout celkový dojem z celého příběhu. Po přečtení Yinina příběhu jsem v sobě po opravdu hodně dlouhé cítila prázdnotu toho, že jsem ten příběh dočetla a toužila jsem potom, aby byl delší. Navzdory tomu, že Sto tisíc království rozhodně nesedne všem, já jsem si příběh užila.

Moje hodnocení: 8 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | Web | 28. října 2013 v 21:57 | Reagovat

Z knihy jsem měla hodně podobné pocity. Ale hrozně se mi líbila ta atmosféra - asi je to tak, že to připomíná ty starořecké báje... :-)

2 Siwa Siwa | Web | 31. října 2013 v 19:27 | Reagovat

Na tuhle knihu se těším od té doby, co jsem našla její originální obálku na internetu a pak úpěla, že to ještě není u nás. Jsem ráda, že to není nic hrozného. Je to jasné, vrhnu se na to.

A mimochodem, :-D *potutelný úsměv* - říká ti něco "Liebster Blog Award"? Ať už ano, nebo ne, hodila jsem to i na tebe. Viz můj blog, najdeš vše tam. *muhehe*

3 Zuzka Zuzka | Web | 7. listopadu 2013 v 9:38 | Reagovat

Tuhle knihu jsem ještě nečetla, i když obecně mám fantasy knihy moc ráda:-) Ale rozhodně plánuji si ji dopřečíst, díky za pěknou anotaci;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama