Lore | 2012

6. října 2013 v 19:13 | Selenne L. Athi |  Viděno
Poté, co byli Lořini (Saskia Rosendhalová) nacističtí rodiče (Hans-Jochen Wagner a Ursina Lardiová) uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km. Na své pouti děti musejí překonávat mnohé těžkosti, které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky. Lore začíná chápat realitu - hrůzu Hitlerovy války i důsledky jednání svých nacistických rodičů, kteří znali a schvalovali zvěrstva holocaustu. Jak se ze dnů stávají týdny, potkají sourozenci záhadného a fascinujícího Thomase (Kai Malina), vyčerpaného židovského uprchlíka, o jehož minulosti nikdo nic neví. Thomas se skupinkou putuje přes lesy a pole a postupně si díky vytrvalé houževnatosti a znepokojující dobrotivosti přece jen získá jejich důvěru. Má však Lore Thomasovi důvěřovat? A pokud nebude, co se stane s jejími sourozenci? Přežijí? Lore nás žádá, abychom znovu zauvažovali nad podstatou lásky, viny a odpuštění ve válkami zjizveném světě.

___________________________________________

Člověk si říká, kolik (po-před)válečných filmů se ještě natočí. Stokrát omílané téma v nás už může zanechávat spíše pocity věčně opakovaného tématu a klišé, než nějaké silné emoce. Lore je příběh několika sourozenců, přičemž hlavní prim tu má titulní hrdinka, která viděla víc, než její mladší sourozenci. Hledání dobrého a špatného, snaha o přežití, nebo pokus vyrovnat se s hříchy svých rodičů - ano, i tohle jsme tu měli snad tisíckrát v různorodých podobách. Lore však zaujme zejména poetičností, takřka lyričností některých částí příběhu. Studená krajina, chlad, zvedající se mlha… Kamera a zvuk jsou v tomhle případě pohlazením pro oko i uši, nemluvě o kontrastu zoufalství a kamenné tváři lhostejné přírody vůči čemukoliv lidskému.

Co se hrdinů týče - ať už se vám skutky Lore a jejích sourozenců mohou zdát jakékoliv, přece jen jim nakonec fandit budete. Ano, Lore leze na nervy svým pevným přesvědčením a snahou udržet všechno pohromadě - až na to, že to vůbec nezvládá, jak citově tak fyzicky se vyrovnávat s tím, že Vůdce je mrtev a jejich rodiče možná neměli dobrá přesvědčení. Její zápas mezi fyzickými potřebami (dokonce i těmi sexuálními) a tím, jak byla doposud vychovávána, je velice zajímavé sledovat a člověk si nejednou řekne, jak by se v podobné situaci asi zachoval on.

Poválečný film z 'druhé strany ', přesto s nádhernou kamerou a příběhem o snaze přežít, ale i překonávání osobních přesvědčeních a o tom, že ve válce každý něco udělal, dobrého či špatného. Pro někoho film, který stačí vidět jen jednou - já si ho však pravděpodobně pustím znovu, už jen pro tu poetičnost kamery, která dělá tenhle snímek hodně osobitým.

Moje hodnocení: 8.5 / 10

Trailer:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 8. října 2013 v 21:17 | Reagovat

Zní to zajímavě, filmy z druhé světové války mám ráda, obzvláště pak právě ty, které se zaměřují na vnímání (po)válečného světa očima jednoho člověka (např. takový Pianista), takže na Lore určitě mrknu :-)

2 Anie Anie | Web | 8. července 2014 v 15:06 | Reagovat

Mám ráda filmy o válce. Tenhle jsem zatím neviděla, ale podle tvé recenze vypadá velmi dobře. Určitě se na něho podívám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama