Lauren Beukesová - Zoo City

28. října 2013 v 15:21 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Zinzi s sebou musí všude vláčet lenochoda, nepopiratelný symbol jejího zločinného provinění. Žije ze schopnosti nacházet ztracené věci a z vymýšlení podvodných e-mailů. Ale když jednoho dne kdosi bestiálně zavraždí jednu starou paní - její klientku - a policie zabaví šek s výplatou, nezbývá jí nic jiného než vzít práci, kterou doslova nesnáší - případ pohřešované osoby. Zakázka od samotářského hudebního producenta Odiho Hurona pověří Zinzi pátráním po mladické popové hvězdě a měla by ji vysvobodit z prohnilé chudinské čtvrti jménem Zoo City, kde zločinecká spodina a její zvířecí společníci žijí ve stínu pekelného Protiproudu. Místo toho ji však uvrhne ještě hlouběji do chřtánu velkoměsta zmítaného zločinem a magií, v němž bude muset čelit temným tajemstvím předešlých životů - včetně svého vlastního.
Zoo City je skvělá urban fantasy s prvky dobrodružné science fiction a magie od talentované jihoafrické spisovatelky, balada na počest fantastického Johannesburgu. Děj, odehrávající se mezi mrakodrapy, dávnými doly na zlato, hvězdami hudebního světa a exotickými zvířaty, se dá přirovnat k nejlepším noir románům a vzbuzuje respekt k činům mocných afrických sangomů. Román získal vedle celosvětového úspěchu a ovací ze strany literární kritiky rovněž Cenu Arthura C. Clarka pro nejlepší román roku.

___________________________________________

Zoo City bylo pro mě jednou z největších fantasy novinek a velkých překvapení roku. Autorka přináší příběh z afrického Johannesburgu s hrdinkous lenochodem na zádech a proříznutou pusou, kde perfektně kombinuje realitu s fantazií. Zinzin příběh je skvělou směsicí urban fantasy a detektivky s nápaditými prvky v podobě magických spojení se zvířaty poté, co někoho připravíte o život. S tím však Zinzi získává i schopnost nacházet ztracené věci - což ji přivede k případu, který bude mít pro ni i její okolí fatální následky.

Člověku chvíli trvá, než si na autorčin styl zvykne - jakmile se však člověk ponoří, nebude schopen přestat. Beukesová si s ničím nebere zkrupule, její hrdinka rozhodně nepatří mezi ty nejnevinnější, kostlivců ve skříni má spoustu, přesto se neubráníte jí nefandit. V některých místech svižnost příběhu polevuje, přesto to na celkovém dojmu není nijak zřetelné. Perfektní složkou, za kterou dávám další plusový bod navíc, mi přišly skvělé vsuvky v podobě novinových článků a podvodných e-mailů, které vám dají ochutnat pořádně hořkou kapku reality.

Je jen málo věcí, které bych Zoo City vytkla - pouze že po konci jsem měla s chutí se pustit do příběhu znovu, navzdory tomu, jak čtenář po celou dobu tuší, kam ho příběh zavede. Do temnot a těch nejhorších břeček, které si člověk dokáže představit. Přesto je tahle knížečka prostě velká pecka - je to něco jiného a neotřelého v nynějších vodách urban fantasy, kde se loví upíři, nebo si hlavní hrdinka s mozkem desetiletého dítěte nedokáže vyřešit svůj milostný život. Zinzi je všechny hravě zašlápne do země, aniž by si přitom ušpinila podpatky.

Moje hodnocení: 9 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama