Christopher W. Gortner - Zpověď Kateřiny Medicejské

14. října 2013 v 20:52 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Zpověď Kateřiny Medicejské je poutavý příběh, který napsal Christopher W. Gortner a vypráví o životě pozoruhodné historické postavy. O Kateřině Medicejské koluje celá řada legend. Říká se, že byla panovačná, svéhlavá a neváhala sáhnout ke krajnímu řešení, pokud se jí někdo znelíbl a potřebovala ho dostat z cesty. V době, ve které žila, byly travičské aféry na denním pořádku a lidský život neměl příliš velkou cenu. Ale jak to všechno začalo a co způsobilo změnu křehké dívky v osobnost, jíž se stala?
Román Zpověď Kateřiny Medicejské vám o ní bude vyprávět. Začalo to tím, že ji provdali za francouzského krále Jindřicha. Ten jí poměrně jasně dával najevo, že byla z nouze cnost a jeho vkusu vůbec neodpovídá. Splnil si manželské povinnosti tak, aby zabezpečil trůnu dědice a vůbec se nestaral, jestli nějak pošlapal dívčí city. Dál trávil své dny i noci v náruči krásnějších milenek a zábavných radovánek. Zrádná šlechta, která jej obklopovala, ho v tom ještě podporovala, protože jí to umožnilo nerušeně krást a starat se o vlastní zájmy. Když pak Kateřina Medicejská ovdověla, zůstala sama s šesti malými dětmi v království plném nepřátelství, kde zrada číhala na každém kroku a nikdo netušil odkud se vynoří ruka s vražednou dýkou. Královna se však rozhodla uchopit moc do svých rukou, aby uchovala trůn i království pro své syny.
Jaká bude cena, kterou zaplatí?

___________________________________________

Po dlouhé době jsem měla vážně chuť přečíst si pár historických románů. Tak jsem v knihovně namátkou vytáhla Zpověď Kateřiny Medicejské vyprávějící příběh francouzské královny, která pocházela z mocného italského rodu, měla dar vidění a nesla s sebou jisté prokletí po celý svůj život. Její děti mezi sebou kuly pikle, navzájem ničily své životy, z Kateřininých milovaných se stávali nepřátelé a ona sama vedla nelehký život plný ambicí a ztracených snů.

První polovina knihy odsýpá neskutečně svižně. Osobně mi sice trochu rušila právě přítomnost nadpřirozeného daru, který Kateřina měla, ale to naštěstí po většinu příběhu nehrálo ZAS až tak velkou roli, protože už od začátku cítíte, že tahle mladá žena to rozhodně nebude mít lehké. Samotná její postava je vykreslena poměrně dobře - sem tam je ale trochu křečovitá, když se jí autor snaží neustále vměstnávat do té samé role jen s malým vývojem charakteru. A na tom asi kniha nejvíce stojí a také padá - navzdory ambicím ale i vnitřním přáním s Kateřinou ztrácí čtenář někde v polovině knihy spojení, protože se tahle postava od začátku do konce skoro nezmění. Na začátku jistý vývoj jde vidět, ale potom... Autor bohužel na Kateřině opakuje několik různých scénářů situací a setkání, které se různě obměňují, ale v jádru věci zůstávají stejné. Nemluvě o tom, jak mě naštvalo, jak snadno a nevýrazně má vykreslené její děti, které hrály tak velkou úlohu v jejím životě.

Osobně mi připadá, že si autor vzal až příliš velké sousto, u něhož někdy v půlce zjistil, s jakou potíží se sežvýkává. Je totiž naprosto jasné, že tak výrazný politický a osobní život někoho takového, jako byla Kateřina, nejde shrnout jen do několika vět, pokud chcete o ni napsat historický román. Škoda, některé momenty kvůli tomu trpí, protože jsou krátké, jiné mají zase naprosto opačný problém a proto kvůli nim kniha ztrácí na tempu a na oblíbenosti Kateřinina charakteru.

Jsem pořád trochu rozpačitá, jak Zpověď ohodnotit. A proto udělám průměr z hodnocení první a druhé půlky knihy. Je mi líto, jak moc mě kniha ke konci zklamala vzhledem k tomu, jak příjemný a poutavý měla rozjezd. Ach jo, proč?

Moje hodnocení: 6 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Naomi Naomi | 29. května 2016 v 12:36 | Reagovat

Mockrát děkuji. Díky V8m těď vím, že je zbytečné si knihu kupovat. Protože pokud právě její mocný a oblíbený charakter není v knize popsán tak dobře jak čekám, raději to číst nebudu. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama