Paulline Simmons - Měděný Jezdec

13. září 2013 v 23:36 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. 17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze.

___________________________________________

Na GoodReads jsem byla tak dlouho bombardována statusy mých přátel ohledně téhle knihy, až jsem se ji rozhodla nakonec koupit a modlit se, aby se mi to za ty tři stovky vážně vyplatilo (aneb ano, snažím se už kupovat knihy, kterým 'důvěřuju').

Kniha začíná na počátku druhé světové války, kdy se mladá, takřka sedmnáctiletá Taťána poprvé ve svém životě zamiluje. A to do vojáka Rudé armády, z něhož se vyklube nejen rodilý Američan, ale také milý její sestry Dáši. A tak se Taťána jednoduše vzchopí, zatne zuby a vydrží. Taťánina postava je v tomhle trochu rozporuplná - navzdory tomu, jak strašně naivně a slabě vypadá, překoná prakticky všechno, co jí přijde do cesty. Což je na jednu stranu obdivuhodné a autorka si s její postavou opravdu vyhrála, na druhou stranu některá její rozhodnutí jsou vážně šílená. Proto se skoro nedivím Alexandrovi, že se k ní občas chová jako násilník, než jako milovaná bytost.

U Alexandra naproti tomu jsem měla dost smíšené myšlenky po celou dobu četby - na jednu stranu jsem ho obdivovala na frontě a mezi vojáky, na druhou ho v duchu skopávala do kuličky, jakmile se točil kolem Taťány a její rodiny. Alexandr je oním typem postavy, u něhož bych si nikdy nedokázala představit opravdu klidný život. Trochu mě rozčilovala rozporuplnost jeho charakteru, která se týkala ohledně jeho vztahu s nejlepším přítelem Dimitrijem. Tady jsem trochu skřípala zuby, protože tenhle vztah mi nepřipadal vykreslen dostatečně do hloubky a autorka mě prostě nutila Dimitrije kvůli tomu nenávidět, i když mi ho bylo nakonec líto.

První polovina knihy jede v opravdu nelítostném tempu, kdy autorka kromě pár škobrtnutí, které jsem považovala za vlasy přitažené, do čtenáře láduje jednu katastrofu za druhou. Zkrátka a dobře, Leningrad za Druhé světové prostě nebyl to nejlepší místo k žití a hlavní hrdinové to dost silně pociťují na vlastní kůži. Zejména to, co se stalo s Taťáninou rodinou - upřímně jsem dost nečekala, že bude autorka takhle nemilosrdná. Drsné, děsivé, mrazivé. Silná atmosféra, u níž se snadno přehlídne 'povrchní' příběh hlavních hrdinů a člověk se jednoduše nechá topit v beznaději, která tehdy musela panovat.

Jenže jakmile se autorka dostane někam kolem třísta stran, říkala jsem si, zda si nedala prostě pauzu a neřekla si, že bude plácat dalších sto stránek na bezduché rozhovory mezi hlavními hrdiny, nebo zbytečné milostné scény, které mě prostě po třetím opakování nebavily. Vážně, nejsem prudérní nebo tak, ale takováhle 'přestávka' mi strašně srazila celkovou atmosféru, kterou jsem nabyla předtím, trochu mi zošklivila hrdiny a navíc úplně zničila chuť číst dál. Nevím, čím to bylo - možná tím, že stostránkového cukrování, milování a nehybného děje jsem měla plné zuby.

Nakonec si to Simmonsová přeci jen vytáhne závěrem, přesto už to není taková síla, jako první polovina knihy. A upřímně, trochu se bojím jít do pokračování. Osobně bych příběh jednoduše nechala tak, jak je. Ne snad, že by mi na hlavních hrdinech úplně nezáleželo, ale nechala bych příběh klidně takhle otevřený. Pak by se možná čtenáři trýznili mnohem víc, než u nadcházejících dílů.

Moje hodnocení: 7.5 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama