Nástroje Smrti: Město z Kostí | Mortal Instruments: City of Bones | 2013

14. září 2013 v 20:43 | Selenne L. Athi |  Viděno
Clary je obyčejná patnáctiletá holka, která žije v New Yorském Brooklynu se svou mámou. Má poklidný život jako ostatní, až do okamžiku, kdy se večer v klubu stane vražda a ona je jediná, která ji v zaplněném klubu vidí. Tělo zavražděného se navíc hned vypaří. Clary začne vidět to, co ostatní ne a slyšet to, co ostatní ne. Hned na to po náhlém a nevysvětlitelném zápase s podivným stvořením zmizí i její máma. Při pátrání po ní začíná Clary odhalovat temná tajemství o skrytém světě stínů, který odedávna existuje hned vedle toho našeho. Potkává bojovníky - Lovce stínů - napůl lidi a napůl anděly, kteří po staletí plní roli strážců a ochraňují lidstvo před dalšími obyvateli jejich světa. Před vlkodlaky, upíry a dalšími démony a silami zla. Tváří v tvář všem legendárním tvorům hrůzy se Clary přidává k Lovcům stínů a objevuje v sobě odvahu, sílu a schopnosti, o nichž neměla dosud nejmenší tušení. Stojí před ní úkol najít dávný pohár, jenž by měl být klíčem k nalezení její mámy. Zjišťuje, že její máma také bývala Lovcem stínů a ona sama do skrytého světa démonů a andělů patří. Clary a její noví přátelé a spojenci navíc zjišťují, že čelí hrozbě, která může rovnováhu mezi dobrem a zlem převážit na stranu temna.

___________________________________________

Já, moje tři kamarádky a spolužák jedné z nich se vydali za velkého očekávání na adaptaci knih Cassandry Clareové. Osobně už jsem četla pár zklamaných/nadšených recenzí, takže jsem se jednoduše rozhodla tohle všechno ignorovat a jednoduše si ten film užít. A upřímně, nějakým zvráceným způsobem se tomu tak stalo.

S obsazením pro tenhle film jsem příliš problémů neměla - dokonce i takového Jaimieho Campbella Bowera jsem se rozhodla překousnout. A opravdu - ačkoliv je jasné, že nikdo nebude nikdy spokojený s obsazením do adaptací knih, protože si hlavního hrdinu představovali jinak, tady mi Jaimie vadil trochu a jen ze začátku. Člověk si na něj totiž postupem času zvykne, protože mu Jaceova postava sedí - drsný, jízlivý floutek s milujícím srdcem. Ano, byly tu momenty, kdy se mi vážně nelíbil stav jeho vlasů a kdy opravdu vypadal jako 'ještěří muž', než jako atraktivní mladý muž lovící démony, ale ty momenty se daly skousnout. Co se týče Lily Collins, její postavu trochu nezvládal scénář - ne snad, že by se nechovala tak, jako v knihách. Spíš to bylo nedostatkem prostoru, kdy bylo potřeba říct to hlavní, aby jí divák trochu víc nerozuměl a neměl z ní jen křičící nánu, která běhá sem a tam. Se zbytkem postav jsem povětšinou stoprocentně spokojená a jen tiše pláču nad tím, že sourozenci Lightwoodovi, ani Magnus neměli dost místa na plátně.

U Města z kostí je totiž strašná nevýhoda pro nečtenáře - pro ně bude film vypadat strašně neohrabaně a zmateně. Zkrátka a dobře, většina postav nedostala tolik prostoru, kolik by zasloužila - přesto je vidět, že se ze svých krátkých scénách snažili ze sebe dostat to nejlepší a dostat se do hrané role. Osobně jediná postava, která mi připadala vážně ulítlá, byl Valentine. Ne snad, že bych neměla Jonathana Rhyse Meyerse ráda, v tomto případě byl však jeho Valentine slizký a arogantní patolízal, kterému jsem tu jeho demagogii prostě nevěřila. Nemluvě o jedné scéně, která mi připadala šíleně incestní, ale budiž.

Po hudební stránce se mi instrumentální kousky líbí (možná bych soudila jinak, ale já mám pro hudbu Atliho Örvarssona prostě slabost), po té písničkové - některé hudební kusy mi připadaly zbytečně popové, či přesládlé. Naopak mě oproti mnohým negativním názorům bavil dubstep při bojové scéně, včetně titulkového songu na konci.

Film se snaží dávkovat ve stejné míře romantiku, humor a akci - což se mu občas nepovede tím, že příliš vážné scény jsou spíše k smíchu, než že by napínaly diváka. Přesto silně oceňuju nezpočet hlášek z knižní předlohy - pokud scénář alespoň něco zajistil, pak jsou to právě tyto promluvy knižních hrdinů na filmovém plátně. A to opravdu zahřeje u srdce, pokud máte rádi původní trilogii.

Upřímně, navzdory mnohým negativům filmu jsem ráda, že jsem to viděla. A i u nečtenáře, jako byly dvě z mých kamarádek, to vyvolalo nějaké emoce, protože se mě skoro po celou cestu domů ptaly, jestli jsou dva hlavní hrdinové opravdu sourozenci. Jako film na pobavení a uvolnění to vůbec není špatné. Samozřejmě, knížky jsou vždycky lepší a nikdy nikdo nenacpe do filmu to, co by chtěl a co by si tam představoval. Mě však Město z Kostí jako čtenáři knih připadá tenhle malý filmový kousek jako relativně slušnou filmovou adaptací.

P.S. Jsem jediná, nebo vám taky připadá docela nešťastný tvar runy, který je na plakátech, ale i na nápisu New Yorkského Institutu? Nebo jsem jen já úchyl, který v tom vidí ženské rozmnožovací ústrojí? Ehm, vážně nešťastně vybraný tvar runy.

Moje hodnocení: 6 / 10

Trailer:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 15. září 2013 v 9:29 | Reagovat

Město z kostí bych chtěla vidět už kvůli Meyersovi, který je jedním z mých oblíbených herců. Také jsem se setkala s negativními názory na tento film, ale rozhodla jsem se, že si utvořím svůj vlastní, až se mi film podaří zhlédnout. Dobře napsaná recenze :-)

2 Luf Luf | E-mail | 3. října 2013 v 19:51 | Reagovat

Ahoj, film jsem viděla v kině a je to nejvíc božím film  co jsem viděla. Ráda bych ho shledla znovu. A tak se ptám zda nevíte někdo ke se dají stáhnou s dobrou kvalitou a s titulky?

3 bela bela | 1. února 2014 v 18:22 | Reagovat

Už čtu třetí díl TMI. Musím říct že patří k nejlepším knížkám tedy po Hostitelovi.
Film jsem si stáhla a líbil se mi. Herečka Lili se ke Clary hodí i Jamie k Jaceovi. Nejdřív mi tedy k němu neseděl ale teď jsem jím posedlá. Simon tam taky hraje moc dobře a všichni další taky.
Když jsem poprvé viděla nápis THE MORTAL INSTRUMENTS tak jsem si říkala. Ježiš zase něco trapnýho..atd. Potom jsem viděla knihu v knihkupectví a řekla jsem své mamce že bych si jí chtěla přečíst. Nejdřív jsem is říkala co když to bude divný, zvláštní atd. Na začátku v knize jsem musela říct že je to nudné ale postupem času když se Clary bořila do toho života lovců stínu tak to bylo napínavé a super :D
Ve filmu tedy co mě omrzelo bylo že mě to připadalo moc sestříhané. Třeba jak byli na Magnusově party. Přiběhl tam Jace a řekl že je unesli Simona, potom odběhla a byli hned u nějakého kostela. Nebo semi moc nelíbilo jak šla Jocelyn ke dveřím a jak rychle je odkopli. To se mi moc nelíbilo a bylo to na leknutí.
Mamka mi řekla. A na to se může dívat dvanaáctiletá holka...a já jo může.:D
A ti mlčenlivý bratři :D
Těším se tedy na další díly. Tedy jestli budou natočeny. Jen mě štve že Claryn bratr je takový hajzl. Naštvalo mě že se vydával za toho Sebastiána a zabil Maxe. Ale zase Jace není její bratr a mohou spolu chodit.

4 Luna Luna | 26. května 2014 v 14:33 | Reagovat

[2]: Byl na ulož to ale teď máš smůlu. Už tam není :DDD :PPP

5 Shai Shai | 31. července 2014 v 15:49 | Reagovat

[2]: Česky na ulož to. Trochu se podívat holka.

6 ....... ....... | 31. července 2014 v 15:55 | Reagovat

Andělská runa je náhodou dobře vymyšlená. Mě dost připadáš tedy jako úchyl. Prase!!!!

7 Shadowhunters RPG Shadowhunters RPG | Web | 28. května 2017 v 1:43 | Reagovat

Vytvořit si vlastního lovce, civila, upíra, vlkodlaka, čaroděje či vílu a vytvořit jim unikátní příběh můžete právě na této úžasné stránce. :)

http://www.rpg-shadowhunters.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama