Richelle Mead - Vampýrská akademie: Krvavý

3. srpna 2013 v 13:26 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Čtvrtý díl série Vampýrská akademie. [recenze na předchozí díly: Vampýrská akademie; Mrazivý polibek; Stínem políbená]
Život Rose Hathawayové nebude už nikdy stejný. Po nelítostném útoku na Akademii zemřelo hodně Morojů i dhampýrů. Ti, kteří přežili, jsou na tom ještě hůř: musejí se vyrovnat se smrtí kamarádů. A Rosin krk nyní zdobí tetování, které všem zvěstuje, že zabila bezpočet Strigojů.
Jen jedna oběť je však důležitá... Dimitrij Belikov. Rose podstoupila bolestnou volbu, opustila Akademii i svou nejlepší kamarádku Lissu, poslední žijící dragomirskou princeznu, a vydala se pronásledovat muže, kterého miluje. Musela dojít až na kraj světa, aby Dimitrije našla a mohla tak splnit krvavý slib, který mu dala. Až ale nastane okamžik rozhodnutí, bude Dimitrij stále chtít, aby ho raději zabila, než aby žil jako stvůra?
V sázce je teď úplně všechno. Zranitelná a osamocená Rose se ocitá ve světě, který je pro ni stejně neznámý jako nebezpečný. Najde v sobě dost sil, aby Dimitrije zničila? Anebo se obětuje ve jménu nesmrtelné lásky?

___________________________________________

A Vampýrská série se přehoupla do druhé poloviny. Rose nacházíme na cestě na Sibiř, kde chce nalézt svého milovaného Dimitrije a zničit ho. Cestou potkává mnoho nových postav, s kterými se setkáme dokonce i v sequelu Pokrevní pouta. Přestože původní plán najít a zničit její ztracenou lásku zněl zajímavě, samotné provedení se příliš nepovedlo.
Rose se docela obstojně vyrovnává s Dimitrijovou ztrátou, nemluvě o tom, že nám Mead naservíruje další část skládačky jejího světa v podobě Alchymistů, které tu představuje Sydney (s kterou se právě setkáme i v Pokrevních poutech). Přesto se zdá být Roseina cesta dost rozpačitá - jednou to vypadá, že se pomalu vrací zpátky do školy a vzápětí se díky Sydney jako zázrakem dostává na Sibiř, kde se 'opět zázračně' setkává s Dimitrijovou rodinou. A ta ji vezme mezi sebe, později jí prakticky nabízí, aby tam s nimi zůstala. A i když je Roseino stání v místech, kde Dimitrij žil a vyrůstal docela pochopitelné z hlediska jejího charakteru, příběh to děsivě ubíjí. Na prakticky sto padesáti prvních stránkách se nic neděje a kromě pár nových postav tu vlastně není moc nic nového. Akce se prakticky ztrácí, nemluvě o tom, že ačkoliv se Rose dívá skrz své pouto i na Lissin život, tomuhle dílu škola sv. Vladimíra prostě chybí společně s Christianem, Lissou a Adrianem.

Samotná Rose si projde lehkým vývojem v oblasti jejích vlastních citů a vypořádání se se ztrátou. Jenže pak autorka udělá obrovský krok zpátky a z Rose se (ačkoliv ne úplně ze své vůle) stává zamilovaná husa, která prostě nemůže svého milovaného nechat jít. I když jí pořád vykládá, že jí vlastně zabije a přemění na Strigoje. V tomto bodě mi přišlo trochu divné, že Rose jednoduše neudělala krok zpátky - jasně, láska hory přenáší, ale asi by mi bylo zatěžko se jen tak vzdát principů, které by mi od dětství vtloukávali do hlavy za prakticky jedinou noc.

Rose se opět zasekne na jednom místě, což jejím příběhům prostě nesluší a výrazně tím trpí. Když už si člověk zvykne na to, že se kolem téhle tvrdohlavé dhampýrky pořádně něco děje, nemůže se smířit s tím, že tu máme další sto stran, kde Rose sedí v pokoji, vykusuje se s Dimitrijem a nechává se unášet naivní idylkou toho, že bude se svým milým navždycky spolu. Jak jsem dříve podotýkala, není to úplně z její vlastní svobodné vůle, přesto se tak příběh zastavuje na mrtvém bodě a já jako čtenářka začínám Dimitrije skutečně nenávidět. Nikdy mi úplně nesedl a jeho vztah s Rose je tak trochu vysněná láska na první pohled, přesto bylo v předchozích dílech dost jasné, že si rozumí. Tady je na ní buď naštvaný, nebo ji chce, nebo tam pro změnu vůbec není.

Konečně se děj těsně před koncem rozjede a Vampýrská akademie naskočí do starých kolejí tak, jak ji máme rádi. Přesto si nemůžu pomoct a připadá mi, že to autorka v tomhle díle prostě přepískla a zbytečně natáhla. Navíc to zjištění na konci, že vlastně celá ta cesta byla 'prakticky' zbytečná, mě neskutečně naštvala. Jasně, nic nemá být takové, jak se zdá, ať máme pořádný cliffhanger, ale co je moc, už je příliš. Doufám, že alespoň v jednom z příštích dílů Dimitrij konečně umře, nebo se z něj Rose nějak vzpamatuje, jinak u mě bohužel končí i u ostatních hrdinek young adult literatury, jejichž životy se točí jenom kolem jejich mužských protějšků.

Moje hodnocení: 7 / 10
Reakce po dočtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Illandris Illandris | Web | 6. srpna 2013 v 19:00 | Reagovat

Na tenhle díl mám úplně stejný názor. Taky mi přišlo, že se ze začátku děj hrozně vlekl, v podstatě jsem počítala stránky, dokud se neobjeví Dimitrij:) To, že z něj byla Rose úplně hotová, jsem ale nakonec docela chápala, protože v době, kdy jsem to četla, jsem do něj byla celá divá taky :-)
Jinak celkově pro mě všechny další díly od trojky byly slabší, protože už to prostě nebylo z akademie. Ztratilo to to kouzlo. Stejně tak jako sedmý díl Harryho Pottera :-)

2 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 9:16 | Reagovat

Naprosto souhlasím, scény s Dimitrijem byly utrpením. Nemám ráda když se postavy, které jsou zpočátku fajn, začnou z nějakých důvodů chovat až tak hloupě. Dobrá Dimka milovala, ale panebože musela se chovat jako blbka?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama