Rainbow Rowell - Eleanor & Park

3. srpna 2013 v 13:43 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Rok 1986.
Příběh lásce dvou lidí, kteří nezapadají - vědící, že první lásky skoro nikdy nevydrží, ale odvážní a zoufalí, aby se o to pokusili. Když Eleanor potká Parka, budete si svou první lásku pamatovat navždy - a jak moc je těžké si ji udržet.

___________________________________________

Omluvte špatně přeloženou anotaci z GoodReads, ale protože tahle kniha ještě nevyšla v češtině, nedá se svítit. Příběh s nezvyklými hrdiny a příjemným stylem vyprávění o tom, jak se člověk poprvé zamiluje a snaží se i svou lásku navzdory okolí a nepříznivým podmínkám udržet.

Hlavní hrdiny si člověk snadno oblíbí a soucítí s nimi - Eleanor je dívka z nuzných poměrů, s nadváhou a násilnickým otčínem. Snaží se protlouct světem, aniž by příliš myslela na to, co si o ní ostatní myslí. Park je napůl Korejec z matčiny strany, má otce, který od Parka očekává mnoho věcí a zálibu jak v hudbě, tak komiksech. Když se tihle dva potkají, člověk skoro nečeká, že by se tihle dva mohli do sebe zamilovat, protože se zdá, že spolu nemají nic společného. Ale jak děj ubíhá dál a dál, Park s Eleanor si najdou neobvyklou cestu k vzájemnému sblížení a společně se snaží protloukat světem, ačkoliv se bojí, že to vzácné, co mezi sebou mají, brzy ztratí.

Autorka příběh vyprává citlivým, nenáročným způsobem - ačkoliv je kniha napsána ve třetí osobě, každá kapitola je rozdělena na několik částí, kdy jsou události vyprávěné jak částečně z pohledu Eleanor, tak z pohledu Parka. Rozvíjení jejich vztahu je tak přirozené, že si člověk skoro nevšimne, z které části se tihle dva do sebe vlastně zamilovali. Nemluvě o tom, že některé jejich vnitřní poznámky a připomínky mají skvělý humor, který celý příběh nadlehčuje.

Co mě ovšem trochu odrovnalo, je konec - a to ne v tom úplně negativním smyslu. Dává člověku naději, ale i zároveň ochutnávku reálna, že ačkoliv se dva lidé mohou jakkoliv milovat, nemusí to vydržet navždy. Nebo také může. Taková otevřenost je dost odvážná a ačkoliv já sama jsem prvních pár chvil po dočtení soptila, že vlastně nevím, jak to s těma dvěma dopadlo, nakonec jsem si říkala, že je to tak dobře. Že není žadné konečně 'navždy'. Ve skutečném životě tedy určitě ne.

Velice příjemná, oddechová romantika, která na čtenáře netlačí klišé, či rozhovory typu 'nemůžeme být spolu, i když k tomu nemám vlastně pořádný důvod', nemluvě o neobvykle zvolených hrdinech, které si člověk prostě zamiluje.

Moje hodnocení: 8 / 10
Reakce po dočtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 4. srpna 2013 v 11:56 | Reagovat

Proklínám se, protože nemám penízky a tuhle knížku mám v záložkách "nutně koupit" už nějakou chvíli :( Ale já se snad jednou dočkám :D

2 l. l. | 17. srpna 2013 v 12:18 | Reagovat

Nemáš to náhodou ako ebook? O:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama