Cassandra Clare - The Infernal Devices: Clockwork Princess

24. srpna 2013 v 20:15 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Třetí kniha trilogie The Infernal Devices [recenze na předchozí díly - Clockwork Angel, Clockwork Prince]

Stíny se stahují kolem Londýnského Institutu. Mortmain chystá využít své pekelné nástroje, armádu nemilosrdných automatonů, ke zničení Lovců stínů. K tomu však potřebuje poslední věc, která mu chybí - potřebuje Tessu Gray.
Charlotte Branwellová, hlava Londýnského Institutu, se ho zoufale snaží najít, než udeří. Jenže když Mortmain unese Tessu, dva mladí muži, kteří ji milují, Jem a Will, udělají cokoliv k její záchraně. Protože ačkoliv jsou Tessa s Jemem zasnoubeni, Will ji miluje víc než kdy dřív.
Jak se k ní blíží její zachránci, Tessa si uvědomuje, že ona sama je jediná, kdo ji může zachránit. Ale copak může jediná dívka, dokonce i ta, která dokáže přikazovat síle andělů, zničit celou armádu?
Nebezpečí a zrada, tajemství a okouzlení a zapletené obavy lásky a ztráty se promíjejí, když jsou Lovci stínů u svého konce v dechberoucím finále trilogie The Infernal Devices.
(volně přeložená anotace z GoodReads)

___________________________________________

Konečně jsem se odhodlala začíst do posledního dílu druhé série Cassandry Clareové z jejího světa Lovců stínů. A to s velkými obavami, protože díky mnohým vlídným lidem z Tumblr jsem bohužel částečně věděla, jak některé osudy hrdinů Infernal Devices dopadnou a říkala jsem si, jestli je to vůbec logicky možné a uvěřitelné.

Musím se přiznat, že mě ten poslední díl prostě zklamal. Ne snad kvůli tomu, že bych věděla některé věci dopředu, ale celkovým pojetím vyvrcholení trilogie. Děj je na mnohých dílech strašně předvídatelný, postavy stále mají čas na to, aby mezi sebou cukrovali, i když se chýlí k jejich konci a samotná Tessa mě tou 'záchranou' všech Lovců stínů dost naštvala.
Ale abych vypouštěla svou frustraci a zklamání postupně - po dvou předchozích dílech, které měly jiskru a nápad, si říkám, proč si autorka nedala větší práci s tím třetím. Ať už jde o Mortmainův únos, o tápání některých postav, nebo o samotné vyvrcholení... Je to prostě hrozně předvídatelné. Člověk by doufal, že se některé postavy budou chovat trochu jinak, ale většina z nich odkýve to, co mu ta druhá sdělí - čímž mě naštval Jem, když prohlásil, že je naprosto v pořádku, když se Will vydá hledat Tessu s tím, že ji taky moc miluje. Dobře, uznávám, že Jem by ze smrtelné postele těžko mohl vyrazit na koni za Mortmainem, ale doufala jsem, že bude alespoň trochu naštvaný, i když si je s Willem tak blízký. Samotný Will pro mě ztratil jiskru poté, co se dozvěděl, že je jeho prokletí vlastně kravina a že může milovat, koho chce. Díky tomu jeho zachmuřenost a odtažitost jsou tytam a dostává se do úlohy poslušného štěněte, kterému na všem a na všech záleží. Ano, beru to, že si konečně mohl oddychnout, ale člověk se prostě takhle rychle nemění.
Celkově z postav příběh ještě trochu drží nad vodou bratři Lightwoodovi a Willova sestra Cecily, ale ti bohužel nedostanou tolik místa, než kolik by si doopravdy zasloužili.
Co se týče toho konce a pak i epilogu - nesedlo mi to. A dost mě to naštvalo. Bezostyšně jsem doufala, že alespoň některá z postav skutečně umře, ale autorka osudy svých hrdinů uzavírá docela růžově, dokonce i samotnému Jemovi, u něhož jsem byla zezačátku odhodlaná prolévat slzy. Místo toho jsem však lomila rukama a vrtěla hlavou, proč mu nemohla dopřát trochu šmrncu reálna a nechat ho být tragickým hrdinou.

Abych však jen nekritizovala a příliš nespoilerovala, co asi nejvíc drží úroveň celé knihy, je jazyk. Ať už Clareovou proklínáte, nebo milujete, všichni by měli uznat, že některá slovní spojení, věty, či výrazy rozhodně poskládat umí a správně je dávkuje natolik, aby vás alespoň bavilo čtení jejích slov. Protože její styl je prostě vypsaný a některé hlášky a citáty mají prostě šmrnc a hloubku.

Zklamání a vztek, zároveň ale i úleva, že jsem tuhle sérii konečně dočetla celou.
Stále u mě platí, že úplně původní trilogie ze světa Lovců stínů, tedy Nástroje smrti je od Clareové nadále to nejlepší, co nám přinesla.

Moje hodnocení: 5,5 / 10
Reakce po dočtení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Annie Annie | Web | 28. srpna 2013 v 9:16 | Reagovat

Hele, popravdě, k téhle autorce - poslední dobou nevím, co si o ní mám myslet. Hodně lidí říká, že vykrádá cizí díla, a že když jí na to někdo upozorní, doslova a do písmene ho pak CC kyberšikanuje. Pošlu ti jeden článek, který jsem našla na tumblru... popravdě sama nevím, co si mám myslet.
http://songbird-sings.tumblr.com/post/59568287629/ahjareyn-oh-man-theres-this-post-thats

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama