Richelle Mead - Vampýrská akademie: Stínem políbená

18. července 2013 v 0:33 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Vlády se ujímá jaro a Rose Hathawayová by se měla připravovat na maturitní zkoušku. Jenže od nedávného smrtícího souboje se Strigoji se necítí zrovna nejlépe. Trpí nočními můrami, duši jí zaplavuje temný smutek a předznamenává cosi zlověstného.
Rose dobře ví, že jí není dovoleno milovat jiného strážce. Že musí především chránit Lissu, poslední princeznu z rodu Dragomirů. Jenže když přijde na krásného Dimitrije Belikova, některá pravidla se prostě musí porušit!
Rose své nejlepší kamarádce Lisse lže o svém vztahu k Dimitrijovi, ale jejich přátelství se nyní ocitá v ještě větším ohrožení než kdy předtím. Nesmrtelní vampýři se chtějí pomstít za to, co jim Rose nedávno provedla. Ve strašlivé bitvě, která předčí i nejhorší noční můru, se Rose bude muset rozhodnout mezi dvěma lidmi, na nichž jí záleží nejvíc. Bude ale její volba znamenat, že přežije jen jeden z nich? A pokud ano, bude to Lissa, nebo milovaný Dimitrij?

___________________________________________

A dostáváme se do poloviny Vampýrské akademie, do chvíle zlatého středu a ticha před bouří. Rose je po smrti svého kamaráda jiná, než byla předtím a snaží se s tím vyrovnávat po svém. Je fakt, že tu jde vidět změna osobnosti, kterou si hlavní hrdinka prošla od prvního dílu až sem - s některými jejími povahovými vlastnostmi mám sice pořád trochu problém, ale to je spíš moje neschopnost vyrovnat se s její bouřlivou osobností jako takovou, takže to není znak špatně propracovaného charakteru postavy. Díky předchozím událostem se mi však tyhle změny k 'lepšímu' v Roseině osobnosti líbí a nemůžu než uznale přikývnout hlavou, že autorka svou hrdinku dokázala dobře přeformulovat tak, aby se z ní nestala buď bezcitná nestvůra vrhající se do nebezpečí, nebo kňourající sebelitující fiflena.

Co mi však díl od dílu trochu dělá problémy, jsou charaktery mužských postav - jak Christian, tak i Adrian a Dimitrij mají jiné charakterové vlastnosti, přesto mi hranice mezi nimi nepřijde tak rozdílná, abych občas neměla chvíli, kdybych si jednoho nezaměnila za druhého. Nevím, ale chybí mi trochu Christianova temná povaha, nebo Adrianovo rýpání, kterého jsme si víc užili v předchozím díle. A Dimitrij se tady taky nijak zvlášť nepředvede, chvílemi mi připadal až příliš oblbý láskou. Zkrátka a dobře nevím, co všichni na tom Dimitrijovi vidí - aneb jak jsem asi jediná čtenářka Vampýrské akademie, která by si nevybrala ani jednoho z autorčiných hrdinů. Hm, snad tenhle fakt nějak přežiju. Tyhle kluci asi nejsou tak úplně podle mého gusta.

Stínem políbená je lehce něco mezi prvním a druhým dílem - první díl mi pořád připadal tak trochu nedopracovaný, v druhém se zase řešilo mnoho věcí, přesto v nich byl nějaký řád. Třetí díl série bohužel pojímá strašně moc dějových liniích, že některé z nich jsou trochu odbyty, nebo občas zbytečně vyvolané. Nemluvě o tom, že v některých částech kniha bohužel nabyla na předvídatelnosti, což se mi u předchozího dílu stalo v porovnáním s tímhle minimálně. Nemluvě o tom, že ten sex v chatce v lesích se mi zdál trochu nemístný vzhledem k celkové situaci - jak kvůli okolnostem, tak kvůli postavám, které ho provozovaly. Jindy bych takové věci nejspíš neřešila, ale tady mi to prostě nějak vadilo a tam, kde jsem si užívala příjemné jiskřivé napětí, jsem teď při téhle 'super sexy scéně' trochu protáčela očima.

Samotný konec mě překvapil, stejně tak i rozhodnutí hlavní hrdinky - z mnoha důvodů srozumitelné, na druhou stranu se mi zdálo, že jí tenhle krok vrátil zpátky na začátek a že se z předchozích událostí dostatečně nepoučila. Navíc to, jak se změnilo její chování vůči Adrianovi a způsob, kterým ho využila - ano, uvědomovala si, jak strašně nízké to od ní bylo, přesto mě to zarazilo a dost naštvalo. V její situaci bych se asi zachovala úplně jinak, nebo ho nevyužila takovým způsobem (protože předtím ho buď ignorovala, nebo odháněla, ale teď po něm chce tohle... No, nevím, prostě nízké chování, fakt.)

Trochu mě to zklamalo v porovnáním se zážitkem z předchozího dílu. Nejspíš si teď dám malou pauzu, než se vrhnu do druhé poloviny téhle (stále) nadprůměrné young adults série a uvidím, jak se to s Rose a ostatními vyvrbí.

Moje hodnocení: 7 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vivienne vivienne | Web | 19. července 2013 v 13:08 | Reagovat

Já jsem se uprostřed třetího dílu zasekla a nějak nemůžu jít dál. Možná po že po přečtení tohoto článku, se do toho dám znovu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama