Richelle Mead - Vampýrská akademie: Mrazivý polibek

15. července 2013 v 23:18 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Druhá kniha série Vampýrská akademie.

Rose Hathawayová se topí v problémech. Její úžasný učitel Dimitrij jako by ji přehlížel, Mason ji naopak zavaluje milostnými návrhy, které ona nechce přijmout, a navíc na akademii zaútočili smrtonosní Strigojové! Škola je plná strážců, přijíždí dokonce i Rosina matka Janine. Nic z toho však nestačí, a tak se studenti i profesoři vydávají na vánoční prázdniny do Idaha, kde snad budou v bezpečí. V luxusním horském středisku mají všechno, na co si vzpomenou. Chybí jen to nejdůležitější - jistota, že je Strigojové nenajdou a nezničí. Tři studenti se proto vydávají zpět do akademie, aby se Strigoji svedli konečný a vítězný souboj. Když se to dozví Rose, vyrazí za nimi, aby jim pomohla. Nemá ale nejmenší tušení, že se ocitla v takovém nebezpečí, jaké si do té doby ani neuměla představit. A jediným jejím ochráncem je Christian...

___________________________________________

A opět se mi stalo to, co se mi stává pořád - mám haldu knih k přečtení a co neudělám? Rozečtu další, které jsem předtím neplánovala číst. A tak se stalo, že jsem sáhla po mnou nedočtené Vampýrské akademii, přečetla první díl a okamžitě se vrhla na další, tentokrát směle v anglickém jazyce (ano, musím se tím pochlubit, na druhou stranu ta kniha vyšla i v češtině, tak proč jí nedopřát českou obálku a titul?)

Jak jsem již pravila dříve ve své recenzi na Sukubu, Richelle Mead je stříbro mezi levnou bižuterií na poli young adults literatury. Právě toho jsem si začala vážit až teď, vzhledem k tomu, kolik hodně špatných YA knih jsem nedávno přečetla. Skutečně, Richelle Mead dokáže uchovat své hrdiny uvěřitelné a inteligentní. Nemluvě o tom, že ačkoliv píše v první osobě, dokáže ještě popsat zbylé postavy tak, abyste si je nepletli, nebo abyste si trhali vlasy nad jejich pitomostí (což je jak u žánru, tak u takového stylu psaní poměrná vzácnost).

Co se týče postav samotných, s dalším dílem se jejich charaktery prohlubují a jsou mnohem sympatičtější - tam, kde jsem prve neměla příliš ráda Lissu a dokonce občas prskala nad Rose, teď můžu jen spokojeně pokývnout. Na druhou stranu byla v tomhle díle Lissa trochu upozaděná a auturka se soustředila na Rosein charakter a její vztahy s těmi, kteří jí přidělávají vrásky a znesnadňují jí život - její matka a muži, kteří se o ní zajímají. Tak trochu jsem skřípala zuby nad tím, že se o Rose vlastně zajímají hned tři najednou - já prostě tyhle 'mužolapky' memám ráda. Už tak, že se čtenářům neustále předhazují různě zamotané trojúhelníky. A čtyřúhelníky, nebo další x-úhelníky mě prostě nebaví, pokud je zájem zaměřen pouze na jednu osobu. Na druhou stranu tu Rose nehraje ani chudinku holku, která si nedovede vybrat, a ani tu, která nikoho z nich nechce. Mead tak dokáže zachovávat vztahy mezi Rose a jejími 'šámstry' bez toho, aniž by to sklouzlo do patosu 'nevím, koho si vybrat, protože nikdo beze mě nemůže žít'. Ne, naštěstí její hrdinové mezi sebou dokáží komunikovat i s ohledem na jejich přátelství a důvěru a nejen na základě fyzické přitažlivosti (KONEČNĚ, DÍKY BOHU ALESPOŇ NĚKDO!)

S čím mám však osobně problém, je celý svět dhampirů, Strigojů a Morojů - nevím, pořád si na tuhle společenskou triádu nedokážu zvyknout. Ano, autorka sice dokresluje svůj svět natolik, aby mu čtenář uvěřil, přesto - nedokážu si pomoct, ale ta jejich hierarchie, rozdělení rolí, nebo to, jak se z tohohle 'druhu' stává jiný... Stále si zvykám a občas si říkám, jestli to nemohla Mead napsat trochu, nevím, snesitelněji? Nedokážu si prostě pomoct, její svět je sice zajímavý, ale mě prostě nesedí. Naštěstí tohle všechno dokáže vyvážit příjemně čtivý příběh a postavy, takže se s takovým problémem dá dobře vypořádat.

Moje hodnocení: 8 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Illandris Illandris | Web | 16. července 2013 v 15:19 | Reagovat

Jak jde o VA, dávám jí vždycky přednost. Taky jsem měla haldu knih k přečtení, ale radši jsem se pustila do VA, ačkoli už jsem všech 6 dílů četla. Úplně poprvé jsem se čtení bála, protože jsem viděla nějakou úděsnou reklamu v metru, ale nakonec se z toho vyklubala moje snad nejoblíbenější série tohohle žánru. Navíc Rose je jedna z mála hrdinek, u které jsem neměla chuť ji praštit palicí po hlavě :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama