Patrick Ness - Chaos: Temný ráj

31. července 2013 v 21:07 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Druhá kniha trilogie Chaos. [recenze na předchozí díl]

Po napínavém závěru prvního dílu Hlas nože se třináctiletý Todd Hewitt probouzí jako vězeň ve vesmírné kolonii Nový Prentisstown, bývalém Havenu, jenž padl do rukou dobyvačného diktátora a samozvaného prezidenta Prentisse. Také Toddova přítelkyně Viola skončila v zajetí a Todd se rozhodne, že ji najde a zachrání. Musí však svůj záměr držet v přísné tajnosti, což nesmírně ztěžuje Hluk, který je od války s domorodci prokletím Nového světa, neboť vyzrazuje myšlenky. Zdá se však, že vynalézavý Prentiss objevil způsob, jak Hluk zkrotit, a to nejen u sebe, ale i svých pochopů, Toddových věznitelů.
V této knize se z nepřátel stávají přátelé a z přátel nepřátelé. Tempo není tak zběsilé jako v knize první, nicméně čtenáři se stejně svírá žaludek. Okolnosti nutí Todda k činům, které by nikdy předtím nedělal, a začíná tak poněkud ztrácet sám sebe. Věci přestávají být černé a bílé, přičemž odstíny šedi mohou být velmi nebezpečné. Jedno však o Toddovi víme - je silný. A v jádru dobrý. Na tom se nemůže nic změnit. Nebo snad ano? Příběh Todda a Violy vás opět zcela uchvátí. Snaha dvou mladých lidí po opětovném shledání v podmínkách krutého, nelidského světa se knihou vine jako červená nit. Milovníci dobré sci-fi se budou těšit na další pokračování této svižné a imaginativní série.

___________________________________________

Hned jakmile jsem odložila první díl, musela jsem sáhnout po druhém. Takový otevřený konec by mě prostě nenechal chladnou a já opět můžu děkovat vlastnímu štěstí, že mám tuhle trilogii celou. Druhý díl začíná přesně v místech, kde skončil ten první, k mému vlastnímu překvapení se však osudy hlavních hrdinů rozdělily a tak vidíme do hlavy nejen Toddovi, ale díky samostatné dějové lince i Viole.

Hlavní postavy jsou tentokrát mnohem více prohloubeny než v předchozím díle, zejména Toddova postupná přeměna mě neskutečně bavila a zároveň ničila, protože vůbec nebyla předvídatelná. Nemluvě o postavách v jeho okolí, které jsem si oblíbila (a jednu z nich, kterou jsem nenáviděla a pak si ji zamilovala mi pak musejí zabít, že jo). Na druhou stranu mi Violina dějová linka sice připadala zajímavá, ale tak trochu jsem doufala, že bude mít Viola víc chyb. Zatímco Todd se strašně řídí podle svých emocí, Viola je nějaký výrazný znak své postavy nemá a je Toddovi v mnoha ohledech až příliš podobná, takže se mi občas zdálo, že čtu o jedné postavě na dvou místech najednou, jako kdyby měla dvě paralelní linie.

Autor si opět skvěle pohrává s hustou atmosférou, která teď sice nepřipomíná dlouhý běh o život bez možnosti k dalšímu nádechu, přesto se život mezi zdmi Nového Prentisstownu vůbec nejeví jako procházka růžovou zahradou. V tomto případě Ness dokázal skvěle vzít pokrýt snad všechy otázky, které mi při čtení vyvstali a já se mohla jen dál napínat a strachovat o dva hlavní hrdiny, protože tahle kniha vás k tomu přinutí, ať chcete nebo ne. Při některých momentech jsem zadržovala dech a když už jsem doufala, že třeba alespoň trochu svítá na lepší časy, autor mě zase zvesela skopl do těch nejhorších splašků.

Opět velká emocionální jízda, u které prostě v rámci žánru nemůžu najít mnoho chyb. Ano, vedlejší postavy nejsou tak propracované, ale tady opět viním velkou škálu témat, které příběh pojímá a způsob vyprávění z pohledu hlavních postav, takže těm ostatním prostě do hlavy nevidíte a musíte je soudit jen z očí Violy, nebo Todda.

Doufám, že čtení finálního dílu přežiju ve zdraví. Dlouho jsem nečetla sérii, která by mě takhle neskutečně chytla.

Moje hodnocení: 8.5 / 10
Reakce po dočtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikola Mills Nikola Mills | Web | 31. července 2013 v 21:22 | Reagovat

GAME OF THRONES JE NEJLEPSI NA SVETE!!! to zahlavi je uzasny <33 ach boze! mas to tu krasny:)

2 Leana Kailien Leana Kailien | 1. srpna 2013 v 10:10 | Reagovat

Tahle série je strhující a člověk se od toho nemůže odtrhnout. Ten obrázek na konci dokonale vystihuje mojí reakci. Snad až budu mít víc času se dostanu k poslednímu dílu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama