Patrick Ness - Chaos: Hlas nože

28. července 2013 v 14:27 | Selenne L. Athi |  Přečteno
První díl trilogie Chaos.

Planetu Nový svět kolonizuje malá skupina osadníků z nepřátelského Starého světa. Po mnoha letech dochází k nečekanému zvratu. Domorodí obyvatelé se vzbouří, zaútočí na osadníky a usmrtí všechny ženy. Muže a zvířata náhle napadne podivný vir, který umožňuje slyšet myšlenky ostatních.
Uniknout se podaří jen nevzdělanému mladíkovi Toddovi, který si stihl vzít na cestu pouze ruksak, lovecký nůž, deník, ale hlavně to vůbec nejdůležitější - svého věrného psího přítele. Ostatní obyvatelé v čele s šíleným knězem ho však pronásledují a kvůli nebezpečnému viru nebezpečí stále narůstá. Tento nelibozvučný myšlenkový mrak se nazývá Hluk a projevuje se nejen zvukem, ale i obrazem. Nikdy vás nenechá na pokoji a žádná vaše představa a ani jeden váš plán tak nejsou soukromé. Todd objeví v Hluku jakousi "díru" a záhy zjistí, že žije v úplně jiném světě, než si dosud myslel. Postupně vychází najevo několik prazvláštních situací z minulosti a Toddova strastiplná cesta s armádou v patách se zdá jako nikdy nekončící příběh.
Hlas nože je první kniha dystopické trilogie CHAOS, plná napětí, dramatických zvratů a nečekaných odhalení, ale i humorných situací.

___________________________________________

Nečtu příliš sci-fi, ani nemám v lásce dystopie, s kterými se v posledních dvou, třech letech roztrhl pytel. Zejména dystopie young adult subžánru, kterým začínám skutečně pohrdat, nebo alespoň tím, co nám knižní trh nabízí. Přesto, když jsem minulé Vánoce vyhrála v soutěži na MFantasy a rozhodla se pro trilogii Chaos, nevěděla jsem, jak moc nebudu litovat, že jsem si tuhle sérii vybrala.

Předně musím zmínit, že se do knihy člověk strašně špatně začítá. Zejména proto, že je psána z pohledu Todda, jehož mluva je nespisovná, překotná a zmatená. Teprve až po chvíli člověk zjistí, že to jsou Toddovy skutečné myšlenky, samotný Hluk, na který si však brzy zvyknete. Postava Todda je zpočátku nesympatická - tenhle kluk se potlouká po okolí se psem, kterého nikdy nechtěl, vykonává stále stejnou práci den co den a nemůže se dočkat, až se stane mužem. Jenže jakmile se věci začnou dávat do pohybu, budete s každou stránkou držet statečnému Toddovi pěsti a doufat, že to přežije. Protože peklo, které tenhle kluk na příštích necelých čtyři sta stránkách zažije, je vážně neskutečné. K Toddovi se přidává Viola, dívka, která by v Novém světě vlastně neměla existovat, protože by jí měl Hluk zabít.

Kromě toho, že je kniha vyprávěna spíše způsobem mluvené řeči, nežli spisovné a že se autor nebojí házet nedokončené, či zmatené věty, vám připadá, že jste se Toddovi skutečně dostali do hlavy a pozorujete svět jeho očima. Kvůli tomu, že se Todd postupně dozvídá pravdu o světě, ve kterém žije, se můžete snažit pouze doplňovat věci, které Todd neví, nebo raději nechce vědět. Díky tomu je celé vyprávění prodchnuté tak napjatou atmosférou, která chytne a nepustí.

Upřímně, dlouho jsem nebyla u nějakého příběhu takhle napjatá a dokonce si u něj v pár chvílích trochu neposlzela. Myslím, že se Chaos vymyká žánru pro mladistvé, protože jediné, co ho spojuje, jsou mladí hrdinové a dystopie. Zbytek je drsný, surový příběh, ve kterém dobré a kladné postavy umírají na denním pořádku a ti 'zlí' se derou stále rychleji k moci, aniž by jim v tom Viola, či Todd dokázali zabránit.

Skutečně, mrazivé, svižné, napínavé čtení, které je svěžím větrem mezi dystopickým světy. Ano, děkuji, víc takových.
(nemluvě i o skvělém zpracování Hluku, který občas je jen přehršle různých slov zmateně naskládaných mezi textem tak, jak jej popisuje Todd)

Moje hodnocení: 9 / 10
Reakce po dočtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 9:11 | Reagovat

První díl nebyl špatný (i když za mě nejjednoznačněji vede druhý díl a pak je třetí), ale já se bohužel nedokázala v tomhle díle s postavami ztotožnit ani s nimi soucítit, a pokud to nedokážu mám problém. Naopak v druhém díle jsem postavy proklínala a vzápětí jim zase fandila. Byla to taková horská dráha pocitů a emocí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama