Rick Riordan - Percy Jackson: Poslední z bohů

16. června 2013 v 10:42 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Pátá kniha série Percy Jackson.

Jmenuji se Percy Jackson... Blíží se mé šestnácté narozeniny. V Táboře polokrevných však nechystáme oslavy, nýbrž výpravu do války. A místo blahopřání jsem si vyslechl dávné temné proroctví, které mi všichni tak dlouho tajili. Bitva, která může znamenat konec světa, začne docela nevinně, když mi přistane na kapotě auta bájný kůň Pegas... Ukáže se konečně, kdo stojí na straně dobra a kdo se přidal k vládci temnot? Kdo válku nepřežije a kdo z ní vyjde jako hrdina? Zápas o zachování civilizace začíná!

___________________________________________

Tak jsme to s Percym úspěšně doklepali do posledního dílu jeho 'dospívající' série. Dokonce i Herákles, jak se zdá, je na tohohle kluka krátký, protože se Percy brzy utká s vládcem Titánů Kronem, kdy se rozhodne o osudu zbytku světa.

Rick Riordan jde samozřejmě k tomuhle střetu velkou oklikou. Nevím, proč Percyho vždycky pošle do míst, kde chudák Percy dostane nakládačku, nebo se vlastně nic příhodného pro jeho poslání nepřihodí. Dobře, dejme tomu, že zničení té lodi bylo skutečně za účelem, aby si čtenář uvědomil, že jde do tuhého. Zkrátka a dobře - u Posledního z bohů chvilku potrvá, než nastanou bitvy a vzduch naplní řinčení mečů a křik nepřátel. Ale za to čekání to skutečně stojí - ačkoliv se zdá, že jak nepřátel, tak Percyho spojenců je vlastně nepočítaně, vážně se nezdá, že by měl hlavní hrdina blízko k vítězství. Jasně, je tak nějak neporazitelný a v jediné bitvě zkosil kolem 200 nepřátel (což mi taky přijde trochu přehnané, pane Riordane, nezlobte se), ale Kronovy síly jsou daleko mocnější. Z uspaného Manhattanu se tak stává bitevní pole, kde vážně nejde o žádnou velkou bitvu, ale o menší či větší střety, z nichž nikdy nevíte, kdo doopravdy přežije. A pár hlavních hrdinů má opravdu životy na vláscích, co si budeme povídat.

Osobně musím autora vážně vyzdvihnout za provedení, s kterým popsal bránění Manhattanu a Olympu - vážně, v málokteré knížce válka není vyhraná jedinou velkou řežbou. Tady Percy zažívá veškeré strasti války, přičemž se docela dobře dokáže držet na nohou. A ačkoliv jsou mezi jednotlivými bitvami prodlevy plné pochyb, bolesti a strastí, autor si pořád dokáže udržet napínavé tempo. Na druhou stranu mě maličko začali rozčilovat Percyho sny o svých přátelích, které prozrazovaly až příliš z toho, kam se děj bude ubírat a díky tomu byly některé závěry a 'překvapení' ne tak překvapivé, což je prostě škoda. Občas mi trochu nesedělo ani neustálé přesvědčení toho, že se to prostě povede a Percy se svými přáteli Olymp zachrání - jasně, pořád se jedná spíše o dětskou sérii a přítomnost naděje je důležitá, přesto mi připadá, že trochu té větší beznaděje a porce onoho 'tak to vážně jde všechno do kopru' by se do děje klidně vešel.

Malé mínus tak ubírám i celkovému vyřešení střetu Krona a Percyho - je dobře, že z toho Percy nevyšel úplně jako 'velký hrdina zachrání den', přesto ono rozřešení a polidštění Percyho hlavního protivníka po 4 knihách toho, jak se ho snaží všude ustavičně zabít... Ačkoliv to bylo dojemné, prostě jsem tomu nějak moc nevěřila.

I tak je Poslední z bohů důstojné završení téhle 'vyrůstací' série a já jsem zvědavá na volné pokračování v podobě další série z Tábora polokrevných.

Moje hodnocení: 8 / 10
Reakce po dočtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 30. srpna 2013 v 10:21 | Reagovat

Souhlasím s hodnocením, povedená recenze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama