Orphan Black | 2013 | 1. série

16. června 2013 v 11:03 | Selenne L. Athi |  Viděno
Sarah byla celý život společenským vyvrhelem. Ale klon není nikdy sám.
Když se Sarah stane svědkyní sebevraždy neznámé ženy, které je podezřele podobná, rozhodne se převzít její identitu. Předpokládá, že vyřeší všechny své problémy tím, že se zmocní úspor mrtvé. Místo toho se však ocitá ve spirále záhadných událostí a brzy zjišťuje nečekanou pravdu - ona sama a mrtvá žena jsou klony. Když pak ve svém pátrání pokračuje, odpovědí na její snahu je objev, že někde venku jsou další lidé, kteří vypadají přesně jako ona. Geneticky přesní jedinci, kteří byli rozdáni náhodným párům a vychováváni v odlišných prostředích. Nemá sebemenší tušení, kdo stojí za stvořením klonů, každopádně má opravdu dobrou motivaci k další práci. Její klony totiž někdo vraždí...

___________________________________________

Orphan Black je přesně ten typ seriálu, na který se začnete koukat z čiré zvědavosti. Události prvního dílu vás trochu zmatou, přesto je vás přiměje, abyste se dívali dál. A aniž se nadějete, jste v půlce série, aniž byste si všimli, jak jste se tam vlastně dostali a už jste plně ponořeni do děje o ženských klonech, které se potkají kvůli vraždám některých z nich...

Seriál se vážně s divákem příliš nepáře. Vrhne vás do děje s hlavní hrdinkou Sarah, která má trochu podělaný život a snaží se z něj utéct tím, že se rozhodne vydávat za ženu, která vypadala téměř identicky a spáchala před Sarah sebevraždu. Jenže s novým životem přichází i řada nových potíží - nový přítel, nová práce, nové nebezpečí. První dva díly Orphan Black jsou trochu zmatečné, přesto dokáží udržet pozornost. A pak se to rozjíždí a seriál do vás pere jednu novou věc za druhou a aniž byste se dokázali nadechnout, pozorujete hned několik postav hrané neskutečnou Tatianou Maslany, na jejíž výkon jsem koukala s plnou pusou. Zvládnout tolik postav s jinými osobnostmi a dokázat ještě zahrát interakci 'sama se sebou' mezi klony... Zkrátka a dobře, smekám. Samozřejmě, některá gesta zůstávají, přesto chování a vystupování je skutečně pokaždé jiné a tak si člověk jen málokdy uvědomuje, že vlastně sleduje jednu herečku v několika rolích.

Seriál otevírá nové a nové záhady, které ještě víc zamotávají ty staré, přesto si dokáže udělat čas na postavy samotné, takže si člověk snadno alespoň jednoho z klonů doopravdy oblíbí. Já jsem si z těch hlavních zamilovala všechny, od Cosimy k Allison až k Sarah. I vedlejší postavy však nezaostávají a tak tu máme paletu lidí, která nemá vždycky dobré úmysly a jejichž touhy a temná tajemství se nám odhalují s každou novou epizodou.

Vážně smekám. Seriál, který mě dokázal chytit po prvních dvou epizodách natolik, že jsem prakticky za dva dny měla shlédnutou celou sérii... To se už dlouho nestalo. A Orphan Black je vážně povedená, docela drsná a mrazivá záležitost se zajímavou zápletkou a dobře prokreslenými postavami. Závěr navíc otvírá tolik otázek, že se teď může divák jen nedočkavě klepat na další sérii.

Moje hodnocení: 8.5 / 10

Trailer:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 17. června 2013 v 9:24 | Reagovat

Hm, to nezní vůbec špatně, nejspíš tento seriál přidám na můj seznam filmů a seriálů, které chci zhlédnout, který má v současné době odhadem již tak 1325 položek a neustále se zvětšuje :-D Díky za tip.

2 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 22. června 2013 v 0:08 | Reagovat

Díky recenzi na tomhle blogu jsem do toho šla, zejména protože to má jen 10 dílů, tak to bylo na rychlé pokoukáníčko a druhá série v roce 2014. Shlédnuto během dvou dnů. Seriál byl výborný, hodně akce, poměrně rychlý dějový spád. Tatiana si rozhodně zaslouží za svůj výkon nějakou pořádnou cenu, každá postava má něco do sebe (já si nejvíce oblíbila Cosimu), hrozně mě fascinuje to její střídání přízvuků (třeba u Heleny bych jí naprosto věřila, že je z Ukrajiny; perfektní). Také mě překvapilo, že herec, který hraje Felixe, není z Anglie, ale z Ameriky. Smekám. První série skončila opravdu dobře, jsem moc zvědavá na další.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama