Maureen Johnsonová - Stíny Londýna: Madness Underneath

3. června 2013 v 21:09 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Druhá kniha série Stíny Londýna.

Když šílenství prochází ulicemi Londýna, nikdo není v bezpečí...

Objevuje se nový, děsivý přízrak terorizující moderní Londýn. Rory, právě se zotavující z poražení Jacka Rozparovače, musí začít používat své nově nabyté schopnosti, než se bude příliš pozdě...

Ale nepřátelé nejsou vždycky ti, které očekáváte a šílené časy volají po šílených řešeních... (volně přeložená oficiální anotace)

___________________________________________

Po přečtení prvního dílu jsem okamžitě sáhla po nedávno vydaném Šílenství pod povrchem (dnes s těmi volnými překlady z angličtiny vážně perlím) a těšila se, co mi druhý díl Stínů Londýna přinese.
Předně, Roryina postava mě zezačátku stále nevadila. Jako jedna z mála hrdinek YA žánru je útokem poměrně otřesená, zároveň se jako šílenec vrhá do nových akcí, aby se rychleji vzpamatovala. Což jí přinese řadu dost špatných rozhodnutí, za které by ji člověk nejraději profackoval. Přesto jsou veškeré její důvody pro to, jak se chová, poměrně pochopitelné. Ano, děkuji paní autorce, že také jednou vysvětlila, proč se hlavní hrdinka chová jako nezodpovědná husa.

Samotná zápletka se u druhého dílu Stínů trochu rozpadá - otevírají se nová nebezpečenství, kterým bude muset Rory se svými přáteli nejspíš v budoucnu někdy čelit. Druhý díl splňuje to, co první díl trochu nesplnil - totiž příslib toho, na co se můžeme těšit příště. U Jméno hvězdy byla zápletka prakticky úplně uzavřená a kromě pár otázek, které u konce vyvstaly, by se příběh dal považovat za ukončený. Druhý díl na druhou přináší následky událostí z Jména a docela šikovně je zamotává. Tady trochu nesouhlasím s tím, že Rory jako jediná získává nadpřirozené schopnosti ničit duchy, přesto doufám, že nám tenhle syndrom 'vyvolených' autorka v dalších dílech osvětlí.

Další příjemnou věcí bylo méně školních záležitostí a více akce - Rory tentokrát více spolupracuje se Stephenem a ostatními, což mi skutečně zpříjemnilo celkové čtení, navíc jsme její tým a přátele mohli poznat zase o něco lépe, nemluvě o některých překvapivých změnách vztahů mezi ústředními hrdiny, za což jsem v duchu zpívala blahem.

Osobně je však pro mě od autorky největší podraz na konci - aneb jak dá čtenáři pořádnou ťafku tím, že nechá jednu z hlavních postav umřít. A to ještě strašně debilním, přesto uvěřitelným způsobem. Doposud jsem z toho konce dost vykolejená a nevím, co si o tom mám myslet - jestli chválit autorku za to, že to tak dobře zahrála do autu a naprosto mě šokovala, nebo se bát, jak se s tím popere v dalších dílech. Ale mou pozornost jakožto čtenářky si udržet dokázala, takže se jen můžu těšit na další díl a doufat, že to autorka neskope.

Celkověmaličko horší, než první díl, přesto mě to bavilo a měla jsem přečteno za jedno odpoledne.
Moje hodnocení: 6.5 / 10
Reakce po dočtení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama