Kody Keplinger - The DUFF: Designated Ugly Fat Friend

12. června 2013 v 19:14 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Sedmnáctiletá Bianca Piper je cynická a loajální, a rozhodně si nemyslí, že by byla ze svých kamarádek ta nejkrásnější. Taky je dost chytrá na to, aby nepodlehla známému proutníku ze školy, Wesleymu Rushovi. Vlastně, Bianca ho nenávidí. A když jí dá přezdívku Duff, oplatí mu to coca-colovou sprchou do obličeje. Ale situace v Biančině domově nejsou zas tak růžové a Bianca se chce nějak rozptýlit. A právě ono rozptýlení nalezne v posteli společně s Wesleym Rushem, klukem, kterého nenávidí ze všech nejvíc...
___________________________________________

Na tohle jsem narazila asi rok zpátky kvůli recenzi, která mě pro tuhle knížku nadchla a já ji dlouho hledala, než jsem si ji konečně mohla přečíst. Říkala jsem si, že to téma je zajímavé, trochu skandální, neobvyklé. Ha, to jsem nevěděla, co mě čeká.

Upřímně si začínám říkat, že brzo vyhlásím konkurz na hrdinku YA s pořádnou sebeúctou. Jakkoliv Bianca zpočátku vypadala slibně a její komentáře mě vážně bavili, ono její 'rozptýlení' s Wesleym mi vzhledem k celkové situaci připadalo naprosto nereálné, ba co víc, dost zarážející. Chápu, že se chtěla rozptýlit od všech potíží doma a že kluk, který se jí líbil, jí bral jenom jako kamarádku, ale... Nevím, v její situaci bych rozhodně nespala s někým, kdo o mě říká, že jsem ošklivá a tlustá a který má hromadu pitomých keců prakticky ke všemu, co řeknu. Vážně, co je na téhle knize tak skvělého? Z hlavní hrdinky se stane zbabělec, který si neustále namlouvá, že je všechno v pořádku a pokud ne, tak jde do postele s klukem, kterého podle všeho nemohla naprosto vystát, aby se pak cítila 'špinavě'? Uff, sebeúcta, dámy, nám nejspíš vážně nic neříká. Postupně začínám mít pocit, že si na YA literatuře autorky vylévají své dívčí fantazie.

Přesto DUFF docela příjemně ubíhá a je napsán jednoduchým jazykem. A ano, jsem ráda, že se tady vážně mluví o sexu a hlavní hrdinové spolu spí. Jakkoliv divně to zní, v prakticky každé druhé YA literatuře dojde tak maximálně na polibek, nějaké to ožužlávání a osahávání a tím to hasne. Ne, počkej s tím sexem až do svatby! DUFF se něčeho takového naštěstí nebojí a ačkoliv tu vážně nenajdete dlouhosáhlé popisy samotného aktu (na to je trochu jiný, ehm, žánr), tak to, že o tom hrdinové mluví a vůbec TO dělají, je vážně příjemné osvěžení.

I tak však nemůžu najít víc kladů, než záporů. Na posledních stránkách to autorce pekelně ujelo a člověk si říká, jestli předvídatelnější konec očekávat vážně nemohl. Dobře, hrdinové si sice nevyznali lásku až za hrob (což je taky příjemná změna), ale to, jak se k sobě vlastně nakonec vrátí, je hrozně narychlo splácané a pro mě osobně méně uvěřitelný, než vývoj celého jejich vztahu napříč knihou. Který, bohužel, jede podobně jako u všech jiných YA opusů - sexy kluk potká chudinku holku, sexy kluk nechce chudinku holku, chudinka holka vidí jeho citlivou stránku a naopak, fanfáry, pár překážek a jsou spolu. Plus, okořeněné sexem a naprosto nulovou sebeúctou hlavní hrdinky. Kde jsou ty časy, kdy podobné knihy nebyly JENOM o tom, jak se dva hrdinové nakonec přeci jen dají dohromady?

Zkrátka a dobře, zklamání. Ano, hrdinka tu není tak pitomá jako v mnohých kusek YA literatury, hrdinové se chovají jako teenageři a ano, nakonec jste z toho konce rádi, ačkoliv je tak předvídatelný. Ale tím to pro mě hasne. Možná jsem z tohohle žánru vážně už vyrostla. A pokud ano, začínám pochybovat o tom, jestli mi je to vůbec líto.

Moje hodnocení: 5 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama