Jak prosté | Elementary | 2012/13 | 1. série

12. června 2013 v 20:52 | Selenne L. Athi |  Viděno
Moderní verze příběhů slavného londýnského detektiva nás tentokrát zavede do New Yorku, kde se Sherlock Holmes vzpamatovává z nedávné drogové závislosti a za asistence doktorky Joan Watsonové řeší obtížné případy pro newyorskou kriminálku. Americký seriál Elementary se nechal volně inspirovat podařenou britskou verzí klasických děl sira Arthura C. Doyla zasazených taktéž do 21. století.

___________________________________________

Doteď si pamatuju, jak jsem hrozně prskala nad tím, že tohle vůbec existuje. Ano, Johnnyho i Lucy mám moc ráda, ale ta představa toho, že se Američané rozhodli pustit do moderního Sherlocka, když už byl jeden existující v Británii, navíc se změněným pohlavím jednoho z ústředních hrdinů... No, dost jsem se nad tím durdila a ušklíbala. Američanům s adaptacemi britských klasik prostě nevěřím, nebo jsem alespoň skeptická. Přesto jsem se v náhlé pohnutce mysli přeci jen rozhodla zkusit Holmese 'poamericku'...

Tak předně - Američané si vážně udělali tak trochu svého Sherlocka. Bojím se, že se komparacím nevyhnu a ani se o to pokoušet nebudu. Kde byl britský Sherlock velký antisociál, sociopat, prakticky krůček od překročení hranice mezi řešením zločinu a pácháním zločinu, americký (národnostně britský) Sherlock v podání Johnnyho Lee Millera je trochu jinde. Tak trochu namyšlený parchant, který se nudí okolním světem, přesto se mnohem víc dokáže 'svému' Watsonovi otevřít. Jeho případ je trochu někde jinde, přesto překvapivě úplně nevybočuje z Doylovi představy největšího detektiva všech dob - neurotický, sarkastický balíček nervů zabalený a právě vyléčený ze závislosti na drogách. Tenhle Sherlock je vážně spíš detektiv, než s tím přízviskem konzultující - řeší případy v praxi a stále dělá z běžných policajtů, Bella a Gregsona tak trochu voly, ale to dělal i v povídkách.
Největší strach jsem však měla z Johna/Joan Watson/ové. Ani bych nevěřila, jak mě však její postavou dokázali tvůrci překvapit. Lucy Liu je prostě perfektní a já v duchu vískala a jásala radostí, že z ní tvůrci neudělali jen 'oběť a střed zájmů hlavního hrdiny', ale soběstačnou ženu, která brzy začne s Sherlockem držet krok a stane se jeho rovným partnerem ve vyšetřování.
Další krok v castingu, který mě přesvědčil, je Irene Adler v podání Natalie Dormer, která mi v tuhle chvíli přišla mnohem zajímavější než Laura Pulver. Nevím, do role Irene se mi Natalie zkrátka hodí víc, zejména proto, že pro mě osobně svým vystupováním, chováním a příběhem představu 'The Woman' splňuje mnohem víc, než Laura. Nemluvě o tom, jak si tvůrci zajímavě zahráli s jejím spojením s Moriartym. Odvážný, troufalý, přesto rozhodně neotřelý způsob, jakým Moriartyho postavu podat. A mě se upřímně moc líbil.

Samozřejmě, že má Elementary i řadu mínusů. Předně, že vážně se jedná spíše o trochu složitější detektivku, přesto je to detektivka. Takže žádné velké, objevné dedukční schopnosti nehledejte. Skoro by se dalo říct, že by Elementary fungovala i bez toho přízviska americký Sherlock Holmes a dokázala hrát jen s nápadem nesmírně inteligentního detektiva a jeho společnice. Jenže to je právě i to milé ale, které Elementary má - na nic si nehraje, nechce nikoho předbíhat, ani se s nikým srovnávat, jak se to jevilo na začátku. A za to má ode mě plusové body navíc.

Moje hodnocení: 7.5 / 10

TRAILER:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 13. června 2013 v 10:24 | Reagovat

Musím se přiznat, že mě tvé pozitivní hodnocení docela překvapilo. Sama jsem se zkoušela dívat na první díl, sice jsem ho dokoukala až do konce, ale rozhodla jsem se, že další vynechám. Jednoduše mě to nezaujalo. Proti Johnnymu sice nic nemám, ale v této roli se mi nelíbí, i když v jiných jsem ho naopak viděla ráda. O to by však tak ani nešlo, jako spíš o děj. Nevím, jestli se to s pozdějšími epizodami zlepší, ale první mi přišla svou zápletkou a především celkovým vyvrcholením značně přitažená za vlasy. Je pravda, že docela lituji, že Natalii v roli Irene Adler neuvidím, jelikož ji mám jako herečku poměrně ráda, ale myslím, že ani ona mi nestojí za to, abych přetrpěla ten zbytek. Každopádně dobře napsaný článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama