Battlestar Galactica | 2004 | 1. série

23. června 2013 v 13:37 | Selenne L. Athi |  Viděno
Léta panoval mezi lidmi a Cylony zdánlivý klid. Před 40 lety vyhlásili tito lidmi stvoření roboti lidstvu válku, ale během ní záhadně zmizeli. Teď se vracejí. Silnější, vyvinutější, s modely schopnými imitace člověka a s jediným cílem. 12 lidských vesmírných kolonií čelí drtivému a dopředu připravenému útoku, ve kterém se lidstvo brzy ocitne na pokraji zkázy...

___________________________________________

Velice naivně jsem si myslela, že se k takovému seriálu, jako je Hra o trůny (popřípadě knihy), není možno nijak přiblížit. Ale pak jsem zjistila, jak se můžu mýlit, když jsem se na doporučení začala koukat na Battlestar Galacticu. Já, takřka kompletní nescifista, kterému se ze všech technických pitominek ve sci-fi vždycky točí hlava a raději sáhne po meči fantastiky. Pokud Hra o trůny vládne fantasy, tak pro mě osobně třímá žezlo krále televizního sci-fi žánru Battlestar Galactica.

Je samozřejmě hloupost srovnávat dva seriály, přesto jak Hra o trůny, tak Battlestar Galactica mají jednu velkou, kouzelnou výhodu, která válcuje všechno ostatní - totiž, že dokáží překročit vlastní žánr, mít zajímavé prostředí, divoké zvraty a navíc postavy, pro které si budete napětím kousat nehty. Battlestar Galactice se tohle taky, před pár lety, skutečně podařilo. Trochu zmatečný začátek vrhne diváka do děje, kdy neví, která bije, přesto začne prakticky všem přítomným držet palce od začátku až do konce. To také podporují herecké výkony, pozadí postav a postupný vývoj jejich charakterů, nemluvě o vzájemné chemii, která prostě funguje. Jistě, na některé si člověk musí zvyknout déle než na ostatní - já osobně jsem si doposud nezvykla na Cylonskou bloncku (model 6), která mě svou přítomností dost vytáčí (nevím, využití její postavy ze začátku mi prostě nesedlo a musela jsem trochu skřípat zuby, kdykoliv se objevila vedle Gaia Baltara).

Přes osobní neoblíbenost některých postav je Battlestar Galactica počin, který se nebojí překročit svůj žánr, je neskutečně realistický se skvěle vystavěnou mytologií a detaily světa, které člověku připadají tak přirozené, jako kdyby žili na vesmírné lodi společně s hrdiny. Seriál prostě dokáže vtáhnout do děje a nepustit, přičemž těch slabších epizod je v první sérii vážně pomálu (osobně mi připadali slabší dvě), jinak je to napínavá, nepředvídatelná jízda od začátku až do konce.

Moje hodnocení: 9 / 10

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 25. června 2013 v 16:53 | Reagovat

Když to tak chválíš, tak se na to asi někdy kouknu. Bohužel jsem se teď se seriály zasekla na začátku druhé série Legend of the Seeker a někdy za půlkou první série Game of Thrones. Mám spíš čtecí a psací období, ale to seriálové zase jednou přijde. (To už budeme pět set let za televizí a počítače se budou považovat za zastaralé mechanismy.)

O Battlestar Galactica jsem už slyšela, ale nikdy jsem si nezjišťovala, co to je. Docela mě to překvapilo, myslela jsem si, že je to něco úplně jiného. :D

2 es ef es ef | Web | 28. června 2013 v 20:36 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, ale myslím, že úplně můj šálek čaje to nebude.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama