Yann Martel - Pí a jeho život

9. května 2013 v 20:45 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Román začíná v kavárně. V Indické kavárně v Néhrúově ulici v městečku bývalé francouzské kolonie Puduččéri osloví autora u stolečku stařec: "Znám jeden příběh, po kterém uvěříte v Boha." A kostky jsou vrženy.
Pro autora i pro čtenáře. Indický chlapec Pí, celým jménem Píscine Molitor Patél, pojmenovaný podle nejkrásnějšího dobového plaveckého bazénu v Paříži, vyrůstá mezi zvířaty v zoologické zahradě spravované jeho otcem a odmalička srovnává svět divokých zvířat se světem lidí. Když ho i s bratrem a maminkou vezme otec jednou v neděli ráno ke kleci tygra, aby jim pro poučení názorně předvedl, co dokáže tygr, který tři dny nežral, nikdo z nich netuší, jak důležitou lekci Pí pro svůj budoucí život dostává. Pí navíc brzy objeví svou další vášeň: velikou a všeobjímající náboženskou víru. Odmalička je formálně hinduistou, ale po seznámení s křesťanstvím se nechá také pokřtít a dochází i uctívat Alláha do mešity. Indické období končí okamžikem, kdy se rodiče rozhodnou ze země vystěhovat a na japonské nákladní lodi Tsimtsum první letní den roku 1977 vyplují spolu se zvířaty přes Tichý oceán směrem do kanadského Winnipegu. Teprve na moři začíná onen příběh, který se zdá nejdříve tak zoufale jednoduchý, ale který rafinovaně vedeným perem svého stvořitele nabývá mýtických rozměrů.

___________________________________________


Nechci se bavit o filmu, protože ten mě vysloveně zklamal a řeknu to rovnou - kniha je tak tisíckrát lepší.
Yann Martel dokáže čtenáři velice dobře vystavět začátek příběhu na Píově dětství a jeho poznatků o zoologii a pak ho vrhnout na člun uprostřed oceánu, který s ním sdílejí několik zachráněných zvířat z jejich rodinné zoo. A pak už jde jen o to, kdo přežije...
Ne, takhle zjednodušovat to nejde, ačkoliv Pí se na svém člunu skutečně dostane až na samotné dno, kam může takový opuštěný člověk dojít, nemluvě o tom, že se musí starat o obrovského tygra Richarda Parkera, který ho jinak sežere. Myslím, že Yann Martel zvládl psychologii svého hlavního hrdiny na výbornou a čtenáři je tak podán drsný, surový příběh přežití skutečně bez obalu - od zabíjení mořských želv, žraloků a ryb po konstantní strach z moře a tygra. Přesto se mladý Pí drží života jako klíště, modlí se k Bohu a přestože postupem času udělá opravdu cokoliv, aby přežil, člověk jeho pohnutky skutečně chápe. Nemluvě o mrazivém vyústění, které (například mě) sice člověka nemusí přimět k víru v Boha, na druhou stranu je hlavní myšlenka o různých úhlech pohledu a různě vyprávěných příbězích opravdu působivá a člověka nutí k zamyšlení. Osobně se mi kniha četla dobře, i některé její pasáže byly opravdu vyčerpávající, dotáhla jsem to s hlavním hrdinou až do konce. Příběh je jednoduchý, ačkoliv má hned několik různých vrstev, které se každému nejspíš otevřou trochu jinak - koneckonců, tenhle příběh je o víře jako takové. Některé pasáže jsou takřka snové, jiné naopak drsně reálné a naturalistické, až mi z toho přebíhal mráz po zádech. Přesto to za to stojí.
Myslím, že Pí a jeho život je kniha, kterou stačí přečíst jen jednou, přesto v člověku zanechá své myšlenky ještě dlouho.

Moje hodnocení: 9 / 10
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 9. května 2013 v 21:15 | Reagovat

Film jsem viděla a moc ráda bych si přečetla knižní zpracování, podle kterého byla filmová adaptace natočena. Doufám, že tahle knížka bude k sehnání u nás v knihovně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama