Velký Gatsby | The Great Gatsby | 2013

29. května 2013 v 16:38 | Selenne L. Athi |  Viděno
Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.

___________________________________________

Film, na který jsem se těšila kvůli Leovi a režiséru Bazu Luhrmannovi, ale kterého jsem se bála právě kvůli příběhu. Díky tomu, že to spolužačka nedlouho před premiérou dočetla a aktualizovala mě ohledně příběhu, byla jsem zvědavá, jak tahle moderní adaptace od režiséra mého oblíbeného Romea + Julie a Moulin Rouge dopadne.

Zprvu mi bylo trochu těžké si zvyknout na kameru a na to, jakým způsobem je film natočen. Zpomalovačky, detaily, zrychlené záběry, 'přenesení' scény... A samotné dostávání do děje je trochu horší, než třeba u takového Moulin Rouge. Kostýmy a interiéry jsou ovšem pastvou pro oko (no jo, taky bych se oblékla do Prady, že jo) a jednoduše celá výprava je prostě neskutečná. Osobně mě však nejspíš nejvíc vadila hudba, hlavně ta rap/r'n'b část a beaty, které se mi do 20. let minulého století zkrátka nehodily. Na druhou stranu taková Over the Love od Florence + The Machine, trochu starší Gotye a Heart's a Mess, nebo Lana del Ray a její orchestrální Young & Beautiful mají skutečně šťávu.

Obsazení se vskutku podařilo - nejvíc jsem měla právě strach z Gatsbyho a jak se s ním Leonardo DiCaprio popere. K mému velkému, příjemnému překvapení mu tahle role dost sedne - zejména u scén, kdy Nicka přesvěduje o svých ideálech, jsem dokonale věřila jeho charakteru. Maličko mě zklamala Carrey Mulligan - nevím, možná jsem měla problémy jen s její tváří, která se mi nějak do těch 20. let zkrátka nehodila, ani do 'pozdější' verze Daisy (flashbacky s její mladší verzí byly naopak mnohem působivější). Přesto v těch nejdůležitějších chvílích mě dokázala o svém výkonu přesvědčit. Tobey McGuire hraje dobře, ačkoliv jeho postava, podobně jako v knize, je spíše pozorovatelem, přesto důležitou součástí Gatsbyho života. Maličko jsem nesouhlasila s tím, jak ho tvůrci umístili do jakéhosi ústavu, který v předloze vůbec nefiguroval. Jasně, tak ukážeme, že prachy, alkohol a korupce jsou špatné a že je to všechno jen pozlátko, přesto je to až moc okatá ztráta iluzí.

Ano, neříkám, že je to trochu kýčovité a ani to, že je to naprosto bezchybný film. Ale dokázal mít jak hloubku (ona snaha dosáhnout zeleného světla, svých snů a ideálů), tak i po herecké a výpravné stránce to má příjemné retro kouzlo.

Moje hodnocení: 8 / 10

Trailer:

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 29. května 2013 v 18:55 | Reagovat

Carey Mulligan mám ráda, je to má oblíbená herečka, takže si tento film určitě nenechám ujít. Již jsem na něj z více stran slyšela spíše pozitivní názory, tak snad bude stát za to :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama