Michael Scott & Colette Freedmanová - Třináct Relikvií

27. května 2013 v 20:06 | Selenne L. Athi |  Přečteno
První kniha série Třináct relikvií.

Relikvie. Prastaré předměty obdařené neporazitelnou, smrtící silou. Mají tento svět ochránit, nebo napomůžou jeho zničení? Brutální vražda v Londýně je první z řady událostí, které vedou k odhalení dva tisíce let starého tajemství. Strážci chránili celá desetiletí vzácné Relikvie, uchovávali je odděleně, v bezpečných úkrytech. Nyní se však jeden po druhém stávají obětí zvrhlých vražd a vzácné Relikvie se koupou v jejich krvi. Relikvií už zbývá jen několik. Než jedna ze Strážkyň vydechne naposledy, přesvědčí nic netušící Sáru Millerovou, aby doručila jednu z Relikvií, zlomený meč dodávající svému nositeli neuvěřitelnou sílu, jejímu synovci Owenovi. Na dvojici mladých lidí záhy dopadne podezření ze série vražd. Pronásleduje je nejen policie, ale i sadistický Temný muž a jeho chlípná milenka. Sára a Owen se pokoušejí najít zbývající Strážce a odhalí přitom nebezpečné tajemství, které jim bylo souzeno ochraňovat. Při honbě za záhadou se vydávají na pouť Anglií, Walesem i dějinami lidstva a zjistí, že meč je snad jediná překážka nastolení nepředstavitelné hrůzovlády, vymykající se všemu, co si lidský mozek ještě dokáže představit. Třináct relikvií je první částí nové strhující ságy, vzrušujícího příběhu o prastaré magii vzkříšené v moderní době.

___________________________________________

Moje první zkušenost s novým podžánrem new adult a s prací docela známého Michaela Scotta (a jakési autorky, o níž jsem ještě neslyšela). Příběh není nijak zvlášť složitý, ze začátku bude mít čtenář chvilku problémy se zorientovat mezi dějovými liniemi. A upřímně, čekala jsem, že se to nějak rozvine, jenže... Kniha dostane tempo až někde v polovině, jinak pořád kopíruje stejný scénář - rituál/vražda, sex/erotická scéna a chvíle s postavami, o nichž nevíte, zda nebudou v příští kapitole zabiti rituálem/vraždou. A ačkoliv je kniha napsaná svižným jazykem, samotné postavy mi nijak zvlášť k srdci nepřirostly - možná to bude tím, že do nich autoři neustále buší novinky, které stráví poměrně dost rychle a utíkají, milují se spolu a zase utíkají. Dokonce i ten sex a brutalita mi přijde naprosto zbytečná, protože tu nemá žádné velké využití kromě dvou motivů, které se neustále opakují. A když už kniha začíná mít tempo a zajímavější, nebezpečnější spád, postavy to zázrakem vyřeší a úspěšně se blíží k cílové rovince, ačkoliv za sebou nechávají takřka dobrou desítku mrtvol. A pořád jsou při smyslech a poměrně zdravém rozumu.

Hlavní postavy mají sice potenciál, ale ten je bohužel dost nevyužit - jak Owen, tak Sára jsou docela sympatičtí, onou nevýhodou je, že překonávají jednu potíž za druhou, aniž by je to oba nějak výrazně poznamenalo. Navíc i jejich vztah s Relikviemi je dost podivný, v místech nedořešený a to, co předtím autoři uvádějí jako fakt, jejich postavy o dalších pár stránek jednoduše vyvrátí a jedou dál. Nevím, ta uspěchanost dělá příběh strašně jednoduchý a postavy nepříliš uvěřitelné (kromě toho, že většina z nich má dobrý, sexuální život) a ani ti špatní ve mě nevzbudili jak sympatie, tak ani hrůzu. Celkový klimax příběhu je tak nějak shrábnut do jedné kapitoly, asi tří stránkové scény a hodně úmrtí, díky nimž mají hrdinové o další tři čtyři starosti méně. A ačkoliv je konec dostatečně otevřený pro pokračování, já osobně po něm nejspíš nesáhnu.

Moje hodnocení: 4 / 10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama