Maureen Johnsonová - Stíny Londýna: Jméno hvězdy

29. května 2013 v 17:32 | Selenne L. Athi |  Přečteno
První díl ze série Stíny Londýna.

Nad Londýnem se stahují mračna strachu a Rory je jediným klíčem k vrahově identitě... Roryini rodiče se rozhodnou pracovat v Anglii a své milované dceři nabídnou jedinečnou příležitost: rok studia na prestižní střední škole v centru Londýna. Rory se příliš dlouho nerozhoduje a za pár týdnů už směřuje z ospalého louisianského městečka do evropské metropole, kde se v té chvíli začíná opakovat nepříjemná historie. Kdosi vraždí po vzoru nikdy nedopadeného Jacka Rozparovače. Všechna těla jsou nacházena tam, kde je původní vrah znetvořil v roce 1888 - ve východní části Londýna, v jejímž srdci stojí i Roryina nová internátní škola.

___________________________________________

Asi jsem divná, protože i po tolika negativních recenzích jsem asi jediná, komu se tahle knížka líbila. A to hned z mnoha důvodů (a ano, jedním z nich byla i krásná cena z Levných knih - vážně, proč LK nepřekládá víc ze žánru young adult?)

Rory mi jako jedna z mála hrdinek YA vážně nevadila. Ano, má nedostatek viny, kdykoliv se vyplíží z internátu, má zvláštní rodinu a občas se chová hloupě a nezodpovědně. Osobně mi ale přišla jako jedna z mála skutečně pubertálních hrdinek, která se chová na svůj věk. Máme tu totiž buď ty hrdinky, které se chovají zodpovědně a dobře za každou cenu, nebo ty, kteří se o to ani nepokoušejí a neustále čtenáře rozčilují svých chování. U Rory mi naopak vůbec nevadilo, že se dokáže i přes svou snahu být dospělá chovat nezodpovědně a mnohdy dětinsky.

Autorka pojala onen nápad vidění zemřelých a 'návrat Jacka Rozparovače' docela originálně, ačkoliv jí občas dějová linie ujížděla a bylo vidět, že neví, jak pořádně svůj příběh uchytit, v polovině knihy konečně najde svůj směr a s jeho pomocí konečně dojde ke konci. Navíc musím přiznat, že její postavy, jakkoliv ještě nedopracované a viděné pouze 'z povrchu', jsou vážně obyčejné, zejména 'lovci duchů', kolem nichž se ústřední motiv točí. Osobně jsem za tenhle aspekt příběhu byla neskutečně ráda, protože ačkoliv autoři neustále tvrdí, jak strašně obyčejní jejich 'nadpřirození' hrdinové jsou, nakonec stejně udělají něco neskutečného, nebo se tak vyjeví, až to není ani uvěřitelné. Ne, tihle lovci duchů pochází z různých prostředí a skrz naskrz působí vážně obyčejně. V žánru, který začíná skouzávat do takového klišé, že všichni musí mít nějakou schopnost, nebo své 'akční' místo na slunci, aby čtenář věděl, že ta postava je vlastně neskutečně silná a skvělá, je tohle příjemná změna. A možná proto mě tahle knížka tak bavila a přes svou jednoduchost a lehkou nevypsanost autorky se pro mě stala guilty pleasure, na kterou si nejspíš dlouho nenechám sáhnout. (Nemluvě o tom, že ačkoliv patří do série, může se brát jako samostatný díl, aniž by člověk četl pokračování).

Moje hodnocení: 7 / 10
Reakce po dočtení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 29. května 2013 v 19:01 | Reagovat

Nezní to úplně nejhůř, mám ráda knihy, jejichž děj se odehrává ve staré dobré Anglii, takže si ji možná přečtu. Děkuji za tip :-)

2 Siwa Siwa | Web | 29. května 2013 v 19:25 | Reagovat

Bohužel mě to moc nezaujalo. Nějak jsem do YA ještě nepronikla a dlouho asi neproniknu. Holt ne každému dobrá knížka sedne. Moc dobře to znám, když jsem jedna z mála, které se líbí určitá knížka, na kterou je všude spousta negativních recenzí a názorů. Holt, každý má jiné chutě, musí se to respektovat. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama