Stephen King - Carrie

16. února 2013 v 18:16 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Carrie byla vychovávána skoro celý život bez otce, pouze s fanatickou matkou. Její život byl doprovázen řadou podivných událostí, kterým nikdo příliš nevěnoval pozornost. Odjakživa byla ve škole objetí šikany svých spolužáků jenom kvůli tomu, že byla prostě jiná. Střední škola se blíží ke konci, nastávají přípravy k maturitnímu plesu, kde se vyhlásí Král a Královna plesu. A Carrie v sobě nachází nadpřirozené schopnosti, které vedou k hrůzám navždy měnící její město...

___________________________________________


První román Stephena Kinga je skvěle vykonstruovaným příběhem šikanované dívky, která dostane příležitost pomstít se těm, kteří jí ztrpčovali celý život. Kniha je směsicí fiktivních novinových článků, jednotlivých výpovědí, ale i samotným příběhem Carrie, v níž se střídá několik úhlů pohledu hlavních aktérů nadcházející tragédie.
Na první román jde vidět, že byl Stephen King poměrně vypsaný z jeho povídek do pánsklých časopisů. Má hodně střídmý, přímý jazyk, plynulou formu myšlenek, které jsou většinou v závorkách a působí mnohem věrohodněji díky tomu, že nepoužívá čárky za slovy, ani velká písmena.
Jeho charaktery poznáváme jen okrajově, přesto jsou dost plastické a reálné. Člověk dokáže soucítit s každým z nich, tedy kromě Carriiných hlavních šikanujících, kterých jsem na konci prostě nelitovala. Zápletka je dokonale vypointovaná ve chvíli, kdy člověk začíná tušit, co se vlastně stane, čte jak výpovědi a články, tak i samotné události příběhu, každá další stránka ho nutí číst dál. Stephen King román vystavil skutečně bravurně - nechává napínat čtenáře do okamžiku klimaxu a pak ve zběsilém tempu a zmatku zakončuje celou tragédii. A když si člověk myslí, že to je všechno, že to všechno skončilo a autor vás zanechá v pouhé lítosti, na poslední stránce vám dá takový kopanec do břicha, že budete chtít znovu vědět víc. Samotná délka románu, který má necelé 200 stran dokáže člověku, že na malém prostoru se toho dokáže dost 'děsivého' napáchat.
Skutečně skvělá, románová práce od mistra horroru, která čtenáře nepustí do poslední stránky a donutí nedýchat napětím.
Moje hodnocení: 9 / 10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 9:06 | Reagovat

Tuhle knihu jsem hrozně prožívala a s Carrie dost soucítila. Postavy byly neuvěřitelně reálné. Překvapilo mě jak moc dobrá jeho prvotina je.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama