The Perks of Being a Wallflower [2012]

18. prosince 2012 v 21:20 | Selenne L. Athi |  Viděno
Originální název: The Perks of Being a Wallflower
Režie: Stephen Chbosky
Země původu: USA
Rok: 2012
Žánr: drama, romantický, komedie

Anotace:
Charlie (Logan Lerman) je plachý a neoblíbený teenager, který popisuje svůj život v sérii anonymních dopisů, a ty poté posílá lidem, které vůbec nezná. Zkoumá složitou dobu dospívání, včetně introverze, sexuality, homosexuality, drog i zneužívání. První dopis Charlie posílá v době před svým nástupem na střední školu. Tam se seznamuje s novými přáteli, Sam a jejím nevlastním bratrem Patrickem. Najde si první přítelkyni, ale tajně je už od první chvíle zamilovaný do zelenooké Sam. Celý příběh se odehrává v Pittsburghu v letech 1991 - 1992.Páni, je vůbec možné natočit ještě nějaký teenage movie, který je inteligentní, bolestný a snesitelný? Legrační je, že tenhle film je na motivy úspěšné knihy, přičemž režie a scénáře se ujal její autor a sám vybral obsazení k obrazu svému. Možná by si i víc knižních autorů mělo říct - udělej si sám, protože Chboskymu se tenhle film skutečně povedl.

A je tu tisíckráte omílané téma outsidera, který nastupuje na střední. Protentokrát ale nejde o to, aby hlavní hrdina skončil s holkou svých snů, všichni byli spolu za dobře a v závěrečné scéně odjížděli k obzoru za doprovodu přeslazeného popového hitu. Tentokrát jde o citlivěji vyprávěný příběh o třech dospívajících, kteří si zažívají vlastní životní trable. Nejvíce figuruje Charlie, který je i vypravěčem a většinu filmu vnímáme z jeho pohledu - z pohledu toho, kdo byl poznamenaný minulostí, o které nikdo neví a díky čemuž si o něm většina světa myslí, že je blázen. Díky tomu je film skvěle, mrazivě vygradován - cítíte, že Charlie přese všechno není úplně v pořádku, přesto s ním soucíte, aniž byste věděli, co se vlastně děje. Záblesk tady, tvář tamhle a pak to na konci člověku všechno dojde. A upřímně, i slza dokáže ukápnout.

Chbosky se věnuje i homosexualitě, která je konečně vnímaná přirozeněji a spíše jako vztahová zápletka a s rachotem prolamuje filmové tabu - Patrick, kterého hraje sympatický Ezra Miller, je sice ve škole odsuzován a nesnášen, zároveň se však ukazuje jako naprosto normální, trochu trhlý kluk, který má pro své chování důvody. Staví si tak odstup od vší té nesnášenlivosti a ukazuje, že i mladý, homosexuální kluk může být naprosto normální - protože tak to prostě je. Není zesměšňován, nebere svou orientaci na lehkou váhu, není vyloženě komická postava, jako v jiných filmech s gayi. Je skvělé sledovat plastickou, reálnou postavu, která řeší podobně jako jiní ve filmu, své milostné vztahy, ovšem s věrohodností a ve vší vážnosti.

Film je natočen "starým" způsobem, který mi trochu evokuje filmy typu "The Breakfast Club" Johna Hughse. Je to citlivé, hluboké. The Perks of Being of Wallflower se nepředvádí, nepřehání, ani nenudí a divák může s postavami soucítit, a to všechno kořeněné staršími, hudebními kusy. Doporučuju podívat se víckrát než jednou - u mě se silnější efekt dostavil až při druhém sledování, přesto to stálo za to.

Moje hodnocení: 9 / 10

Trailer:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mois Mois | Web | 28. prosince 2012 v 18:07 | Reagovat

Viděla jsem to na Štědrý den, naprosto do-ko-na-lé!!

2 Anie Anie | Web | 8. července 2014 v 15:16 | Reagovat

Neviděla jsem, ale už jsem si ho zapsala do seznamu filmů, které chci shlédnout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama