Tereza Janišová - Erilian: Kouzla na obzoru

26. prosince 2012 v 18:13 | Selenne L. Athi |  Přečteno

Autor: Tereza Janišová
Nakladatel: Nakladatelství XYZ
Rok vydání: 2012
Počet stran: 320
Žánr: dětská fantasy
Série: #2 [Recenze na předchozí díly: #1 - Město čarodějů]

Oficiální anotace:
Druhá kniha série Erilian.
Život ve městě Erilian, kde už víc než čtrnáct let panuje mezi všemi vznešenými čarodějnými rody mír, se zdá být až pohádkově idylický. Zia, mladá spisovatelka, rebelka a čarodějka v jedné osobě, tento názor nesdílí. Když je totiž člověk dcerou Kiary Arkandely, oblíbené, vlivné a populární předsedkyně Velké rady čarodějů, znamená to jisté společenské povinnosti. Zia ale všechny ty bankety, plesy a večírky z duše nesnáší. Kde má v tomhle nudném městě snobů najít inspiraci pro svoji knihu? Když ale Zia objeví v zaprášeném podkrovním pokoji matčin starý zápisník z jejích cest po jihovýchodních zemích, obrátí se mladé čarodějce život vzhůru nohama. Rozhodne se vzít svůj osud do vlastních rukou a jedné letní noci uteče z domu. Na palubě plachetnice Bílý delfín se vydá na jihovýchod, odhodlaná zažít senzační prázdniny a najít inspiraci pro svoji knihu. Netuší ale, že pluje vstříc velkým tajemstvím, která dlouhá léta spala za obzorem.


Druhý příběh ze světa Erilianu mě neskutečně překvapil. Jednak je vidět, že se autorka už docela vypsala. Hlavní hrdinka Zia je naštěstí z úplně jiného těsta, než byla v jejím věku Kiara, díky čemuž má docela jiný pohled na svět. A abych byla upřímná, je rozhodně o něco sympatičtější. Jednak se konečně chová na svůj věk, druhak má v sobě jistou nahořklou zkušenost, díky které se stává mnohem víc plastičtější a věrohodnější.

Další věc, kterou neskutečně oceňuju je neprvoplánovitost děje. V prvním díle byly ty události seřazené do jedné škatulky, ale tady člověk neví, kam se hrdinka vrhne dál, co udělá, kde se ocitne... Ona strnulost příběhu prvního dílu, kdy se Kiara pohybovala po Erilianu úplně zmizela, což je pro příběh skutečně důležité - dodává mu to nepředvídatelnost a flexibilitu. Ziin příběh prostě nepůsobí tak křečovitě a díky tomu jsem mohla občas sem tam odpustit určité vyjadřování postav, které mi prostě nesedělo, ale to je spíš můj osobní problém. Ze druhého dílu Erilianu doslova dýchá volnost a prázdninová atmosféra a mě, čtoucí pod lampou v pokoji o Vánočních svátcích to skutečně zvedlo náladu.

Oceňuju i samotný nápad autorky, že ze své druhé hrdinky udělá budoucí spisovatelku, díky čemuž se svým způsobem vysmívá klišé, které pak i sama zmiňuje. A ačkoliv se některé z jejích klišé ukáže na konci knihy, pro čtenáře to není tak bolestivá, předvídatelná facka jako v prvním díle, jako spíš fakt, že autorka si sama ze sebe udělala legraci. Pro mě osobně bylo i plus, že hrdinka se nebojí mluvit o sexu a podobných věcech, navíc celý ten její zážitek z minulosti pro mě byl skutečně překvapivý a díky tomu si u mě Zia získala i pár plusových bodů. Byla jsem ráda i za provázanost s předchozím dílem, kdy se objevily i staré postavy, včetně Lyraze, který je mi (kdo ví proč) skutečně sympatický.

Podtrženo a sečteno - druhý díl předčil má očekávání a kromě trochu pomalého začátku je to velká, prázdninová jízda, u které si člověk neskutečně odpočine a která dokáže vážně potěšit. Takže, pokud se cítíte pod psa, proč se Ziou nenastoupit na palubu Bílého Delfína a nevydat se do dalekých končin?

Moje hodnocení: 7 / 10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 terezajanis terezajanis | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 22:51 | Reagovat

Díky za milou recenzi. Zdraví Teri Janišová.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama