Atlas mraků // Cloud Atlas [2012]

9. prosince 2012 v 17:36 | Selenne L. Athi |  Viděno
Originální název: Cloud Atlas
Režie: Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski
Země původu: Německo, USA, Singapur, Hong Kong
Rok: 2012
Žánr: drama, fantasy, sci-fi, mysteriózní

Oficiální anotace:
Filmová adaptace románu Davida Mitchella vypráví šest žánrově odlišných příběhů, které se odehrávají v různých časech a na různých místech od začátku 19. století až po postapokalytickou budoucnost. Film zobrazuje myšlenku kontinuální propojenosti našeho bytí a především našich činů napříč časem a prostorem, kde všechno má svoji příčinu i následek, smysl, kde se vrahova duše promění ve velkého hrdinu a kde jediný laskavý skutek v přítomnosti vyvolá revoluci v daleké budoucnosti.

Splácat dohromady šest dějových linií napříč časem, dosadit dost herců, převést knihu, o níž kritici tvrdili, že je sektářská, do takřka tříhodinového filmu, který má hlavu a patu a nezahltí příliš diváka... Jo, tomu už říkám umění. Od Atlasu mraků jsem toho čekala mnoho a přesto mě to překvapilo. Natolik mile, že jsem odcházela s takovým filmovým zážitkem, který jsem neměla (odvážim se říct) už roky.

Kromě hlavní myšlenky filmu, která říká, že "vše je propojeno" a skvěle vypointovaných příběhů musím ocenit výběr herců. Ačkoliv se to nezdá, ve filmu je asi 15 herců, přičemž si každý z nich střihne minimálně 3 role v každé z dějových linií. Docela úctyhodné, nemyslíte? Kouzelné mi na tomhle přijde, že každý z nich si zahraje jednu postavu opačného pohlaví a každý z nich má vždycky svou vlastní linii, v níž je hlavním hrdinou, zatímco v ostatních se mihne, či je protivníkem hlavního hrdiny. Atlas mraků se drží svého motta a skutečně "vše je propojeno" nejen příběhově, ale i pomocí hereckého ansámblu, díky čemuž film získává neskutečnou šťávu.

Film by musel být tak třikrát delší, aby každá z postav měla dostatečný prostor se rozvíjet, tady však žádný rozvoj není potřeba. Atlas si pohrává s až romantickou představou hrdinů - většina z nich jsou vyvrhelové, vyčleňují se, bojují, nenávidí, snaží se zlepšit svět, nebo jít za svými sobeckými cíli... Pokud mají sílu, přežijí, vyhrají, doslova překonají své osobní démony, jiní zemřou za své ideály, kvůli zklamání nebo je rozdrzí společnost. Osobně musím vyzdvihnout Toma Hankse - v mých očí tenhle velikán prostě nestárne a můžu ho prakticky kdykoliv a v každém filmu. Dále pak mladý Ben Whishaw mi neustále dokazuje, že umí zahrát prakticky cokoliv, stejně tak jsem opět plesala nad Jim Sturgessem (tyhle dva Brity prostě můžu vždycky a všude). Byla jsem nadšená i z dlouholeté herecké odmlky Hugha Granta, který sice zestárl, ale jeho šmrnc se rozhodně nevytratil. Vcelku mě překvapila i Halle Berry, která mě konečně přesvědčila, že hrát doopravdy umí.

Nemá cenu se tu rozepisovat o všech dějových linií - jejich skutečné vyvrcholení je při složení sextetu, tedy Atlasem mraků - scény doprovázené touhle nádhernou melodií se mi při sledování zarývaly pod kůži. Posledních patnáct minut je jen slabší dohra, která nechává diváka pomalu, hutně vstřebat to, co vlastně viděl.

Osobně považuju Atlas mraků za největší filmové překvapení tohoto roku. Má to spád, myšlenku a neskutečnou sílu.

Moje hodnocení: 10 / 10

Trailer:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | Web | 9. prosince 2012 v 18:28 | Reagovat

Tak díky tomuto článku nyní ještě víc budu dumat nad tím, jestli si Atlas mraků tedy pustit a nebo ne... nejspíš se na něj někdy podívám, ale prozatím mě lehce odrazuje jeho délka, přece jenom tři hodiny je poměrně hodně a je potřeba si na to vyhradit čas, kterého se mi v poslední době zase až tolik nedostává :-)

2 Daletth Daletth | Web | 10. prosince 2012 v 20:22 | Reagovat

Tohohle filmu jsem se bála. Nakonec jsem na něj šla s kamarádkou a z kina jsem odcházela s pocitem "čekala jsem, že to bude horší"... Cestou domů jsem si ale v hlavě přehrávala jednotlivé scény a ještě další dva dny jsem film nedokázala dostat z hlavy... Teprve pak jsem ho pořádně docenila - jak se dokázal, i velice nenápadně, dostat člověku pod kůži. A hudba..., o té radši ani nemluvím - nádhera :)

3 d-meadow d-meadow | Web | 14. prosince 2012 v 15:37 | Reagovat

Já jsem ho ještě neviděla. Kamarádka mě na to lákala ale já jsem nešla. Nějak mě to nelákalo al teď vidím že to vypadá docela dobře.

4 Ellanor Ellanor | Web | 11. dubna 2013 v 9:34 | Reagovat

Videla jsem dvakrat a byla jsem nadsena. Samozrejme je to zvlastni film, ale rozhodne pro me nebyl zklamanim (nebyla jsem nalakana a nikdo mi nic nesliboval) :)..

5 StandyB StandyB | Web | 21. října 2013 v 11:07 | Reagovat

Príbeh má v sebe myšlienku reinkarnácie. Aspoň ja som to tak pochopila. To čo hovoríš a aké skutky vykonáš sa zobrazí na tvojej budúcnosti. Snažila som sa hľadať v tom filmu prepojenie a usporiadať ich v poradí ako by mali ísť za sebou. A ešte stále som na to neprišla. Rozhodne si to budem musieť pozrieť znova. To už však na pohodlnejšom mieste ako je komunisticke kino :D.
Ako pozitívum beriem aj to, že celý film prestriedal rôzne žánre - futuristickú sci fi, triler, komédiu, drámu a podobne.

ale zial nemozem dat tomu viac ako 4/5 nedokázala prísť ku koreňu veci, čo ma štve :D Plus Toma Hanksa som sa vo filme presýtila.

6 Anie Anie | Web | 8. července 2014 v 15:19 | Reagovat

Zvláštní film. Určitě se na něho podívám. Jenom mít tolik času...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama