Elizabeth Gaskell - Život s láskou, život bez lásky

18. listopadu 2012 v 19:14 | Selenne L. Athi |  Přečteno

Originální název: Half a Life-Time Ago
Autor: Elizabeth Gaskell
Nakladatel: Čas
Překlad: Jana Srbová
Rok vydání: 2011
Počet stran: 120
Žánr: romance, beletrie

Oficiální anotace:
Susan Dixonová je pohledná mladá dívka, jež strávila svůj dosavadní život na farmě Yew Nook v anglickém Westmorelandu. Smrt matky ji sice zasáhne, ale na truchlení nemá příliš mnoho času - musí zvládat péči o domácnost i nepříliš inteligentního mladšího bratra Willieho… a čas si najde i na lásku. Její svazek s pohledným, byť poněkud povrchním farmářským synkem Michaelem Hurstem se zdá být tou nejpřirozenější i nejsladší věcí na světě… Ovšem pak do její rodiny vtrhne zákeřná nemoc. Ona sama ji překoná bez následků, ale otec umírá a z Willieho se stává nesvéprávná přítěž. Susan se ho nechce vzdát, vždyť dala umírající matce slib, že ho nikdy neopustí. Avšak Michael má jiné představy o společném životě, a čím víc na Susan tlačí, tím víc se v jejích očích odcizuje. Susan, zmítaná mezi láskou k Michaelovi a smyslem pro pokrevní povinnost, si nakonec volí to druhé. Své rozdrásané srdce se snaží zahojit každodenní tvrdou prací. Leč ani smutné dny s šíleným a občas agresivním bratrem na osamělé farmě nejsou tou poslední ranou, která ji má v životě potkat. A tak se kdysi krásná dívka mění v hrdou a zklamanou ženu, zoufale bránící to poslední, co jí v životě zbylo. Dočká se ještě lásky? A bude její oběť jednou odměněna?


Konečně se mi dostal do ruky jeden z mnohých počinů Elizabeth Gaskell, kterou KONEČNĚ začínají vydávat i u nás. Krátká novela Život s láskou, život bez lásky, je skutečným důkazem, že tato románová dáma viktoriánské Anglie skutečně uměla psát i kratší prózy.

Čtenář se hned v první kapitole seznamuje s hlavní hrdinkou, Susan Dixonovou, nepříliš příjemnou, postarší ženou, se kterou se život rozhodně nemazlil. Susan mi zpočátku sympatická nebyla, ale jak už to bývá, napříč knihou se jí člověk dostane pod kůži a na necelé stovce stran ji chápe, lituje a dokáže se s ní stotožnit, zejména díky tomu, že se autorka po většinu novely věnuje právě jí, jejím myšlenkám a jejím životním trápením.

Nejvíc mě ovšem překvapilo samotné dilema, s nímž se musí hlavní hrdinka potýkat a které autorka vykreslila skutečně přesvědčivě. Susan, která se stará o mladšího bratra Willieho, se musí rozhodnout, zda si vybere svou životní lásku Michaela nad rodinu, kterou později tvoří už jen Willie, s nímž Michael odmítá žít kvůli chlapcově chorobné mysli. Psychologické pohnutky a důvody této novely předčily veškerá má očekávání, ačkoliv novela skutečně vrcholí někdy v polovině a po zbytek působí takřka uspěchaně, jako kdyby Gaskellová nevěděla, jak pokračovat a raději rychle uzavřela. Konec mi přijde trochu "neskutečný", nahodilý a vnucený čtenáři, díky čemuž u mě bohužel kniha ztratila body kvality. Chápu, že tehdy se možná psali knihy jinak a Gaskellové tohle řešení celé novely připadalo správné, ale dnešnímu čtenáři nejspíš přijde pořádně klišovité a uspěchané, že sráží kvalitu celé novely.

Nebýt již zmíněného konce, přidala bych na hodnocení, protože mě tohle krátké dílo Gaskellové skutečně bavilo a vtáhlo do děje.

Moje hodnocení: 7 / 10
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama