David Nicholls - Jeden den

8. října 2012 v 23:14 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Originální název: One Day
Autor: David Nicholls
Nakladatel: Argo
Překlad: Dominika Křesťanová
Rok vydání: 2011
Počet stran: 436
Žánr: romance, drama, beletrie

Anotace:
"Přátelství je někdy míň než láska"
Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře.
Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.
Podle knižní předlohy vznikl film, pod jehož režií je podepsán Lone Scherfig. V chytré a poutavé romantické komedii Jeden den se vedle Anne Hathaway objeví zatím ještě neokoukaný Jim Sturgess.
Kdo můj blog navštěvujete už nějakou dobu, možná si vzpomenete na starší recenzi na filmovou adaptaci, která mě skutečně nadchla. O knize nemůžu říct nic jiného, než že mě to vážně bavilo. Čtivé, příjemné a dojemné; příběh dvou lidí, kteří si prostě byli souzeni, přestože jim to trvalo necelých dvacet let, než se k tomu vůbec dopracovali a vyvinuli.

Nejvíc propracovaní jsou samozřejmě Emma s Dexterem. A ačkoliv některé věci se rok po roce nemění, náhle si uvědomíte, že jejich životy, názory a myšlenky jsou docela jiné, než dva, či tři roky zpátky. Autor dokázal skutečně zajímavě hrát s myšlenkou onoho "jednoho dne" stárnutí, přičemž mi asi nejsvěžejší připadá to, že po většinu času nejsou hlavní hrdinové spolu. Ano, navzdory tomu, že se děj točí kolem této ústřední dvojice, takřka půlka knihy je stále drží od sebe, ať už jsou to jejich životní rozhodnutí či pouhé náhody, které je od sebe vždycky odmrští na míle daleko, přestože vzájemné zmínky a myšlenky o tom druhém se tu hojně a často vyskytují.

Dějově to všechno vyvrcholí přibližně ve tří čtvrtinách knihy, přesto si člověk užije trochu toho "usedlého" života hlavních hrdinů, než do jejich života opět zasáhne krutý osud a tentokrát je rozdělí nadobro. Přechen ten tragický konec je příběh Emmy a Dextera skutečně živoucím, čtivým vyprávěním, které dokáže oba hrdiny vypíchnout v těch nejhorších, ale i neobyčejnějších a nejšťastnějších momentech onoho jediného dne dvaceti let jejich života.

Co však musím vytknout, tentokrát ani není děj, jakožto spíš práce nakladatelství, která skutečně selhala - překlad v některých místech působil krkolomně a překlepy mě neskutečně rozčilovaly, protože v některých případech byly dokonce tak fatální, že jsem musela přemýšlet, co tím chtěl vlastně básník říci, což mě celkově odpoutávalo od děje a trochu znechucovalo čtení. Osobně upustím od sem tam překlepu, přesto mě tahle redaktorská práce vysloveně naštvala - dokonce i některé odstavce nejsou oddělené, takže není jasné, zda to tak zamýšlel sám autor, či zda to nakladatelství nechalo ladem a skladem.

Přesto všechno je Jeden den odpočinkový román, který zahřeje i zabolí a který čtenáře dokáže natolik skamarádit s hlavními hrdiny, že mu je na konci knihy líto, že se s nimi musí rozloučit.

Moje hodnocení: 8 / 10
Info + obálka: Kosmas.cz | Daemon.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 #Okouzlující#Smíšek# #Okouzlující#Smíšek# | E-mail | Web | 9. října 2012 v 20:29 | Reagovat

Ahoj, došel ti můj mail? Jinak se zaprvé omlouvám za spam, zadruhé se to, že otravuji..

2 Lyra Lyra | Web | 1. listopadu 2012 v 11:55 | Reagovat

To zní hodně dobře, asi se po této knize mrknu v knihovně a jestli ji budou mít, přečtu si ji. Díky za tip :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama