True Blood: Pravá krev | 5. série | True Blood

9. září 2012 v 20:19 | Selenne L. Athi


Originální název: True Blood
Tvůrce: Allan Ball
Počet epizod: 12
Řada: #5
Země původu: USA
Rok: 2012
Žánr: drama, fantasy, horor
Předchozí recenze: 1. - 4. série
UPOZORNĚNÍ: Recenze obsahuje spoilery!

Oficiální anotace: (první epizody)
Sookie a Lafayette jsou zoufalí, že by mohli Taru ztratit navždy a nevědí, co dělat. Zároveň se snaží poklidit to, co napáchala Debbie Pelt. Bill a Eric mají dost práce dát do pořádku své vlastní záležitosti, během toho je nečekaně navštíví Úřad upírů, jehož členkou je také Nora, žena z Ericovy minulosti. Alcidova tlupa vlkodlaků se snaží najít Marcuse a došlápnou si na Sama. Bill je pryč, a tak si Jessica užívá svou nově nabitou svobodu a vyráží na party s místními vysokoškoláky. Jasona navštíví čerstvě jmenovaný reverend Steve Newlin; Terryho PTSD (posttraumatický stresový syndrom) se znovu rozjede díky Patrickovi, starému kamarádovi z irácké války. Alcide přijde za Sookie, aby ji varoval před Russellem Edgingtonem, který se znovu objevil...


Pátá řada Pravé krve vsadila na jednotlivé osazenstvo vysoké sázky a takřka každého nechala ubírat se svou vlastní cestou. Stejně jako předchozí série se sice ve vyústění většina (přeživších) postav zase setká, přesto po většinu 5. řady má každá svůj vlastní (většinou) nadpřirozený problémek, který se musí rychle vyřešit, jinak dotyčný skončí pod drnem. Svým způsobem osvěžující a zároveň podkopávající rys, který tvůrcům nejednou nepříjemně podrazil nohy...

Ale vezměmě si to pěkně popořadě. Sookie je už sama, ačkoliv upíři (a její bývalý, dodejme) ji nenechají na pokoji, protože už pětileté (pokud bereme celkový čas natáčení TB) řádění v Bon Temps nezůstalo bez odezvy. Už několikrát byly naznačeny jakési mocné Autority, svrchnosti celého upírstva, které mohou odstarovat i zažehnat upíří války a luknutím prstu mají vše na počkání. Ale, jak se "překvapivě" ukáže, i tahle společnost je prohnilá a každý přeci jen hraje za sebe, čehož využije upíří náboženská sekta. Svým způsobem jsou vyznavači temné bohyně Lillith příjemným osvěžením a dotvořením upírského světa TB, zároveň to ale zesměšňuje ta záležitost s upírskou Biblí. Já beru, že si tvůrci museli vzít část lidské historie a našroubovat ji do příběhu, přesto... Teorie o Bohu jako o první upírovi mě naprosto rozesmála a spíše mi celou tu záležitost zesměšnila.
Kromě linie s Autoritami, do které jsou postupně všichni přimícháváni a odmícháváni (podle toho, kde se kdo vyskytuje), je tu ještě linie s Terryho děsivými zážitky z Afghánistánu, Sookiino hledání jejího původu jakožto víly, stále aktuální trojúhelník Jessica/Jason/Hoyt a Tařina nová upírská identita. Nemluvě o Laffayetově náznacích zešílení z temné magie a Alcidově boji o vůdcování smečky. Plus nenávist k nadpřirozenu projevující se u ostatních obyvatel Bon Temps. Na něco jsem zapomněla?

Tvůrci se skutečně příběhově rozepsaly a některé linie jsou velice dobře vystavěné (Terry, Sookie, Bill a Autority), zatímco ostatní za nimi sem tam pokulhávají a postupně se ztrácejí, či končí podivným rozuzlením (včetně těch výše jmenovaných). Je fajn, že se nám otevřelo několik dalších vrátek do příští, 6. série (která má být bohužel o dva díly nejspíš zkrácena kvůli nákladům natáčení), přesto se ukázaly takové scénáristické chyby, které nejsem příliš ochotna Allanu Ballovi odpustit. Zatímco 4. řada se poměrně držela asi 4 linií, které se nakonec propletly a neustále se kolem sebe otíraly, 5. řada vsadila na samostatnost takřka až do posledních chvílích jednotlivých příběhů. A to skutečně nedopadlo příliš dobře - pouze o Sookiině příběhu, který se nakonec protne s Erikovým a Billovým u Autorit jsem ochotna připustit, že se výsledný cliffhanger povedl s opravdu velkým "WTF?!" Ostatní zůstali buď otevřené, nedořešené či smeteny pod stůl (Laffayetova magie), nebo podivně ukončena (nenávist vůči nadpřirozenu). A přitom se 5. řada otevřela skutečně skvělým začátkem, který skutečně pohodově šlapal až do půlky série, kde... začal zkrátka skřípat.

Abych ale novou sérii pouze nehanila, musím opravdu ocenit vývoje některých postav a (některé) hořkosladké odchody a jiskřivě napsané, humorné dialogy. Ať už je 5. řada od stupeň horší či lepší od předchozí série, co se týče některých dialogů stále neztrácí na svižnosti a břitkém humoru. Navíc je zakončení této série natolik šokující, že se fanoušci budou muset zase rok třást a kousat zuby nehty, jak to nakonec všechno dopadne. Vypadá to, že válka je na spadnutí. Zachraň se, kdo můžeš.

Nejlepší epizoda/y: 5.01, 5.02, 5.05, 5.12
Nejhorší epizoda/y: 5.03, 5.07, 5.09
Nejoblíbenější postava/y: Eric Northman, Sookie Stackhouse, Jessica Hamby, Russell Edgington
Nejhorší postava/y: Nora, královna víl, Bill Compton (už umři, prosím...)
Moje hodnocení: 7,5 / 10


TRAILER:

ZDROJE: anotace - CSFD.CZ
DATABÁZE: CSFD.CZ | IMDB.COM
OFICIÁLNÍ STRÁNKA
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama