Lauren DeStefano - Past | #01 Zahrada nesmrtelnosti

23. září 2012 v 1:57 | Selenne L. Athi |  Přečteno


Autor: Lauren DeStefano
Origiální název:
Wither
Série: Zahrada nesmrtelnosti (Chemical Garden)
Nakladatel:
Fortuna Libri
Překlad: Milena Pellarová
Rok vydání: 2012
Počet stran: 368
Žánr: sci-fi, dystopie, young adults, romance

Oficiální anotace:
První kniha trilogie Zahrada nesmrtelnosti.
Co kdybyste se dozvěděli, kdy - na den přesně - zemřete?
Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře.
Tento osud čeká i šestnáctiletou Rhine Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rhine je útěk - chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rhine se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty...

"Fate, I think, is a thief"

Nejdřív kouzelníci, pak draci, pak upíři, pak dystopie... Aneb napříč tématy fantasy/sci-fi literatury, která se ujala skrz předchozí roky. Nevím proč, ale sci-fi a ještě k tomu dystopie prostě není můj šálek čaje a tak nějak nerozumím všemu tomu humbuku kolem. Každopádně, ačkoliv jsem k tomuto subžánru sci-fi docela nedůvěřivá, nakonec jsem se rozhodla sáhnout po Pasti spisovatelky Lauren DeStefano. O knize mě nepřesvědčili ani tak recenze, či anotace, jako spíš autorka samotná - vzhledem k tomu, že pravidelně aktualizuje svoji facebookovou stránku, odpovídá pravidelně fanouškům a dává nahlédnout do světa svých knih... Zkrátka a dobře, začala jsem být zvědavá a rozhodla se to zkusit.

Příběh Rhine mě docela překvapil. Samotné téma dívky, která se musí vdát proti své vůli tu už bylo tolikrát, na druhou stranu je toto téma říznuté životní volbou "vdej se, nebo zemři" a taky tou dystopickou vložkou, že hlavní hrdinka žije ve světě, kde lidé umírají mladí. A aby se populace stačila neustále doplňovat, muži (tedy ti významní) mohou mít více manželek, aby si zajistili pokračování rodu. Koneckonců, je obecně známo, že žen je na světě víc než mužů, tak proč toho nevyužít, že?

Rhine je docela sympatická, hořkosladká hrdinka, která se raději vrací do svých vzpomínek, než aby se podvolila novému režimu jakožto žena významného muže. Díky tomu může čtenář skutečně do hloubky prozkoumat dívčinu mysl a lépe pochopit její rozhodnutí a činy. Zkrátka a dobře, Rhine je velice dobře napsaná postava, která sice občas dělá hlouposti, přesto jsou všechny pochopitelné a ačkoliv si čtenář může nadávat jak chce, nemůže její chování nazývat jako "naprosto náhlé", či "neočekáváné". Vzhledem k tomu, že je kniha spíše domácí melodrama mezi čtyřmi zdmi velkého paláce jen s pár figurkami v pohybu, máme tu dostatečné množství postav, abychom je poznali trochu hlouběji, neztratily se v nich a oblíbily si je. Jenom Rhinin novomanžel Linden mi nějak nepřirostl k srdci, ačkoliv jsem jeho charakter i postavu chápala, přesto bych mu nejraději nafackovala.

Kniha je psaná "pomalým" tempem - jedná se spíš o drobnohled do světa lidí možné budoucnosti, kteří si sice užívají pozlátka a bohatství, ale za zavřenými dveřmi jsou všichni nešťastní a touží po něčem větším a lepším. Otázka tedy zůstává jen na čtenáři, zda se nechat unášet tímto "kolébavým" tempem doprovázeným poměrně dusnou atmosférou, nebo zda sáhnou po něčem svižnějším a akčnějším.

Tak jako tak mě tato autorčina prvotině docela překvapila a přiměla mě dát tomuhle subžánru ještě druhou šanci. Osobně jsem po přečtení spokojená a těším se na druhý díl a další Rhininy životní osudy.

Moje hodnocení: 8 / 10ZDROJE: oficiální anotace: Daemon.cz | obálka: Google.cz
DATABÁZE: DatabazeKnih.cz | GoodReads.com
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | Web | 23. září 2012 v 13:53 | Reagovat

Na tuhle knihu mám zálusk už od jejího vydání (tedy v češtině :-D), ale ještě jsem si ji nepořídila... Ale Ježíšek to jistí 8-)
Po tvé recenzi jsem na ni zvědavá ještě víc :)

2 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 23. září 2012 v 14:16 | Reagovat

[1]: Ježíšek tyhle věci jistí všichni :D :D :D ale vážně se mi docela líbila ;) a ta obálka je prostě pecka.

3 Veronika Veronika | 9. prosince 2012 v 18:48 | Reagovat

po tom co sjem si tady o ní přečetla,tak jsem si ji taky koupila, hned o prázdninách se do ní pustím :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama