Září 2012

Hart of Dixie - 1. série [2011/12]

26. září 2012 v 23:15 | Selenne L. Athi |  Viděno
Originální název: Hart of Dixie
Tvůrce: Leila Gerstein
Série: #1
Počet epizod: 22
Země původu: USA
Rok: 2011
Žánr: drama, romance, komedie

Anotace: Zoe Hartová se čerstvě stala doktorkou a chce následovat svého otce a stát se chirurgičkou. Tenhle sen se jí však brzy rozpadá a Zoe nakonec přijme nabídku od muže jménem Harley Wilkes, který jí nabízí práci v městečku Bluebell v Alabamě. Když Zoe dorazí, zjišťuje, že její nový zaměstnavatel zemřel a přenechal jí jak svou ordinaci, tak i starousedlé pacienty, které mladé Newyorčance a cizince nedůvěřují...


Asi už jsem z podobných seriálu vyrostla, nebo se mi prostě změnil vkus. Hart of Dixie jde ve stopách seriálů typu Gilmorova děvčata, tentokrát s docela sympatickou Rachel Bilson v hlavní roli. První díl měl našlápnuto zajímavě, jenže pak se to nějak všechno vytratilo a zůstal prostoduchý seriál o tom, jak se Newyorčanka snaží zapadnout mezi "venkovany".

Postavy mi připadají fakt nesympatické. Jediný, pro koho jsem měla v tomto seriálu slabost, byl Wade. Tak trochu ztracená existence, holkař, který má ovšem pro své chování docela pochopitelné důvody a (jak už to bývá) začne mít pro mladou lékařku slabost. Na druhé straně je tu přihlouplý starost, Zoeina blonďatá rivalka Lemon Breelandová a její přihlouplý snoubenec George, pro kterého začne mít zase Zoe slabost. Díky tomu postupem času zaniká ono "jak holka z města zapadá mezi venkovany" a stává se z toho "nemůžu se rozhodnout, kterého muže si vybrat". Upřímně, podobné vztahové záležitosti by mě bavily, kdyby podobné situace nebyly napsané už tisíckrát předtím a mnohem realističtěji.

Z původní linie se díky tomu stává vztahová, přesládlá splácanina, která mě po deseti dílech přestávala bavit. Nakonec jsem však vydržela až do finále, což byl asi tak jediný díl (kromě toho prvního a několika dílů točících se kolem Wadea), který mě skutečně bavil a o trochu mi zvedl celkové hodnocení této nasládlé, americké záležitosti. Ano, jedno překvapení se v celém seriálu najde, přesto mi připadá, že jeho pravý potenciál tvůrci prostě nevyužili a proto je jaksi taksi bezúčelný.

Zkrátka a dobře, Hart of Dixie mi nijak nesedlo. Ještě opravdu dlouho se budu rozhodovat, zda dám kvůli Wadeovi šanci i druhé sérii, nebo jestli tenhle čistě americký, přesládlý kousek nechám plavat. Upřímně, moc dobře to nevidím.

Moje hodnocení: 4,5 / 10

TRAILER:


Boys Before Flowers | 2009 | K-Drama

26. září 2012 v 22:50 | Selenne L. Athi |  Viděno
Originální název: Hana Yori Dango
Tvůrce: Kamio Yoko
Počet epizod: 25
Země původu: Jižní Korea
Rok: 2009
Žánr: drama, romance, komedie

Anotace:
Školní institut ShinHwa je škola pro bohaté, které vládne skupina 4 chlapců, jenž si říká F4 - Goo Jun Pyo, Soh Yi Young, Song Woo Bin a Yoon Ji Hoo. Všichni studenti je uctívají, všechny studentky je milují. Pokud se králům školy někdo znelíbí, nenávidí ho celá škola.
Do ShinHwy shodou okolností nastupuje dívka z chudé rodiny Geum Jan Di, která (ne)šťastnou náhodou zachránila jednoho z šikanovaných studentů. Dívka je už od začátku neskutečně šikanována a už vůbec tomu nepomůže fakt, že si znepřátelila velitele F4, Goo Jun Pya. Přesto všechno se ale stane, že jí při jednou z útoků pomůže Yoon Ji Hoo a to spustí lavinu naprosto neočekávaných událostí...

K-Drama, která si mě postupně získala díky postavám, nikoliv díky zápletce, protože ta je svým způsobem postavena tak trochu na konceptu Pýchy a předsudku, aneb jak si chudá dívčina svou vytrvalostí, jemností a pevným odhodláním získá srdce bohatého a ve skrytu duše dobrého mladíka.

Geum Jan Di opět vystupuje z onoho neslavného konceptu jemnocitné dívčiny, ačkoliv na druhou stranu to kompenzuje svou ukřičeností a svými otrávenými obličeji. S touto hrdinkou se mi podivně zžívalo, protože na jednu stranu jsem její rozhodnutí chápala, na druhou mě některým svým jednáním překvapila, až vytočila. Zkrátka a dobře, občas mi přišlo, že její postava kamsi ulítla a na chvilku z ní byl prostě někdo nesnesitelný, ale vzápětí si zase polepšila a zachránila celou situaci.
Naproti tomu chlapecký ansámbl F4 je zastoupen těmi nejrozmanitějšími tipy mladíků, jejichž postavy si člověk prostě zamiluje. Osobně mám za nejlépe napsanou postavu Goo Jun Pya a Soh Yi Younga - tihle dva mě svým chováním a "skrytými" důvody jejich jednání vážně dostali. Yoon Ji Hoo mi sice nebyl nijak proti srsti, ale některé věci mě na něm zkrátka vytáčely, zejména to neustálé objevování se v těch "nejlepších" chvílích. Jediná postava, která mi připadala s málo rozvinutým back-up story a charakterem, byl Song Woo Bin, ačkoliv mě vždycky dostával svými anglickými hláškami typu "what's up, bro?".

Jak už se zdá být příběh jednoduchý, stále mě dokázal překvapovat. Nenudila jsem se, na druhou stranu mi finále připadalo trošku natahované a troufám si říct že i malinko nereálné, až vatové - že hlavní hrdina zapomene v posledních dílech na svou milou a pak si na ní zčistajasna vzpomene ve vypjaté situaci mi přišlo vážně trošku kýčovité. I tak jsem byla ale se závěrem docela spokojená.

Člověk si musí říct, že tahle dorama je natočená podle mangy, protože některé věci byly vážně neskutečně nereálné (jako např. "moje holka se stane mojí služkou", nebo výše zmíněné "zapomenu na svoji holku a pak si na ni náhle vzpomenu, když se mi začne topit a musím ji zachránit"). Takže ano, uznávám - je to trochu kýčovité, některými příběhovými větvičkami trochu nereálné, přesto to postavy a jejich vývoj hravě drží na hranici únosnosti a dokáží člověka hravě vtáhnout do děje bez toho, aniž by z té samé růžové kolem sebe musel odběhnout zvracet.
Takže pokud máte náladu na nenáročnou romantickou doramu, která si člověka dokáže získat svými postavami, pak je Boys over Flowers ideální. Člověk pak na konci zjistí, jak je mu líto, že to zase celé skončilo.

Moje hodnocení: 8 / 10


City Hunter | 2010 | K-Drama

24. září 2012 v 22:43 | Selenne L. Athi |  Viděno
Originální název: Siti Hyunteo
Tvůrce: Tsusaka Hojo
Počet epizod: 20
Země původu: Jižní Korea
Rok: 2010
Žánr: drama, akční, romance

Anotace:
Kdysi byl oddíl 20-ti vojáků, kteří nespravedlivě zemřeli, zrazeni vlastní zemí. Jeden z nich, Lee Jin-pyo přežil a rozhodl se pomstít se těm, kteří mohou za smrt jeho kolegů a přátel. Rozhodne se proto vychovat svého "Anděla pomsty" - ukradne dítě svého nejlepšího přítele, který byl také jedním z oddílu a díky jemuž Lee Jin-pyo žije. A tak vyrůstá chlapec Lee Yoon Sung daleko od rodné Koreji pod tvrdým výcvikem muže, kterého považuje za svého otce. O dvacet osm let se vrací zpátky, připraven najít pětici mužů, díky jejichž rozhodnutí byl oddíl zabit a pak ututlat. Lee Yoon Sung se stává "City Hunterem". Aby získal ten nejlepší přístup k informacím, rozhodne se civilně pracovat v Modrém domě národní bezpečnosti, kde společně s ním dělá i Kim Na Na, kterou Lee Yoon Sung slíbil ochraňovat...

"Do not love anyone. Once you've been uncovered, you and your surroundings will be dyed with blood"

Má první recenze na k-drama, ale jak jsem se nechala zlákat dobrými recenzemi a Lee Minhem v hlavní roli. A upřímně, vůbec toho nelituju. City Hunter je velice dobře vyrovnaný mix romantiky a akce s naprosto neskutečně napsanými postavami, kterých můžete po celých 20 epizod jen a jen litovat a prolévat nad nimi kyblíky slz. Dobře, to už možná přeháním přesto... Klasický příběh maskovaného mstitele je poměrně dost pozvednut díky oné polemice "pomsti se a pomstí se ti jiní", díky čemuž se hlavní hrdinové dostávají nejednou do dost obtížných morálních a citových dilemat.

Lee Yoon Sung je podle mého jeden z nejlépe napsaných maskovaných hrdinů na televizních obrazovkách. Ani černý, ani bílý, ale bytost z masa a kostí, která se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou, zároveň ale nechce ztratit příčetnost a zabíjet na potkání, snažíc se vymanit s nepříliš laskavého vlivu svého adoptivního otce. A ačkoliv je varován, aby se nezamiloval, potkává Kim Na Nu, která si postupem času získá jeho srdce, díky čemuž Lee Yoon Sung stojí před dalším dilematem - dělat svou práci a pomstít se, nebo ochraňovat svou lásku. A věřte mi, že ne vždycky se mu podaří udělat správné rozhodnutí, pokud tu vůbec něco jako správné rozhodnutí existuje. Zkrátka a dobře, City Hunter je televizním počinem, kde žádné dobro neexistuje - jen menší či větší zlo a lidé, kteří se mezi tím snaží uvážlivě vybírat, ačkoliv se jim to málokdy doopravdy povede.

Ačkoliv se zdá, že díky romantické linii Lee Yoon Sunga a Kim Na Ny je seriál spíše přehodnocen jako romantická slaďárna typu hrdina a jeho holka, City Hunter toto klišé hravě boří a spíše apeluje na Lee Yoon Sungovu cestu skrz korupci, pomstu a snahu o spravedlnost všem. A ačkoliv jsem si trochu déle zvykala na Kim Na Nu, nakonec jsem si i jí oblíbila - z velké části proto, že boří onen asijský, klišovitý koncept uječené, paličaté hrdinky.
Navíc, ona "romantika" tu sice je, ale v tak příjemné, decentní a dojemné míře, že nikde nebije do očí svou přeslazeností a dodává celému seriálu tu pravou, vyváženou hloubku.

Zkrátka a dobře, z celého City Huntera jsem skutečně nadšená. Skvěle vystavěný příběh, dobře napsané postavy, ubíhající, dost propletený děj a navíc skvělý, svižný hudební doprovod, to celé říznutý akcí a politickým pletichařením. Celých dvacet hodin stačí k tomu, abyste se do City Huntera zamilovali, poplakali nad ním, byli spokojeni za konec a zároveň nešťastní, že to skončilo tak rychle. U téhle doramy jsem se rozhodně nenudila, spíše seděla napjatá k prasknutí, co přinese další díl. Protože zvratů a událostí, které jsou vlastně úplně jinak, než jste předpokládali, je spousta.

Takže, kdo si chce pustit vážně kvalitní doramu, nechť sáhne po City Hunterovi. Nebudete litovat.
Moje hodnocení: 9,9 / 10

Lauren DeStefano - Past | #01 Zahrada nesmrtelnosti

23. září 2012 v 1:57 | Selenne L. Athi |  Přečteno


Autor: Lauren DeStefano
Origiální název:
Wither
Série: Zahrada nesmrtelnosti (Chemical Garden)
Nakladatel:
Fortuna Libri
Překlad: Milena Pellarová
Rok vydání: 2012
Počet stran: 368
Žánr: sci-fi, dystopie, young adults, romance

Oficiální anotace:
První kniha trilogie Zahrada nesmrtelnosti.
Co kdybyste se dozvěděli, kdy - na den přesně - zemřete?
Díky moderní vědě se každá lidská bytost stává tikající časovanou genetickou bombou. Bezohledné manipulace s genetickými informacemi způsobí, že muži se dožívají pouze dvaceti pěti let a ženy dokonce jen dvaceti. V této bezútěšné době jsou mladé dívky unášeny a nuceny žít v polygamním manželství, aby odvrátily hrozbu, že lidstvo vymře.
Tento osud čeká i šestnáctiletou Rhine Elleryovou. Je unesena, aby se stala jednou z vyvolených nevěst a vstupuje do světa bohatství a privilegií. Přestože její manžel Linden k ní chová opravdové city, jediným cílem Rhine je útěk - chce najít svého bratra-dvojče a vrátit se domů. Ale Rhine se musí vypořádat s více problémy, než jak znovu získat svobodu. Lindenův excentrický otec je odhodlán najít protilátku na genetický virus, díky kterému mu hrozí ztráta syna, i když to znamená jít přes mrtvoly, aby prověřil své experimenty...

"Fate, I think, is a thief"

Nejdřív kouzelníci, pak draci, pak upíři, pak dystopie... Aneb napříč tématy fantasy/sci-fi literatury, která se ujala skrz předchozí roky. Nevím proč, ale sci-fi a ještě k tomu dystopie prostě není můj šálek čaje a tak nějak nerozumím všemu tomu humbuku kolem. Každopádně, ačkoliv jsem k tomuto subžánru sci-fi docela nedůvěřivá, nakonec jsem se rozhodla sáhnout po Pasti spisovatelky Lauren DeStefano. O knize mě nepřesvědčili ani tak recenze, či anotace, jako spíš autorka samotná - vzhledem k tomu, že pravidelně aktualizuje svoji facebookovou stránku, odpovídá pravidelně fanouškům a dává nahlédnout do světa svých knih... Zkrátka a dobře, začala jsem být zvědavá a rozhodla se to zkusit.

Příběh Rhine mě docela překvapil. Samotné téma dívky, která se musí vdát proti své vůli tu už bylo tolikrát, na druhou stranu je toto téma říznuté životní volbou "vdej se, nebo zemři" a taky tou dystopickou vložkou, že hlavní hrdinka žije ve světě, kde lidé umírají mladí. A aby se populace stačila neustále doplňovat, muži (tedy ti významní) mohou mít více manželek, aby si zajistili pokračování rodu. Koneckonců, je obecně známo, že žen je na světě víc než mužů, tak proč toho nevyužít, že?

Rhine je docela sympatická, hořkosladká hrdinka, která se raději vrací do svých vzpomínek, než aby se podvolila novému režimu jakožto žena významného muže. Díky tomu může čtenář skutečně do hloubky prozkoumat dívčinu mysl a lépe pochopit její rozhodnutí a činy. Zkrátka a dobře, Rhine je velice dobře napsaná postava, která sice občas dělá hlouposti, přesto jsou všechny pochopitelné a ačkoliv si čtenář může nadávat jak chce, nemůže její chování nazývat jako "naprosto náhlé", či "neočekáváné". Vzhledem k tomu, že je kniha spíše domácí melodrama mezi čtyřmi zdmi velkého paláce jen s pár figurkami v pohybu, máme tu dostatečné množství postav, abychom je poznali trochu hlouběji, neztratily se v nich a oblíbily si je. Jenom Rhinin novomanžel Linden mi nějak nepřirostl k srdci, ačkoliv jsem jeho charakter i postavu chápala, přesto bych mu nejraději nafackovala.

Kniha je psaná "pomalým" tempem - jedná se spíš o drobnohled do světa lidí možné budoucnosti, kteří si sice užívají pozlátka a bohatství, ale za zavřenými dveřmi jsou všichni nešťastní a touží po něčem větším a lepším. Otázka tedy zůstává jen na čtenáři, zda se nechat unášet tímto "kolébavým" tempem doprovázeným poměrně dusnou atmosférou, nebo zda sáhnou po něčem svižnějším a akčnějším.

Tak jako tak mě tato autorčina prvotině docela překvapila a přiměla mě dát tomuhle subžánru ještě druhou šanci. Osobně jsem po přečtení spokojená a těším se na druhý díl a další Rhininy životní osudy.

Moje hodnocení: 8 / 10


VELMI pomocné stránky a blogy ku psaní [EN edice]

17. září 2012 v 21:46 | Selenne L. Athi
Je fajn mít nějaké zdroje ohledně psaní. Já tomu říkám "mít šmíráčky pod noťasem" (jasně, mělo by to být pod lavicí, ale na slovíčkaření teď příliš nesejde, ne?). A jak už jsem nejednou říkala, pokud člověk umí hledat, dokáže najít na Tumblr i vážně chytré věcičky, než jen fotky slavných lidí, spoilery a gif sety.

Takže, mí milí spoluautoři. Nažhavte své počítače a své znalosti z angličtiny, neboť tohle jsou "anglické šmíráčky", které mě osobně dost pomáhají. Ať už jen k prolistování a nějakému tomu nakopnutí psaní vlastního, či k obohacení mých pisatelských vědomostí. Takže, kdo se nebojí zapátrat, procvičit angličtinu a počíst si...

 • YEAHWRITERS - rady, obrázky, citáty a kupa motivace
 • WRITEAWORD - jedna z mých nejoblíbenější a snad i nejobsáhlejších. Lidičkové, kteří si na psaní a věcech okolo dávají skutečně záležet a publikují chytré věci.
 • FUCKYEAHCHARACTERDEVELOPEMENT - druhá má nejoblíbenější, tentokrát zejména zaměřena na rozvoj postav. Rady, rady, rady, citáty, slovíčka... a tak dále.
 • WRITINGPROMPTS - nakopávací stránka plná nakopávacích prostředků, jako např. "dokončete tento příběh..."
 • DICTIONARYOFOBSUCERSORROWS - rozebrání podivných a zajímavých slovíček. Kdybyste se náhodou nudili...
 • WORDJOURNAL - další slovíčkoidní odkaz
 • SHANNAHMCGILL - rady ohledně psaní
 • ARCHETYPESANDILLUSIONS - jak už napovídá název "archetypy a iluze", tohle je blog o kreativních radách, které můžou pomoct každému.
 • KINGDOMJOURNALIST - nejen o psaní, ale o tom JAK vůbec psát (příprava emocí atd.)
 • LIVEWRITEDREAM - tak nějak všechno dohromady
 • MOODERINO - rozebírání co, jak a proč. Zaměřuje se spíš na samotného autora, přesto pomůže i v rozvoji psaní.
 • THEWRITERSHELPERS - rady, citáty a i spisovatelské poučky.
 • WRITINGQUOTES - citáty, citáty, citáty. A citáty. Aneb nechte se nakopnout velikány.
 • GET-SCRIBBLING - opět nakopávačky a návrhy aneb "napište tohle, tamto a tady". Úkoly na procvičení ;)
 • WRITINGPROBLEMS - aneb nejen vy máte dost problémů, tak se mrkněte na problémy jiných.

Jak škola zabíjí inspiraci.

15. září 2012 v 20:48 | Selenne L. Athi |  Myšlenkové (Ne)pochody
Taky jste slavnostně zahájili další školní rok? Já tedy rozhodně. Krom toho, že mi skutečně vyšel seminář ze Středověku (doteď se nemůžu ze svého štěstí vzpamatovat), jsem zase vtažena do toho těžkotonážního kola úkolů, učení a učebnic. A nových věcí, které neznám a které, až se naučím, zase brzy zapomenu. Svým způsobem mi připadá smutné, že si člověk navzdory tolika rokům studií pamatuje tak málo, když se učil tak mnoho. Upřímně, kolik hodin, dnů, týdnů strávíme nad něčím, co v reálném životě nebudeme potřebovat a co za rok za dva nebudeme takřka ani znát? Ošemetná to lidská paměť.

Každopádně jsem sama na sebe dost naštvaná, protože za uplynulé dva týdny tohoto krásného školního začátku jsem nenapsala takřka ani čárku a pokud ano, stálo to za hovno. Skutečně. Nebudu vám tu věšet na nos nějaké okázalosti či slušné výrazy, když je to v tomhle případě naprostá pravda. A tak nevím, zda mi mysl schválně odbíhá ke škole či k jiným, mnohem odpočinkovějším činnostem (jako např. koukání na k-drama), nebo zda jsem prostě ztratila inspiraci a ta svinská Múza si pro změnu dělá prázdniny. Skutečně, nejhorší pocit na světě je ten, že chcete něco udělat, ale nejde to. Prostě ne.

Tak si jdu otevřít word, načnu znovu 5. Soreonovu kapitolu a třebas něco ukuchtím. Doufám. Musím. Nesmím ztrácet své tempo ani kontiunitu, abych se pak zase ve svém vlastním příběhu neztrácela tím, že už jsem pozapomněla, co jsem napsala. Nevím proč, ale připadám si hrozně, když zapomenu něco, co jsem předtím napsala a musím si to dohledávat zpátky. Tohle by se přece pisálkovi stávat nemělo, nebo jo? Vždycky se vztekám sama nad sebou, když se mi to stane. Uff. Konec vrtošení kolem, ještě něco sesmolím pro blog a jdu psát. A dokud nebudu mít aspoň půlku kapitoly za sebou, nejdu spát. Kafe je prostě zázračný vynález. Děkuji, Arabové. :)

To the Beautiful You | Hana Kimi [2012]

11. září 2012 v 20:55 | Selenne L. Athi
Jiné názvy:Areumdawun Geodaeege, For You In Full Blossom, Hana Kimi, 아름다운 그대에게
Rok vydání: 2012
Žánr: romance, komedie
Epizody: 16
Status: dokončený

Anotace: Tae Jun byl nadějným korejským skokanem, kterého zranění a smrt matky obraly o všechnu energii a nadšení pro sport. Jeho sponzoři na něj naléhají, aby pokračoval dál, nebo aby navždy se sportovní kariérou skončil a zahodil tak veškerou slávu, peníze a nadání.
Jae Hee byla vyvrhelem na americké škole díky jejímu korejskému původu, jenž se stával terčem posměchu. Jenže pak viděla zlatý skok Tae Juna a rozhodla se vzít její osud do vlastních rukou. Začala sportovat a objevila něco, v čem byla skutečně dobrá. Jenže pak se dozvěděla o Tae Joonově zranění a možnosti toho, že se už nikdy nevrátí do své původní formy. Přesvědčena, že Tae Junovi dluží svou "přeměnu" a chce ho přesvědčit, aby se nevzdal jeho snu, se Jae Hee vydává do rodné Korei a v přestrojení za chlapce nastupuje na školu. Tam také studuje Tae Jun a shodou "nešťastných" náhod se také stává jeho spolubydlícím...

SOUNDTRACK & OST TO THE BEAUTIFUL YOU - ULOZ.TO

EPIZODYHARDSUBTITULKY .ASS
EPIZODA #01CzshareCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #02CzshareCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #03CzshareCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #04*1. část | 2. část | 3. část | 4. část [RS]
1. část | 2. část | 3. část | 4. část [Czshare]
Czshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #05*1. část | 2. část | 3. část [Czshare]Czshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #06Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #07CzshareCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #08Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #09Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #10Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #11Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #12Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #13Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #14Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #15Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to
EPIZODA #16Uloz.toCzshare // edisk.cz // uloz.to

ZDROJE
Anglické titulky + torrenty: D-Addicts.com | Yzemil.blogspot.com
Bez titulků (RAW .avi): Uloz.to
Originální překlad z KO do EN: The Beautiful Team @ Viki.com

Nemusím doufám zdůrazňovat, že se jedná o mnou přeložené titulky a tudíž si na jejich český překlad vyhrazuji právo. Nekopírujte bez uvedení zdroje! Milý komentář či názor vždycky potěší, piště i gramatické chyby či překlepy v titulcích :)

*pozn.: tyto díly bohužel musely být rozkouskovány do archivu .rar kvůli nespolupráci a pomalosti uploaderů. Linky jsou samozřejmě kombinovatelné, takže nemusíte jednotlivé části stahovat pouze z jediného zdroje. Omlouvám se za tuto "potíž" a díky za pochopení.

EDIT (28.7.2013) : Omlouvám se, ale bohužel už nemám k dispozici jak titulky, tak hardsubové díly. Proto už nemůžu pomoct ani s technickými problémy, či nahrát díly znovu. Zkuste si samostatné díly vygooglit a pak vložit titulky, které by stále měly být k dispozici ke stažení.

Překlady

11. září 2012 v 0:39 | Selenne L. Athi

~ K-DRAMA

Edit.: Původně jsem chtěla ještě překládat doramu Faith, Arang and the Magistrate a City Huntera, ale podle vašich mnohých komentářů se už překládají, či jsou přeložené. Proto mě omluvte, že se do nich nechci pouštět a přidělávat si práci navíc, když už překlady jsou.

18. rok

9. září 2012 v 20:43 | Selenne L. Athi |  Myšlenkové (Ne)pochody
Neb číslo věku, jež občana České republiky dělá dospělým. Já jsem se oficiálně 7.9.2012, přesně ve třičtvrtě na dvanáct jedním stala. A přitom si tak vůbec nepřipadám, jak už to s věkem bývá. Většinou ohraničuje jen vaše datum narození, plus mínus nějaká práva, která s ním dostanete. Ale změna v člověku samotném, tedy moment, kdy se stane skutečně dospělým... je vůbec taková?
Pro mě bylo největší ironií, že zrovna v pátek na mé narozeniny jsme ve škole v hodinách psychologie ze ZSV dělaly jednu z mnoha teorií ohledně člověka a jeho zařazení do společnosti a mezilidským chováním (Transakční analýza). V tu chvíli jsem si uvědomila onu osudovou ironii, kdy na většinu profesorových podmětů reaguji jako dítě, nežli jako dospělý (nebo alespoň jako student, přiznejme si). Možná to bylo jen zoufalé volání nějakého mého vnitřního já, abych si ještě na chvíli užila tuto krásnou funkci, než se naučím nosit masku dospělého? Těžko říct. S nabývajícím věkem se mi však zdá, že v některých momentech jsem infantilnější než kdy dřív, že jsem víc vztahovačná a protivná, že se některé mé špatné vlastnosti prohlubují a ještě se rozvíjejí. A ty dobré? Kromě příjemného pocitu plnoletosti jsem na sobě v tomhle ohledu nepocítila žádnou větší změnu. Že bych se stávala s přibývajícím věkem antisociální, protivná a nesnášenlivá? Možné je všechno. Jen jedno vím určitě - že se vlastních změn nebojím, spíše toho, jak na ně budou reagovat ostatní.
Takže dospělosti hrdě vstříc...

True Blood: Pravá krev | 5. série | True Blood

9. září 2012 v 20:19 | Selenne L. Athi


Originální název: True Blood
Tvůrce: Allan Ball
Počet epizod: 12
Řada: #5
Země původu: USA
Rok: 2012
Žánr: drama, fantasy, horor
Předchozí recenze: 1. - 4. série
UPOZORNĚNÍ: Recenze obsahuje spoilery!

Oficiální anotace: (první epizody)
Sookie a Lafayette jsou zoufalí, že by mohli Taru ztratit navždy a nevědí, co dělat. Zároveň se snaží poklidit to, co napáchala Debbie Pelt. Bill a Eric mají dost práce dát do pořádku své vlastní záležitosti, během toho je nečekaně navštíví Úřad upírů, jehož členkou je také Nora, žena z Ericovy minulosti. Alcidova tlupa vlkodlaků se snaží najít Marcuse a došlápnou si na Sama. Bill je pryč, a tak si Jessica užívá svou nově nabitou svobodu a vyráží na party s místními vysokoškoláky. Jasona navštíví čerstvě jmenovaný reverend Steve Newlin; Terryho PTSD (posttraumatický stresový syndrom) se znovu rozjede díky Patrickovi, starému kamarádovi z irácké války. Alcide přijde za Sookie, aby ji varoval před Russellem Edgingtonem, který se znovu objevil...


Pátá řada Pravé krve vsadila na jednotlivé osazenstvo vysoké sázky a takřka každého nechala ubírat se svou vlastní cestou. Stejně jako předchozí série se sice ve vyústění většina (přeživších) postav zase setká, přesto po většinu 5. řady má každá svůj vlastní (většinou) nadpřirozený problémek, který se musí rychle vyřešit, jinak dotyčný skončí pod drnem. Svým způsobem osvěžující a zároveň podkopávající rys, který tvůrcům nejednou nepříjemně podrazil nohy...

Ale vezměmě si to pěkně popořadě. Sookie je už sama, ačkoliv upíři (a její bývalý, dodejme) ji nenechají na pokoji, protože už pětileté (pokud bereme celkový čas natáčení TB) řádění v Bon Temps nezůstalo bez odezvy. Už několikrát byly naznačeny jakési mocné Autority, svrchnosti celého upírstva, které mohou odstarovat i zažehnat upíří války a luknutím prstu mají vše na počkání. Ale, jak se "překvapivě" ukáže, i tahle společnost je prohnilá a každý přeci jen hraje za sebe, čehož využije upíří náboženská sekta. Svým způsobem jsou vyznavači temné bohyně Lillith příjemným osvěžením a dotvořením upírského světa TB, zároveň to ale zesměšňuje ta záležitost s upírskou Biblí. Já beru, že si tvůrci museli vzít část lidské historie a našroubovat ji do příběhu, přesto... Teorie o Bohu jako o první upírovi mě naprosto rozesmála a spíše mi celou tu záležitost zesměšnila.
Kromě linie s Autoritami, do které jsou postupně všichni přimícháváni a odmícháváni (podle toho, kde se kdo vyskytuje), je tu ještě linie s Terryho děsivými zážitky z Afghánistánu, Sookiino hledání jejího původu jakožto víly, stále aktuální trojúhelník Jessica/Jason/Hoyt a Tařina nová upírská identita. Nemluvě o Laffayetově náznacích zešílení z temné magie a Alcidově boji o vůdcování smečky. Plus nenávist k nadpřirozenu projevující se u ostatních obyvatel Bon Temps. Na něco jsem zapomněla?

Tvůrci se skutečně příběhově rozepsaly a některé linie jsou velice dobře vystavěné (Terry, Sookie, Bill a Autority), zatímco ostatní za nimi sem tam pokulhávají a postupně se ztrácejí, či končí podivným rozuzlením (včetně těch výše jmenovaných). Je fajn, že se nám otevřelo několik dalších vrátek do příští, 6. série (která má být bohužel o dva díly nejspíš zkrácena kvůli nákladům natáčení), přesto se ukázaly takové scénáristické chyby, které nejsem příliš ochotna Allanu Ballovi odpustit. Zatímco 4. řada se poměrně držela asi 4 linií, které se nakonec propletly a neustále se kolem sebe otíraly, 5. řada vsadila na samostatnost takřka až do posledních chvílích jednotlivých příběhů. A to skutečně nedopadlo příliš dobře - pouze o Sookiině příběhu, který se nakonec protne s Erikovým a Billovým u Autorit jsem ochotna připustit, že se výsledný cliffhanger povedl s opravdu velkým "WTF?!" Ostatní zůstali buď otevřené, nedořešené či smeteny pod stůl (Laffayetova magie), nebo podivně ukončena (nenávist vůči nadpřirozenu). A přitom se 5. řada otevřela skutečně skvělým začátkem, který skutečně pohodově šlapal až do půlky série, kde... začal zkrátka skřípat.

Abych ale novou sérii pouze nehanila, musím opravdu ocenit vývoje některých postav a (některé) hořkosladké odchody a jiskřivě napsané, humorné dialogy. Ať už je 5. řada od stupeň horší či lepší od předchozí série, co se týče některých dialogů stále neztrácí na svižnosti a břitkém humoru. Navíc je zakončení této série natolik šokující, že se fanoušci budou muset zase rok třást a kousat zuby nehty, jak to nakonec všechno dopadne. Vypadá to, že válka je na spadnutí. Zachraň se, kdo můžeš.

Nejlepší epizoda/y: 5.01, 5.02, 5.05, 5.12
Nejhorší epizoda/y: 5.03, 5.07, 5.09
Nejoblíbenější postava/y: Eric Northman, Sookie Stackhouse, Jessica Hamby, Russell Edgington
Nejhorší postava/y: Nora, královna víl, Bill Compton (už umři, prosím...)
Moje hodnocení: 7,5 / 10


TRAILER: