Temný rytíř povstal // Dark Knight Rises [2012]

14. srpna 2012 v 19:22 | Selenne L. Athi |  Viděno
Je tomu již osm let, co se Batman vytratil do noci, čímž se tak z hrdiny změnil v uprchlíka. Tím, že za něj padla vina za smrt Harveyho Denta, obětoval temný rytíř všechno pro to, co společně s komisařem Gordonem považoval za vyšší dobro. A na čas tato lež skutečně zabírala, když byla kriminální aktivita v Gothamu rozdrcena silou Dentova odkazu. Všechno se ale mění s příchodem prohnané zlodějky a jejích tajemných zájmů. Avšak ještě daleko nebezpečnější je nástup Banea, maskovaného teroristy, jehož nelítostný plán proti Gothamu vyžene Bruce z jeho dobrovolného exilu. Avšak ani pokud si znovu nasadí svou masku a temnou kápi, nemusí jeho síly proti Baneovi stačit. (oficiální text distributora)

Upřímně, nového Batmana jsem se hrozně bála. Zejména kvůli tomu, že fámoznímu Temnému rytíři s životní roli Jokera Heatha Ledgera si prostě nikdo neodpustí srovnání. A upřímně, Temný rytíř povstal sice nedosahuje toho děsivého, špičkového finále svého předchůdce, přesto mu skvěle sekunduje a dává tak kvalitní završení celé trilogie.

Osobně musím vyzvihnout především samotného představitele Batmana/Bruce Wayna, Christiana Balea, který s geniálními mozky bratrů Nolanů, kteří psali scénář, stvořil naprosto třírozměrného člověka z masa a kostí a svým způsobem ho postavil před jeho nejhorší okamžiky vůbec. Bruce je po ztrátě Rachel, smrti Harveyho Denta a ďábeských machinací takřka zlomený, zatrpklý člověk, který se prostě nechce pohnout dál z místa, ačkoliv se o to jeho okolí, především věrný Alfréd, snaží. A pak nastupuje Bane, chladné zlo s tragickou minulostí a Bruce zjišťuje, že je nejen z formy, ale že by rozměry Baneova zla nemusel vůbec přežít. V průběhu celého finále trilogie divák neustále koliduje s myšlenkou, kde vlastně začíná a kde končí identita Batmana a kde začíná osobnost Bruce Wayna. Jeho postava je zahnaná do naprostých krajních sil, do možná nejtemnějších míst jeho mysli a přesto... Skutečně tleskám Christianovi za bezesporu nejlepší Batmanovo ztvárnění vůbec, protože identitu namyšleného frajírka, Temného rytíře Gothamu, ale i zlomenou duši muže bez identity dokázal vykreslit naprosto bravurně. Jedinou chybou (tedy pro mě osobně) tak trošku zůstává ten jeho chraplák - nemůžu si pomoct, ale v některých momentech mi jeho hlas připadal prostě vtipný, než děsivý. To je ovšem moje osobní šťouračka, jinak se pro mě Christian povýšil mezi opravdu skvělé herce a Batmanovský oblek pro mě na něm zůstane ještě hodně, hodně dlouho. Těžko říct, jestli ho bude schopen ještě někdo překonat.

Více jsem se však obávala nového hrozby v podobě Banea a zamaskované tváře Toma Hardyho a samozřejmě také Catwoman v podání Anne Hathaway. I tihle dva mi svým hraním a rolemi zpočátku vůbec nesedli, ale pak - Anne je skvělá, hlaškující kočka, která vám svým vysokým podpatkem může hravě probodnout hrdlo a ještě se při tom pohybovat s grácií kočkovitých šelem. A její chemie jak s Batmanem, tak s Brucem (tedy především s Brucem) se mi rozhodně líbila, dokonce se mi i zalíbila jejich linie příběhu a vývoj jejich vztahu - ten sice nebyl nijak zvlášť obsáhlý, přesto dost uvěřitelný a jiskřivý.

Tom Hardy nejspíš skvělého Jokera nikdy nepřekoná, přesto jeho Bane je skvělým záporákem. Navíc, vzhledem k jeho masce přes takřka celý obličej si musíme uvědomit, že Tom Hardy hraje především očima a svým hlasem. Oboje používá bravurně, kdyby mě někdo v noci oslovil jeho hlasem, asi bych zahodila peněženku a pádila pryč. Pro mě je jedna z nejlepších scén odpálení fotbalového hřiště a vůbec jeho celkový nástup - to dusivé napětí a nevědomost, co udělá potom, mě zařezalo do sedačky kina a já se klepala, jak to vlastně dopadne.

Ano, Batman opět skončil - ale díky jeho vyvrcholení, napětí a atmosféře celého filmu se zařadil mezi mé nejoblíbenější filmy vůbec. První díl byl spíše takový otrkávací, druhý filmařská jistota v napínavém chaosu a třetí... Mnoho postav, možná v některých místech trochu pozvolnější děj, přesto bravurní zakončení celé trilogie, při jehož posledních momentech mi takřka tekly slzy proudem. Nolan zkrátka umí pracovat s napětím a emocemi jako málokterý režisér a já mu za celou trilogii Batmana děkuji. Konečně někdo, kdo dal komiksovému superhrdinovi tak lidskou tvář, jak to vůbec jde.

Moje hodnocení: 10 / 10

TRAILER:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | E-mail | Web | 15. srpna 2012 v 22:09 | Reagovat

Přiznám se, že já nevím, jak film hodnotit... Přeci jen, když jdu na film o super-hrdinech, čekám něco trochu jiného. Chápu, že Batman je úplně jiná sorta super-hrdinů, ale i tak... Na to, jak film všichni vychvalují až do nebe, mohu za sebe říci jen: "rozpaky"... :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama