Sally Gardner - 1# French Revolution: The Red Necklace [EN]

20. srpna 2012 v 18:23 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Autor: Sally Gardner
Originální název: The Red Necklace
Série: French Revolution
Rok vydání: 2007
Nakladatelství: Orion Children's Books
Počet stran: 384
Žánr: historický román, young adult, záhady, magie, fantasy, romantika

Oficiální anotace: (volně přeloženo z AJ)
Francie, rok 1789. Čas teroru.
Charismatický mladík Yann, jenž musí najít pravdu o tom, kým je.
Odvážná záchrana Sido, dcery šlechtice.
Elementy skvělého, dobrodružného příběhu, jenž se odehrává v prvních dnech Francouzské revoluce od vynikající vypravěčky Sally Gardner.

Zpočátku příběh začíná poněkud rozpačitě, dokud nedojde k vraždě. A ta je, svým způsobem, velkým spouštěčem další řady událostí, kterými si hlavní hrdinové musí projít a hlavně je přežít. Autorka ani tak nepracuje se svými hrdiny, jako spíš s celkovou atmosférou příběhu, která je skutečně děsivá, jak nadchází dny Francouzské revoluce.

Hrdiny jsem si poměrně oblíbila, na druhou stranu musím bohužel konstatovat, že jsem se s žádným z nich příliš nezžila. Sido je trochu naivní, osudem týraná dívka, která se snaží dělat věci co nejlépe; Yannick je výbušný mladík, jenž se snaží postavit na vlastní nohy a zjistit, kým vlastně doopravdy je. Jeho příběhová linie je velice svižná a rychle ubíhající s poměrně překvapujícími odhaleními. Sidin příběh je naopak pomalý, ale s neuvěřitelnou, stahující atmosférou. Zatímco se stará o svého šíleného otce, dozvídá se zprávy o popravách jiných šlechticů, díky čemuž sama takřka čeká, až se k nim dostane rozzuřený dav a pošle je pod gilotinu. Větší hrozbou ale stále zůstává jeden z nejděsivě napsaných zloduchů, které jsem kdy četla - hrabě Kallivonski. Ten vydírá Sidina otce za jeho prohřešky z minulosti, aby mu vydal Sido a hrabě se s ní mohl oženit. Skutečně, dlouho jsem nečetla takhle dobře napsaného záporáka, který nahání hrůzu byť jen svou přítomností na stránkách. Jeho postava je provázána řadou záhad, některé z nich se v knize postupem času odhalí a poměrně čtenáře překvapí.

Knize bohužel ubírá nejvíce konec - Yannick se vydává zachránit Sido před hrabětem a kniha následuje vrcholící střet. Ten je bohužel poměrně zmatený a podle mého příliš rychlý, díky čemuž samotný konec příběhu vychází trochu naprázdno. Přesto je závěr poměrně dost otevřený pro další pokračování, opět se Sido a Yannickem v hlavní roli.

Konečný verdikt? Kniha má pár hodně silných momentů, ve kterých hraje hlavní roli hrabě Kalliovski a při kterých jsem se schovávala pod deku. Z hlavních hrdinů jsem si poměrně oblíbila Yannicka, ačkoliv mě občas svými výlevy vzteku lezl na nervy. Sido jsem si nedokázala po celou knihu oblíbit - snažila jsem se, ale tahle postava mi zkrátka nesedla, díky čemuž jsem nerozuměla ani Yannově urputné snaze dívku zachránit (teď jsem zlá recenzentka, ale opravdu jsem tomu příliš nerozumněla - já bych jí klidně nechala ve Francii a sama zůstala v klidném Londýně). Ale dost řečí a zpátky k věci - nadprůměrný příběh s podprůměrným vyvrcholením a velice zajímavým záporákem. Přesto se mi svou atmosférou velice líbila, takže...

Moje hodnocení: 7 / 10


ZDROJE: Obálka: Wikipedia.org | Oficiální anotace: Goodreads
DATABÁZE: Goodreads
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anon Anon | Web | 21. srpna 2012 v 19:30 | Reagovat

Víš, že audio verzi téhle knihy namluvil Tom Hiddleston? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama