Rebelka // Brave [2012]

4. srpna 2012 v 0:57 | Selenne L. Athi |  Viděno
Merida je princeznou poměrně mladého království, které vzešlo ze čtyř dříve znepřátelených kmenů, jež se spojily proti nepřátelům a za svého krále zvolili právě Meridina otce. Ten byl o pár let později při rodinném odpoledni s královnou Elinor a malou Meridou napaden medvědem Mor'du, který krále Ferguse připravil o nohu.
Nyní je Merida podle své matky vhodná na vdávání, ačkoliv s ní Merida jasně nesouhlasí. Princezna by totiž raději střílela z luku a jezdila se svým koněm do lesa, než aby se stala ženou někoho, koho ani nezná jen kvůli nějakým hloupým zákonům. Podle zákonů čtyř kmenů tvořící jednotné království si princezna vezme toho provorozeného ze zbylých tří kmenů, kdo se stane nejzdatnějším mužem v kategorii, kterou smí určit sama princezna. Pro Meridu tak nástává jasná příležitost, aby mohla "střílet" za svou vlastní ruku a vzepřela se tak královským zákonům. A ačkoliv se jí to skutečně podaří a stane se jednoznačným vítězem, královna Elinor jí takové chování neschvaluje a ve vzteku hodí Meridin luk do ohně. Merida uteče do lesa, kde potkává noční bludičku, jenž podle legend může člověka dovést za jeho osudem...

Už když jsem byla z celého Brave nadšená a ukázky jsem hltala, začátek mě zpočátku nijak neuchvátil. Avšak po dalších dvaceti minutách filmu jsem se nechala plně vtáhnout nádherným, skotským akcentem všech postav a jednoduchým, přesto nádherně stvořeným příběhem, ve kterém se matka s dcerou snaží najít "společnou řeč".

Co se týče postav, je mi jen líto, že film nebyl o něco delší - Merida byla naprosto skvělou hrdinkou. Pixar s Disneym umí dělat své postavy ve velice příjemné drobnokresbě, díky čemuž si je umí oblíbit jak děti, tak i starší diváci. Doteď jsem ještě rozhořčená ohledně jednoho článku (už jsem se o něm na blogu zmiňovala dříve), že nějaký patlal napsal do seriózních novin sloupek, zda Merida není lesbička. Upřímně, něco takového mě neuvěřitelně rozčílilo a obzvlášť teď, když jsem film shlédla celý. To, že se hrdinka chová nezávisle, snaží se najít vlastní cestu a nechce být jako její matka znamená, že musí být na holky? A že umí střílet z luku a je spíše takový tomboy, přičemž si nechce vzít někoho, koho v životě neviděla? Jasně, milé dámy, asi jsme na holky všechny, nebo už máte také dohodnuté sňatky s naprosto neznámými muži?
Královna Elinor je vyloženě maminkovská, několikavrstvá postava, která mi připomněla moji vlastní matku (myslím, že mi připomíná nejen moji, ale dost dalších :)) - tedy žena, která chce pro své děti to nejlepší, až zapomíná na to, co chtějí ony. Přesto se mi její postava hrozně líbila, nemluvě o králi Fergusovi, který byl sice víceménně komičtější figurkou, ale má své zásady a nemůže zapomenout na staré křivdy. Škoda jen, že i Meridiny bratři byly víceménně jako postavy pro rozesmání a že Meridiny tři nápadníci neměli ještě o trochu větší prostor, než jak tomu bylo ve filmu. Vím, příběhově se Brave točí zejména kolem Meridy a Elinor a jejich vztahu dcery a matky, přesto by mi nevadilo se dozvědět víc i o ostatních postavách. Myslím, že by filmu přeci jen ta půlhodina do celovečeního filmu vážně neuškodila.

Hudebně je Brave poměrně zdařilé, ačkoliv od poloviny filmu hudební složka začíná malinko kolísat a kromě krásné melodie gaelsky zpívané písně Noble Maiden Fair se dočkáme nějakého pořádného nakopnutí pro naše uši až ke konci, ačkoliv už to nemá takový spád, jako v první polovině. I to je škoda, protože keltské motivy jsou dost bohaté, oblíbené a krásně se poslouchají.

Jak už jsem psala prve, příběh mě zpočátku příliš neoslovil, ale jakmile se to trochu rozjelo, z napětí jsem se mohla nadechnout až na úplném konci a to jsem ještě ronila slzy. Ne, nebudu říkat, jak to skončí, to si vychutnáte na vlastní kůži, pokud se budete chtít na Brave podívat. Závěrečný souboj mi náhaněl husí kůži a plně vyplnil většinu mých výhrad, které se mi skrz sledování objevilo. Zkrátka a dobře doufám, že se Merida dočká pokračování, protože tak příjemně napsaný animák jsem zase dlouho neviděla, říznutý legendami, kouzly a sympatickými hrdiny. Doladit zmíněné chyby do příštího dílu a nebudu mít námitek. Brave se směle postavilo vedle skvělého Tangled (Na Vlásku) a vysloužilo si vedle něj čestné místo v mých oblíbených, nejnovějších animáků.
Moje hodnocení: 8 / 10

Trailer:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Niky ♕ Niky ♕ | Web | 4. srpna 2012 v 1:09 | Reagovat

Mě se ten film zatím líbí. Vezmu na něj sestru do kina =D. Ale Tangled je taková moje srdcovka =)

2 Annieren Annieren | Web | 4. srpna 2012 v 16:24 | Reagovat

Na to už se taky nějakou dobu chystám! Ale snad brzy půjdeme do kina na Prometheus, jestli to ještě někde najdeme :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama