Patricia Briggs - 5#Mercedes Thompsonová: Stříbrná relikvie

26. srpna 2012 v 2:52 | Selenne L. Athi |  Přečteno
Autor: Patricia Briggs
Originální název: The Silver Borne
Série: Mercedes Thompson (Předchozí recenze - 1# Měsíční píseň, 2# Krevní pouto, 3# Železný polibek, 4# Zkřížené hnáty)
Překlad: Kateřina Niklová
Rok vydání: 2011
Nakladatelství: Fantom Print
Počet stran: 256
Žánr: paranormal, urban fantasy, romance, supernatural

Oficiální anotace:
Pátá kniha série Mercedes Thompsonová.
Když se Mercy Thompsonová pokusí vrátit mocnou faeskou knihu, kterou si před nějakou dobou vypůjčila, najde knihkupectví prázdné a zavřené. Zdá se, že kniha obsahuje tajné informace - a fae udělají naprosto vše, aby nepadla do nesprávných rukou. A jako by to nestačilo, Mercyin přítel Samuel bojuje se svou vlčí stránkou a Mercy ho musí krýt, aby ho vlastní otec neodsoudil k smrti. Když se to tak vezme, zažila Mercy už lepší dny. A pokud si nedá dobrý pozor, dlouho nepřežije...
Mercy už nějaký ten pátek chodí s Adamem a její rány po předchozích událostech se pomalu hojí. Jenže to by nebyla Mercy, kdyby se zase něco nesemlelo. Smečka jejího milého ji totiž nechce přijmout a proto jí pomalu začínají ničit vztah s Adamem skrz jejich společné pouto. Krom toho fae kamarád Phin zmizel a Samuel se rozhodl spáchat sebevraždu a jeho vlk převzal kontrolu. Ne, Mercy to skutečně nemá lehké... A díky tomu si opět drží tempo předchozího dílu, nikde zvlášť nestagnuje a díky příjemné délce (necelých 300 stran) se nikde neprotahuje, ani nepospíchá.

Co se týče postav, upřímně jsem Samuela chtěla v duchu zprovodit ze světa. Ano, já jeho postavě rozumím a chápu, že to žití bez milované a musí přihlížet tomu, jak si Mercy užívá pěkného života s Adamem a taky, přiznejme si, už má Samuel pár století za sebou... Přesto jsem k němu nikdy necítila nějak zvlášť sympatie a pátá kniha mě v mých pocitech pouze utvrdila. Jeho lidská část je zapuzena do pozadí a nahrazena vlkem, který reaguje zejména instinktivně, přesto si zachovává relativní vědomí o tom, co je dobré a co špatné. A rozumím i Mercy, že svého dlouholetého přítele nechtěla nechat odejít. Přestože je Samuelova linie příběhu sice dobře propletená s Mercyiným vyšetřováním ohledně ztraceného Phina, její vyřešení se mi zdá tak strašně nahodilé, že jsem si při posledních stránkách rvala vlasy. Chápu, že Briggsová má zřejmě Samuela dost ráda, ale... Jeho postava a možný přerod či změny v chování tak nějak vyplynuly na prázdno a všechno se příjemně spláclo romantického! vyústění. I to bych možná brala, ovšem opletačky kolem jeho milostného zájmu mi skutečně přišli nepromyšlené a jako hrozné klišé.

Jak už jsem si Mercyina dobrodružství oblíbila, pátý díl mi opět trochu srazil celkové hodnocení série - protože Mercy někdo neustále unáší. Připadá mi, že autorka pracuje neustále s jedním scénářem, který používá u všech Mercyiných knih (myslím, že snad jenom v prvním díle ji neunesli, ale tím si teď nejsem tak jistá) - Mercy se oproti všem radám svých přátel pustí do nebezpečného vyšetřování, pachatel ji pak unese/přinutí ji, aby se mu vzdala a pak se pokouší sama zachránit, nebo jí někdo pomůže. A většina těch "dobrých" to přežije, padouši samozřejmě jsou mrtví. Neříkám, že je to až tak černobílé, koneckonců autorčino psaní má poměrně kvalitní úroveň a díky tomu dokáže vytvořit věrohodné hrdiny i padouchy.

Bohužel, pátý díl mě poměrně zklamal. Nevím, jestli to bude tím, že jsem tři díly Mercy četla takřka po sobě. Každopádně jsem stále zvědavá na další Mercyina dobrodružství, ačkoliv budu k jejím příběhům mnohem zaujatější a pokud bude Briggsová stále psát podle toho samého scénáře, bez výčitek Mercyinu sérii odložím.

Moje hodnocení: 6 / 10

ZDROJE: oficiální anotace & obálka: Daemon.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama