Patricia Briggs - 4#Mercedes Thompsonová: Zkřížené hnáty

20. srpna 2012 v 17:06 | Selenne L. Athi |  Přečteno

Autor: Patricia Briggs
Originální název: Bone Crossed
Série: Mercedes Thompson (Předchozí recenze - 1# Měsíční píseň, 2# Krevní pouto, 3# Železný polibek)
Překlad: Kateřina Niklová
Rok vydání: 2011
Počet stran: 256
Žánr: Paranormal, romance, urban fantasy, supernatural

Oficiální anotace:
Čtvrtá kniha série Mercedes Thompsonová.
Vítejte ve světě Patricie Briggsové, kde "čarodějky, upíři, vlkodlaci a měňavci žijí bok po boku s obyčejnými lidmi". Jen velmi nezvyklá žena se v něm může cítit jako doma - a Mercy Thompsonová je vskutku jedinečná. Ve dne pracuje Mercy jako automechanička v rozlehlém Tri-Cities ve Východním Washingtonu. V noci uplatňuje své nadpřirozené schopnosti. Jako měňavec s velmi jedinečným nadáním musí často udržovat nejistou rovnováhu mezi lidmi a nelidmi. Tentokrát toho na ni ale možná bude příliš. Marsilie, místní upíří královna, totiž zjistila, že Mercy zabila člena jejího klanu - a nyní prahne po její krvi. Ale protože Mercy chrání před přímým útokem vlkodlačí smečka (a její blízký vztah se sexy alfou), rozhodne se Marsilie nejít přímo po ní. Nýbrž po krvi jejích přátel...

Mercy Thompsonová konečně dosáhla bodu, kdy je tempo knihy natolik svižné a ubíhající, že si čtenář ani nevšimne, jak rychle mu děj ubíhá. Kromě Marsilie se Mercy musí vypořádat s duchem v domě své bývalé spolužačky, který přináší příjemné, děsivé ovzduší, které je mnohem víc patrné než z ostatních knih. Skutečně, musím říct, že se mi Mercyin čtvrtý díl líbil ze všech nejvíc. Briggsová konečně našla pevnou půdu pod nohama ve svém světě, díky čemuž už čtenáře nemusí tolik zatěžovat podrobnějšími informacemi o upírech, fae a vlkodlacích. Jde přímo k věci, zamotává čtenáři hlavu do nadpřirozené politiky a nechává ho děsit duchy.

Kromě lépe vykreslené atmosféry se nám také naskýtá větší Mercyin vývoj, který započal už v předchozím díle - po děsivých událostech, kterými si Mercy prošla, je častokrát ovládána záchvaty paniky, což jí občas znemožňuje mít jakýkoliv vřelejší fyzický vztah se svým vyvoleným. Ne, že bych něco takového někomu přála, na druhou stranu se Mercy konečně začala vykreslovat jako komplexní postava, která pomalu vystupuje z dnešního oblíbeného klišé "drsné hrdinky". Samozřejmě že ona sama dokáže někomu nakopat zadek, přesto nejednou potřebuje pomoct od vlkodlaků, fae či upírů, aby jí zachránili. Přesto pro mě v předchozích dílech zůstávala "nedopečená" a s některými jejími rozhodnutími jsem se nedokázala úplně stotožnit, dokonce si troufám říct, že mě svou povahou nejednou vytočila. Čtvrtý díl jí ale konečně pomohl doladit většinu chybek na kráse a dotvořil tak kompletní, sympatickou hrdinku, která si prošla mnohým a přestává utíkat před tím, co má ještě přijít.

Dějová linie ohledně Marsilie se zpočátku zdála poměrně složitá, proto Briggsová poslala Mercy raději vymítat duchy, což se mi zprvu zdálo jako tah na jistotu. Až když se většina drobných uzlíků rozvázala a pravda vyšla najevo, musím uznat, že to byl skutečně dobře vyřešený způsob, jak Mercy pomalu utahovat smyčku kolem krku, zatímco ona sama se srovnává s jinými problémy. Autorka už zkrátka hraje na jistotu a to se jí vcelku daří. Ubylo dokonce i toho trochu suchého humoru, který mi občas přišel až moc nucený a se samotnou situací příliš neladil. Tentokrát se i takové chybky vyhladily a Mercy se zařadila mezi mé oblíbené urban fantasy hrdinky. Ano, občas mi svou tvrdohlavostí a zvláštním povahou leze na nervy, přesto jsem se s ní přes všechny čtyři díly dokázala dobře zžít a pochopit ji.
Moje hodnocení: 8,5 / 10


ZDROJE: oficiální anotace & obálka: Daemon.cz
DATABÁZE: DatabazeKnih.cz | GoodReads.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama