Otfried Preußler - Čarodějův učeň

28. srpna 2012 v 0:19 | Selenne L. Athi |  Přečteno


Autor: Otfried Preußler
Originální název: Krabat
Překlad: Radovan Charvát
Rok vydání: 2003
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 200
Žánr: young adults, fantasy, magie
Oficiální anotace:
Fantastický příběh o chlapci Krabatovi, který vstoupil do služeb tajemného mlynáře na mlýně u Černé vody. Stal se jedním z dvanácti chasníků, kteří se pod vedením Mistra kouzelníka učili nejen mlít obilí, ale podle knihy tajných umění i čarovat. Krabat je ze všech učedníků nejlepší a Mistr mu nabídne, aby se stal jeho nástupcem... Příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Lužickosrbskou legendu o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století poutavým jazykem převyprávěl rodák ze severočeského Liberce a známý německý spisovatel Otfried Preußler. Krabatův příběh ztvárnil v roce 1975 režisér Karel Zeman ve výjimečně zdařilém animovaném filmu.


Být tak o 5 let mladší, asi bych po přečtení Krabata vůbec nevylézala z domu. A to mluvím o YA knize, prosím. Atmosféra Čarodějova učně je hustá, temná a svírající, přesto dokáže v některých momentech problesknout i odlehčenější chvilky přátelství a lásky. Samotný příběh Krabata a ostatních z mlýna na Černých blatech je veskrze jednoduchý, přesto má pro mě osobně neobyčejné kouzlo - zejména kvůli jeho polemizaci ohledně magie. Zůstat učněm a stát se temným mágem, nebo následovat hlas svého srdce? Získat vše, po čem srdce touží, nebo získat spřízněnou duši? Nevím, ale málokterá podobná kniha mě nechala tak nerozhodnou.

Nejvíc samozřejmě do popředí vystupuje Krabat a jeho mistr, mlynář na Černé vodě. Krabatova postava je poměrně dobře zpracovaná, zejména díky vyprávění z jeho pohledu (přesto ve 3. osobě); má své chyby i přednosti, dokáže být malicherný, vzteklý a hrdý, ale i laskavý a přátelský. Jeho mistr mi přišel neuvěřitelně zajímavý záporák, zejména jeho mladší léta, o kterých vypravuje v jedné části knihy, mi ho příjemně polidštila. Nevím, zřejmě poslední dobou mám ty temnější hrdiny víc v oblibě. Svým způsobem může někoho zpomalovat děj, jenž se odehrává pouze v mlýně Na Blatech a přilehlém okolí, ale mě to naopak bavilo - ona tísnivá atmosféra mlžných vřesovišť a bažin, kde nikdo z mlýna nemůže mistrovi utéct, ať už se snaží jakkoliv... To se pak člověku skutečně pěkně usíná.

Co mě však mrzí je zatlačení všech ostatních postav do pozadí. Ostatních chasníci nijak zvlášť charakterově nevystupují, snad kromě Jury, Liška a občas i Tondy, jinak takřka vůbec. Každý z nich si vezme svůj kousek koláče, přesto největší kousek vždycky dostane Krabat. Což sice není úplně špatně (koneckonců, těch chasníků je 12 a zkuste si k nim napsat natolik rozličné charakteristiky, aby vedle sebe dostatečně vynikali), přesto mi to trochu zkrouhlo celkovou kvalitu příběhu. Jediná postava, která mi byla krajně nesympatická, byla Kantorka - tak trochu neslaná a nemastná hrdinka, o které se větší část knihy jen zmiňuje, ale vlastně díky ní všechno dobře dopadne. Ačkoliv, což se mi na Krabatovi neskutečně líbí, cena za jejich vykoupení je přeci jen vysoká a zaplacená nejedním životem...

Myslím, že můžu bez rozmýšlení říct, že je Krabat jedním ze základních pilířů dětské fantastiky, hned vedle Nekonečného příběhu. Tyhle knihy můžete číst prakticky v každém věku a vždycky vám ukáží něco nového, nebo připomenou to, na co jste možná už dávno zapomněli. Krabat je lidský příběh, který bez okolků říká, že svět není pohádkový a že se vždycky za něco platí a že magie přichází s cenou největší. Osobně jsem s Krabatem byla neskutečně spokojená.

Moje hodnocení: 9 / 10

ZDROJE: oficiální anotace & obálka - Daemon.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Daletth Daletth | Web | 29. srpna 2012 v 23:17 | Reagovat

Jojo, na tuhle klasiku si taky brousím zoubek :)

2 Fearnie Fearnie | Web | 2. září 2012 v 19:44 | Reagovat

Ahoj, na tvůj blog chodím velmi často a moc se mi líbí tvé články.nechtěla bys spřátelit? Píšu povídky a ted i knihu, která mi doufám jednou vyjde, a proto by se mi hodila jakákoliv podpora :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama